Skip to content

En İyi 10 Road Trip Tech Aksesuarları, Cihazları ve Paketlenecek Ekipman

15 de Mayıs de 2021

Uçmak gibi daha verimli seyahat araçları yerine yola çıkmamızın nedeni, deneyim için, dünyayı görmek, yeni insanlarla tanışmak ve hepsini kendi seçtiğimiz bir hızda yapmaktır. İyi hazırlanmadıysanız, hepsi pencereden kaybolur ve bu yüzden her harika yolculuk, biraz akıllı planlama ve paketleme ile başlar. İşte bu mükemmel sürüş için paketlenecek en iyi yol gezisi aksesuarlarının, aletlerinin ve teçhizatlarının bir listesi. Bu liste, zaten bir akıllı telefonunuza ve diğer temel teknoloji öğelerine sahip olduğunuzu varsayar.

İnvertör ile Güç Verin

jalexartis / Flickr / CC-BY-2.0
Bu, çoğu insanın sadece yola çıkmaya hazır olmadığı bir teknoloji parçasıdır, aynı zamanda uzun bir yolculukta gerçekten kullanışlı olabilir. Yolda AC ile çalışan herhangi bir donanımı kullanmak istiyorsanız, güç çeviriciler gereklidir ve birkaç farklı konfigürasyonda gelirler. Bazıları hassas elektronik cihazlarla kullanım için güvenlidir ve diğerleri belirli cihazlarla iyi oynamaz. Ayrıca, çakmağınıza takılan ve doğrudan elektrik sistemine bağlanması gereken modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Ciddi bir güç ihtiyacınız varsa ikincisi ile gitmeniz gerekecek, ancak alternatörünüzü aşırı yüklememeye dikkat edin. Bazı invertörler hem çakmak hem de pil bağlantılarını içerir ve ayrıca telefonlar ve tabletler gibi cihazlara güç sağlamak için USB kablolarını takma seçeneği sunar.

Çakmak 12V Aksesuar Güç Ayırıcı

bardak tutucudaki çoklu cihaz şarj cihazı telefona takılı

Arwen_7 / Flickr / CC BY-SA 2.0
Prizlerden daha fazla 12 voltluk aksesuarınız varsa, bir güç ayırıcı, çocuklar DVD oynatıcılarını ve oyun sistemlerini şarj ederken GPS’inizi ve telefonunuzu takılı tutmanıza izin verir. Sadece aşırı büyük bir akım yükü ile devreyi aşırı yüklemediğinizden emin olun. Bir çakmak soketini birkaç 12 voltluk aksesuar soketine bölmeye ek olarak, bazı ayırıcılar ayrıca cep telefonlarına, tabletlere ve diğer cihazlara doğrudan güç sağlamak için kullanabileceğiniz bir veya daha fazla elektrikli USB konektörü içerir. Tercih ederseniz, ek aksesuar soketleri olmadan birden fazla USB bağlantı noktası içeren bir şarj cihazıyla da gidebilirsiniz.

Yeni Bir Ana Üniteye İhtiyacınız Var mı?

arabanın yeni kafa ünitesi

Pixabay / CC0
Film müziği olmadan hiçbir yol gezisi tamamlanmaz ve eski ana üniteniz, siz kaldırımdan kilometrelerce yemek yerken sizi eğlendirmek için üzücü bir şekilde hazırlıksız olabilir. Ses sisteminizin tamamen elden geçirilmesi kartlarda olmayabilir, ancak harika ses harika bir ana ünite ile başlar. Uzun bir arazi yolculuğuna çıkıyorsanız, bir uydu radyo ünitesine geçmek isteyebilirsiniz. Ya da sadece modüler bir alıcı satın alabilirsiniz. Yüzlerce CD yazmaktan çok daha kolaydır ve yolculuğunuz sizi nereye götürürse götürsün aynı istasyonları dinleyebileceksiniz. Eğlenmek için yolcularınız varsa, bir video kafa ünitesi onları hiç durmadan henüz orada olup olmadığınızı sormaktan alıkoyacaktır. Bu cihazlar eskiden çoğu bütçeden fiyatlandırılıyordu, ancak bu günlerde özelliklerden biraz ödün vermek istiyorsanız, çok sayıda uygun fiyatlı video kafa birimi var.

Yardımcı LCD Ekranlar

araba koltuğunun arkasındaki kafalık monitörü

Pixabay / CC0
Pek çok video kafa biriminin yardımcı çıkışları vardır, bu nedenle bunlardan da yararlanabilirsiniz. Yardımcı LCD’ler hemen hemen her yere monte edilebilir, ancak en uygun seçeneklerden biri, yerleşik ekranlara sahip yedek koltuk başlıkları satın almaktır. Ekranlar ana ünitenize bağlanabilir, ancak bunları bir video oyun sistemine, harici DVD oynatıcıya veya başka herhangi bir video cihazına da bağlayabilirsiniz.

