Skip to content

ElgooG nedir?

21 de Nisan de 2021

Web tasarımında, ayna site, genellikle ağ trafiğini azaltmak veya içeriği daha kullanılabilir hale getirmek için başka bir sitenin içeriğini kopyalayan bir web sitesidir. Bununla birlikte, elgooG farklı bir ayna sitesi türüdür. Google’ın geriye doğru hecelenmesi olan ElgooG, aynadaki görüntü Google web sitesinin. Kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak, arama kutusu sağdan sola yazılır ve sonuçlar çoğunlukla geriye doğru görüntülenir. Kelimeleri geriye veya ileriye doğru arayabilirsiniz, ancak bunları geriye doğru yazmak daha eğlencelidir.

Cankurtaran / Ellen Lindner

Bu bir şaka mı?

ElgooG, orijinal olarak bir parodi ve komedi sitesi olan All Too Flat tarafından tasarlanan ve barındırılan bir parodi sitesidir. olmasına rağmen elgooG, Google’a bağlı değildir elgooG arama ekranının altındaki ince baskıda göründüğünde, Whois web sitesinde yapılan bir arama, Google’ın gerçekten sitenin sahibi olduğunu ortaya koyuyor. Site şaka amaçlı olsa da, birkaç yıldır korunmaktadır ve Google web sitesindeki değişiklikleri yansıtacak şekilde periyodik olarak güncellenmektedir. ElgooG’deki arama sonuçları, gerçek Google arama motorundan alınır ve ardından tersine çevrilir. ElgooG özellikleri hcreaS elgooG ve bir ykcuL gnileeF m’I Google’ınkini yansıtan düğmeler Google arama ve Şanslı hissediyorum düğmeler. Bazı eski sürümlerde, Google’ın Google hizmetlerini listeleyen Daha da Fazla sayfasının aynasına bir bağlantı vardı. ElgooG’nin mevcut sürümünde sekiz düğme bağlantısı vardır. Dokunmak Su altı, Yerçekimi, Pac-man, Yılan Oyunu veya yeni ve eğlenceli bir arama ekranı için diğer düğmelerden biri. Bazı bağlantılar doğrudan Google hizmetlerine götürür ve diğerleri bir ayna sayfasına gider. Bazı tarayıcılar diğerlerinden farklı davranabilir ve bazen arama sonuçlarında yansımasız bir web sitesi listelenir.

ElgooG ve Çin

Çin interneti sansürlüyor ve uygunsuz gördüğü web sitelerini Çin’in sözde “Büyük Güvenlik Duvarı” nı kullanarak engelliyor. 2002’de Google, Çin hükümeti tarafından engellendi. New Scientist, elgooG’nin engellenmediğini bildirdi, bu nedenle Çinli kullanıcılar arama motoruna erişmek için arka kapı yöntemine sahipti. Büyük olasılıkla, elgooG’nin bir parodi olmasına rağmen, sonuçların doğrudan Google’dan geldiği Çin hükümetine hiç gelmedi. O zamandan beri, Çin ve Google’ın sert bir ilişkisi var. Google, Çin’deki sonuçları sansürledi – ve Batı’da bunu yaptığı için eleştirildi – ve ardından Çin anakarasından tamamen çekildi ve tüm sonuçları sansürsüz Hong Kong’a yönlendirdi. 2018’in başlarından itibaren Google, Çin’de Facebook ve yabancı şirketlerin diğer web siteleri ile birlikte engellendi. ElgooG’nin hala Çin’de çalışıp çalışmadığına dair bir bilgi yok, ancak şimdiye kadar bloke olma ihtimali yüksek.

Alt çizgi

ElgooG, arama motorlarının kullanımı en kolay olanı değildir, ancak kullanımı en kolay arama motorunun komik bir parodisidir.