Skip to content

eMMC ve SSD

19 de Mayıs de 2021

Yeni bir dizüstü bilgisayar satın alırken dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Önemli bir husus, dizüstü bilgisayarın sunduğu depolama türüdür. Ortalama bir dizüstü bilgisayar (2’si 1 arada, büyük ve pahalı ya da bütçeye uygun ve kompakt) büyük olasılıkla ya eMMC depolama ya da SSD depolamasına sahiptir, ancak bu depolama ortamları nasıl farklıdır? EMMC sabit sürücüler ve SSD sabit sürücüler hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmak için her ikisini de araştırdık.

Genel Bulgular

eMMC

 • Veri saklama için çok az güç gerektirir veya hiç güç gerektirmez.
 • Genellikle daha ucuz dizüstü bilgisayarlara, Chromebook’lara ve mobil cihazlara yüklenir.
 • Daha az maliyet.

SSD

 • Verileri okuyan hareketli parça yok.
 • Çalıştırmak için çok az güç gerektirir.
 • Daha büyük boyut kapasiteleri.
 • Daha zorlu bilgi işlem görevleri için en iyisi.

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, eMMC veya SSD, depolama çözümünüz için çalışabilir. Kısıtlı bir bütçeniz varsa, eMMC’ye bir göz atın. Ancak, daha hızlı performansa ihtiyacınız varsa, SSD’ye bir göz atın.

eMMC Artıları ve Eksileri

Avantajlar

 • Daha büyük kapasitelerde bile ucuz.
 • 400 MB / sn’ye varan aktarım hızları.
 • Web sörfü ve kelime işlem için harika.

Dezavantajları

 • Yalnızca 32 GB, 64 GB, 128 GB ve 256 GB olarak gelir.
 • 128 GB veya daha büyük boyutların bulunması daha zordur.
 • Yüksek performans gerektiren görevleri yerine getiremez.
 • Daha yavaş performans.

eMMC (yerleşik MultiMediaCard) depolama, bir tümleşik devrede bulunan bir denetleyici ve NAND flash bellekten oluşan bir dahili depolama biçimidir. eMMC depolama yongaları genellikle bir aygıtın ana kartına yerleştirilmiştir. EMMC yongalarında bulunan denetleyiciler, SearchStorage’a göre, cihazın CPU’sunun diğer bilgi işlem görevleri için sınırlı hızını ve gücünü korumasına izin veren verileri depolamaya koyar. Ek olarak, eMMC, verileri tutmak için cihazdan çok az güç gerektiren veya hiç güç gerektirmeyen NAND flash bellek kullanır. EMMC yongaları aygıtlardan çok az güç çekerek veya hiç güç çekmeden çalıştığı için, eMMC yongaları genellikle sınırlı güce, performansa ve hıza sahip bilgisayarlarda ve mobil aygıtlarda bulunur; özellikle daha pahalı, tam özellikli dizüstü bilgisayarlarla karşılaştırıldığında. eMMC çipleri normalde kompakt ve ekonomik dizüstü bilgisayarlarda, Chromebook’larda, tablet PC’lerde, 2’si 1 arada cihazlarda, akıllı telefonlarda ve tabletlerde bulunur.

EMMC Depolamasını Ne Zaman Satın Almalısınız?

Daha düşük bir fiyat noktasına sahip taşınabilir bir şey arıyorsanız, eMMC depolamaya sahip bir bilgisayar düşünmeye değer olabilir. Ve Windows Central’ın da belirttiği gibi, eMMC depolamaya sahip bilgisayarlar, harici bir sabit diske sahip olanlar, bir bulut depolama aboneliğine sahip olanlar veya bir bulut depolama aboneliğine sahip olanlar için de en iyisi olabilir. Bunun nedeni, eMMC depolamaya sahip bilgisayarların daha küçük depolama kapasitelerine sahip olma eğiliminde olmasıdır. Bu nedenle, çok sayıda dosya ve diğer veriyi depolamanız gerekiyorsa, bir eMMC PC kullanmak için harici bir depolama seçeneğine ihtiyacınız olacaktır. Dikkate alınması gereken bir diğer husus, dizüstü bilgisayarı nasıl kullanmayı planladığınızdır. EMMC depolamaya sahip dizüstü bilgisayarlar genellikle bilgisayarı web’de gezinmek, medya akışı yapmak ve başka pek çok şey için kullanmayı planlayanlar için en iyisidir. Bu bilgisayarlar yoğun emek gerektiren görevler için tasarlanmamıştır.

