Skip to content

Emojiler Nasıl Yazılır

30 de Mayıs de 2021

Hemen hemen tüm modern makineler emoji karakterlerini destekler, yani emojileri neredeyse her yerde yazabilirsiniz ve neredeyse kesinlikle görüntülenebilir olacaklar. Bununla birlikte, bu emoji kısayollarının nerede saklandığını anlamak biraz zor olabilir – özellikle de genel olarak belirli bir işletim sistemini veya emojiyi kullanırken yeniyseniz. Makinenizin veya cihazınızın şu anda emojiyi destekleyip desteklemediğinden emin değil misiniz? CanIEmoji.com’u destekleyen işletim sistemi sürümlerine ve uygulamalarına bakarak kontrol edebilirsiniz. Windows PC, Mac, web tarayıcısı, iPhone / iPad veya Android cihazınızdan emojiyi nasıl yazacağınızı öğrenmek için aşağıdaki talimatları izleyin.

Bilgisayarda Emoji Nasıl Yazılır

Bu talimatlar Windows 10’da çalışan bilgisayarlar için geçerlidir.

 1. Emoji eklemek istediğiniz bir dosyayı (Word, PowerPoint veya Not Defteri gibi) veya bir web sayfasını açın. Ardından imleci, emojinin görünmesini istediğiniz metin alanına yerleştirmek için tıklayın.

 2. Basın Windows düğmesi ve nokta düğmesi (.) aynı anda klavyenizde. Ekranınızın sağ alt kısmında küçük bir emoji klavyesi görünecektir.

 3. Belge dosyanıza veya metin alanınıza eklemek üzere bir emoji seçmek için imlecinizi kullanın. Emoji kategorilerine göz atmak için alttaki menüyü kullanın veya büyüteç Anahtar kelimeye göre arama yapmak için simge.

 4. Emoji, belge dosyanıza veya metin alanınıza otomatik olarak eklenecektir.

Mac’te Emoji Nasıl Yazılır

Aşağıdaki talimatlar, macOS Sierra 10.12 veya sonraki sürümlerde çalışan Mac’ler içindir.

 1. Emoji eklemek istediğiniz bir dosyayı (Sayfalar, Keynote veya Notlar gibi) veya web sayfasını açın. İmleci, emojinin görünmesini istediğiniz metin alanına yerleştirmek için tıklayın.

 2. Basın Cmd + Ctrl + Uzay aynı anda klavyenizde. İmlecinizi yerleştirdiğiniz yerde bir emoji klavyesi görünecektir.

  Mac'teki emoji klavyesinin ekran görüntüsü.

 3. Belge dosyanıza veya metin alanınıza eklemek için imlecinizi kullanarak bir emoji seçin. Emoji kategorilerine hızlıca göz atmak için alttaki menüyü kullanın.

 4. Emoji otomatik olarak eklenecektir.

Web’de Emojiler Nasıl Yazılır

Daha eski bir makineniz, bir Chromebook’unuz varsa veya Linux kullanıyorsanız, basit bir alternatif çözüm olarak web’den emojileri kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Bunu bir mobil tarayıcıda da yapabilirsiniz.

 1. Bir web tarayıcısında GetEmoji.com’a gidin.

 2. Emojiler listesinde ilerleyin veya bir anahtar kelime yazıp hızlı bir şekilde bulmak için üstteki arama alanını kullanın.

  GetEmoji.com'un ekran görüntüsü.

 3. Kullanmak istediğiniz emojinin soluna tıklayın ve imlecinizi basılı tutup sağa doğru sürükleyerek vurgulayın. PC’de vurun Ctrl + C veya bir Mac’te Cmd + C kopyalamak için. Ayrıca bir Android’de kopyalayıp yapıştırmayı kullanabilir veya bir iPhone’a kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

 4. Emojiyi yapıştırmak istediğiniz programa, uygulamaya veya web sayfasına gidin ve emojinin görünmesini istediğiniz metin alanına tıklayın / dokunun. Bir PC’de seçin Ctrl + V veya Mac’te seçin Cmd + V yapıştırmak için.

Android Cihazda Emojiler Nasıl Yazılır

Bu talimatlar, Android 4.1 Jelly Bean veya sonraki sürümlerde çalışan cihazlar için geçerlidir.

 1. Android cihazınızda bir emoji yazmak istediğiniz uygulamayı açın ve klavyeyi etkinleştirmek için metin alanına dokunun.

 2. Simgesine dokunun. Gülen yüz Metin alanının yanında, üstünde veya altında görünen simge (kullandığınız Android işletim sistemi sürümüne bağlı olarak). Yerleşik emoji klavyesi açılacaktır. Bunu görmüyor musunuz? Bir Samsung Galaxy cihazınız varsa, emoji klavyesini etkinleştirmeniz gerekebilir.

  Android'de Emoji klavye

 3. Kullanmak istediğiniz emojiye dokunun. Emoji kategorileri arasında gezinmek için sola veya sağa kaydırın ya da alttaki menüdeki simgelere dokunun.

 4. Emoji otomatik olarak eklenecektir.

İPhone veya iPad’de Emojiler Nasıl Yazılır

Bu talimatlar, iOS 5 veya sonraki sürümlerde çalışan cihazlar için geçerlidir.

 1. İPhone veya iPad’inizde bir emoji yazmak istediğiniz uygulamayı açın ve klavyeyi etkinleştirmek için metin alanına dokunun.

 2. Yerleşik emoji klavyesini yukarı çekmek için klavyenin sol alt kısmındaki gülen yüz simgesine dokunun.

  İPhone'daki Emoji klavye düğmesi

 3. Kullanmak istediğiniz emojiye dokunun. Emoji kategorileri arasında hızlıca gezinmek için sola veya sağa kaydırın veya alttaki menüdeki simgelere dokunun.

 4. Emoji otomatik olarak eklenecektir.

Üçüncü Taraf Uygulamalar ile iPhone veya Android’de Emoji Yazma

Android ve iOS cihazlar için indirebileceğiniz birkaç üçüncü taraf klavye emoji uygulaması var. Bu uygulamalar, cihazınızın mevcut klavyesiyle entegre olur ve onu yeni emojiler ve emoji özellikleriyle geliştirir. İşte hem Android hem de iOS cihazlar için denemenizi önerdiğimiz en iyi üç tanesi.

SwiftKey

SwiftKey, Microsoft’tan bir akıllı klavyedir. Tüm varsayılan emojileri ve eklerini içerir. Uygulama, en çok hangi emojiyi kullanmayı sevdiğinizi öğrenir, böylece doğru zamanda kullanmanız için doğru emojiyi önerebilir. Varsayılan iOS ve Android klavyeler gibi SwiftKey’de de Gülen yüz emoji yazmayı seçmek için simge. Zamanla, kullandıkça, alışkanlıklarınıza göre emojiler için akıllı öneriler göreceksiniz. SwiftKey hem iOS hem de Android için ücretsizdir.

GBoard

GBoard, Google’ın akıllı klavyesidir. Mükemmel emojiyi bulup seçmeyi her zamankinden daha hızlı ve kolay hale getiren güçlü emoji arama işlevi ile tanınır. Tek yapmanız gereken, Gülen yüz Emojilerin listesini görmek için simge veya birini aramaya başlamak için en üstteki Google arama çubuğunu kullanın. GBoard hem iOS hem de Android için ücretsizdir.

Fleksy

Diğer bir üst klavye, 800’den fazla farklı emoji sunan Fleksy’dir. Sadece Gülen yüz Onları görüntülemek ve seçmek için simgesine dokunun. Fleksy hem iOS hem de Android için ücretsizdir.