Harici DVD Oynatıcılar

Taşınabilir bir dvd oynatıcı izlerken bir arabanın arka koltuğunda oturan çocuk

Michael Godek / Moment / Getty Images
Ana ünitenizi sökmek istemiyorsanız, yine de yolcularınıza DVD eğlencesi sağlayabilirsiniz. Tavana monte harici DVD oynatıcılar genellikle arabanızın veya SUV’nizin arka ucundaki herkes tarafından görülebilen aşağı açılır LCD panellere sahiptir. Ayrıca, yedek koltuk başlıklarına yerleştirilmiş ve mevcut koltuk başlıklarınıza bağlanabilecek ünitelere yerleştirilmiş birleşik DVD / LCD üniteleri de bulabilirsiniz. Daha da çok yönlü bir seçenek için, 12 volt ile çalışan taşınabilir bir DVD oynatıcı kullanın veya tabletinizi bir dizi film ve şovla doldurun.

GPS Ünitesi

bir arabanın ön camına monte edilmiş ekranda gps gösteren telefon

Pixabay / CC0
Bir haritayı açmanın ve bir rota çizmenin bir çeşit içgüdüsel zevk var, ancak otobanda hızlandığınızda ve bir şeye bakmanız gerektiğinde, yenilik faktörü oldukça hızlı bir şekilde azalır. Arabanız yerleşik bir GPS navigasyon ünitesi ile gelmediyse, bazı yedek kafa üniteleri bu seçeneği içerir. Öte yandan, herhangi bir araçla alıp yanınızda götürebileceğiniz çok sayıda modüler GPS cihazı vardır. Birçok GPS cihazı, benzin istasyonları, restoranlar ve pansiyonlar gibi ilgi çekici noktaları bile içerir. Telefonunuzda muhtemelen yerleşik GPS de vardır, ancak biraz daha iyi bir şey istiyorsanız en iyi GPS uygulamaları listemize bakın.

Bataklık Soğutucu

arabanın dışına monte edilmiş bataklık soğutucusu

Doug Coldwell / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
Gazın fiyatı, klima kontrollerine ulaşırken kimseyi duraklatmak için yeterli, ancak başka pek çok seçenek yok. Pencereyi aşağı çevirmek her zaman işe yaramaz ve pencereye monte bataklık soğutucularının günleri neredeyse geride kaldı. Eski bir bataklık soğutucusu bulabilirseniz, sıcak bir yaz yolculuğunda serinlemek için ihtiyacınız olan şey bu olabilir. Bununla birlikte, bir el ünitesine de bakmak isteyebilirsiniz. Pille çalışan buharlaştırmalı soğutucular, pencereye monte edilmiş eski bataklık soğutucular kadar güçlü değildir, ancak çok daha taşınabilirler. Eğer klimanız yaz sıcağında size zarar verirse, elinizde bir tane bulundurmaktan memnun olacaksınız.

İçecek Soğutucu

arabanın arkasındaki taşınabilir soğutucu

Stephan Ridgway / Flickr / CC-BY-2.0
Arabanızın her tarafında asfalt eriyor gibi göründüğünde, hiçbir şey soğuk bir içecek gibi o noktaya çarpmaz. 12 voltluk bir soğutucu, yoldayken suyunuzu, gazlı içeceklerinizi ve atıştırmalıklarınızı serin tutabilir. Bir buz sandığı da işe yarayacaktır, ancak o zaman takılıp kalıyorsunuz ve buz her eridiğinde onu yeniden dolduruyorsunuz.

Atlama Kutusu

araba aküsü atlama kablolarını tutan eller onları kıvılcım çıkarıyor

J. Ronald Lee / Moment / Getty Images
Yolda sorun çıktığında, yardım genellikle sadece bir telefon uzağınızdadır. Ancak, hazırlıklı olmak asla zarar vermez. Cep telefonunuz kapanabilir veya kendinizi servisin olmadığı bir yerde bulabilirsiniz. Bu durumlarda, bir atlama kutusu taşımaya karar verdiğiniz için son derece mutlu olacaksınız. Bazı atlama kutuları yalnızca bir jel paketi pil ve atlama kabloları içerir ve diğer modeller, diğer özelliklerin yanı sıra ışıklar, radyolar, sirenler ve lastik pompaları içerir. AC cihazlarınızı takmanıza izin veren yerleşik invertörleri içeren atlama kutuları bile bulabilirsiniz.

Lastik Basıncı İzleme Sistemi

OEM lastik basıncı izleme sistemleri, bir arabanın önündeki her bir lastik için basıncı görüntüler

Lifewire / AJ Batac
Hiçbir şey, patlak bir lastik gibi çığlık atarak bir yolculuğa çıkamaz, bu nedenle bir lastik basıncı izleme sistemi, satın aldığınız en önemli yol gezisi teknolojisi olabilir. Bu sistemler, her lastik için bir sensör ve verici içerir, böylece tüm lastiklerinizin basıncından haberdar olursunuz. Basınç düşerse, tehlikeli bir duruma girmeden önce harekete geçebileceksiniz.