SSD Artıları ve Eksileri

Avantajlar

 • Herhangi bir bilgi işlem görevi için kullanın.
 • Çeşitli bilgisayar ve cihazlarda oldukça yaygındır.
 • 500 MB / sn’den 3.000 MB / sn’ye kadar aktarım hızları.
 • 1 TB ve üstü dahil olmak üzere çeşitli boyutlarda sunulur.

Dezavantajları

 • Daha yüksek kapasitelerde daha pahalı, ancak fiyatı düşüyor.

SSD (katı hal sürücü) depolama, birkaç flash bellek yongası, bir devre kartı ve verileri taşıyan ve SSD’ye güç sağlayan bir SATA veya PCIe arabiriminden oluşan bir dahili depolama türüdür. Geleneksel sabit sürücülerin aksine, SSD’ler verileri okumak için sürücü motorları gibi hareketli parçalara ihtiyaç duymaz. SSD’lerde hareketli parçaların olmaması, bu sürücülerin verileri okumak için çok fazla güce ihtiyaç duymadığı ve bunu sabit sürücülerden daha hızlı yapabildikleri anlamına gelir. EMMC depolaması gibi, SSD’ler de SSD’lerin veri depolarken daha az güç kullanmasını sağlayan NAND flash bellek kullanır. SSD’ler genellikle daha büyük, tam özellikli dizüstü bilgisayarlarda veya masaüstü bilgisayarlarda bulunur. Bu bilgisayarlar aynı zamanda eMMC bilgisayarlar ve mobil cihazlardan daha pahalı ve daha büyük depolama kapasitelerine sahip olma eğilimindedir. Daha büyük depolama kapasiteleri, SSD’lerin daha büyük boyutlara sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

SSD Depolamasını Ne Zaman Satın Almalısınız?

Çeşitli bilgi işlem görevlerini (web’de gezinme, film izleme, oyun oynama ve üretkenlik görevleri) gerçekleştiren tam özellikli bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız varsa, SSD depolamaya sahip bir dizüstü bilgisayar seçin. SSD’ler genellikle büyük depolama kapasiteleri sunduğundan, SSD’ler bilgisayarınızda büyük dosyalar (veya genel olarak daha fazla veri) depoluyorsanız en iyisidir. Ayrıca SSD’ler düşünüldüğünde fiyat önemli bir faktördür. Bunlar genellikle paraya değer olsa da (SSD’ler daha hızlı olma, daha iyi performans gösterme ve eMMC cihazlarından daha fazla saklama eğilimindedir), SSD’ler de daha pahalı olma eğilimindedir. Bunlar genellikle ekonomik dizüstü bilgisayarlar olarak kabul edilmez, ancak bütçeniz bir SSD dizüstü bilgisayarın maliyetini karşılayabiliyorsa, satın almaya değer olabilir.

Nihai Karar: SSD Her Şeyi Bir Fiyata Yapabilir

EMMC, web’de gezinme veya video akışı gibi düşük anahtarlı bilgi işlem için mükemmel olsa da, daha yorucu bilgi işlem için yeterli değildir. Bütçeniz varsa ve daha yavaş bir hızı önemsemiyorsanız, eMMC sizin için mükemmeldir. Ancak, deneyimli bir kullanıcıysanız ve daha hızlı bir bilgisayara ihtiyacınız varsa ve ekstra maliyeti önemsemiyorsanız, SSD en iyi yoldur. SSD fiyatları yavaş yavaş düşerek çoğu tüketici için cazip hale geliyor.