Skip to content

En İyi Bütçe OBD2 Araç Teşhis Tarayıcı

6 de Haziran de 2021

Konu otomotiv tanılama olduğunda, profesyonel mekanikçiler ve teknisyenler tarafından kullanılan tanılama araçları türlerinin yerini hiçbir şey tutamaz. Ancak teknoloji son yıllarda çok yol kat etti ve kararlı kendi işini yapanların bir araba kodu okuyucusuyla paradan tasarruf etmesinin yolları var.

Kodlara Ulaşmak

En basit tarama araçları OBD-II kod okuyucularıdır. Bunlar, yerel otomobil parçaları mağazanızda bulacağınız cihaz türleridir. Genellikle uygun fiyatlıdırlar ve bir problemin doğru yönüne işaret etmenize yardımcı olabilirler. Ancak sorun kodunu bilmek, potansiyel olarak uzun ve karmaşık bir tanılama sürecinde yalnızca ilk adımdır.

Canlı Veri Akışı

Gerçekten kullanışlı bir araç teşhis aracı olması için, bir tarayıcı aracın bilgisayarıyla arayüz oluşturabilmeli ve canlı verileri gösterebilmelidir. Bazı tarama araçları yalnızca mevcut tüm veri değerlerinin uzun bir listesini gösterecek şekilde tasarlanırken, diğerleri belirli parametre kimliklerini (PID’ler) çekmenize ve özel listeler oluşturmanıza olanak tanır. Bu, bir test sürüşü sırasında sorunları izlemenize olanak sağladığından, tanılama sürecinde son derece yararlı olabilir. En ucuz seçenek bir ELM 327 tarayıcı olsa da, bu işlevleri yüz doların altında bir fiyata gerçekleştiren iyi tarayıcılar bulabilirsiniz. Bu tarayıcılar, OBD2 bağlantı noktanıza takılır ve aracınızın bilgisayarını bir telefon, tablet veya dizüstü bilgisayarla arayüzlemek için bir ELM 327 mikro denetleyici kullanır. Bağlantı kurmak için bir USB kablosu veya Bluetooth kurulumu kullanabilirsiniz. Bir dizüstü bilgisayar veya mobil cihaz ile premium ELM 327 yazılımı satın alabilir ve yine de geleneksel bir tarayıcıda yapacağınızdan çok daha az harcama yapabilirsiniz.

En İyi Araç Teşhis Araçları, Teşhis Prosedürlerini İçerir

Tüm uygun fiyatlı kod okuyucularda ve tarama araçlarında eksik olan tek şey, en iyi araç teşhis araçlarının sıklıkla birlikte geldiği bilgi tabanıdır. Profesyonel tarayıcılar, kodları çekmenin ve verileri yüksek verimli bir şekilde görüntülemenin yanı sıra, teknisyenlere takip etmeleri için tanılama prosedürleri sağlar. Bazı durumlarda, belirli parçaların çalışma durumunu test etmek için talimatlar içerebilirler. Birçok mağazanın ayrıca, çok değerli tanı akış çizelgeleri ve test prosedürleri sağlayan Mitchell ve Alldata gibi programlara erişimi vardır. Profesyonel teşhis teknisyenleri ayrıca yararlanabilecekleri çok sayıda kişisel deneyime sahiptir. Hiçbir uygun fiyatlı araç teşhis aracı bu uzmanlık düzeyine yetişemez ve MODIS gibi bir aracın veya Alldata gibi bir yazılımın yoğun talimatlarıyla rekabet edemez. Son olarak, uygun fiyatlı bir tarama aracıyla birlikte kullanmak üzere çevrimiçi olarak çeşitli ücretsiz ve ücretli hizmetler bulabilirsiniz. Hatırlanması gereken en önemli şey, arabanızla ilgili bir sorun yaşıyorsanız, muhtemelen başka birinin bunu daha önce yaşamış olduğu ve muhtemelen internette bir yerde bu sorunu yayınlamış olduğudur.