Skip to content

En Son Web Kameraları Yükseltmek İçin İnce Nedenler Sunuyor

6 de Mart de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Anker ve Microsoft’tan yeni web kameraları, Logitech’in baskın C920’sine bir alternatif sunuyor.
  • 1080p, tercih edilen çözünürlük olmaya devam ediyor ve bu, 2021’de değişmeyecek.
  • Halihazırda kaliteli bir 1080p web kamerasına sahip olan uzaktan çalışanların yükseltme yapmasına gerek yoktur.

Anker ve Microsoft’un yeni web kameraları, bir sonraki görüntülü görüşmenizde keskin görünmenizi sağlamayı amaçlıyor, ancak herkes bu yıl yükseltmek için bir neden göremeyecek. Pandemi beklenmedik bir şekilde ofis çalışanlarını uzaktan çalışmaya zorladı ve onları vasatın altında dizüstü bilgisayar web kameralarının önünde mahsur bıraktı. Bunun sonucunda ortaya çıkan web kamerası satın alma telaşı, stokları boşalttı. Şimdi, yeni seçenekler nihayet mağaza raflarına çıkıyor, ancak bunların bir yükseltme olup olmadığı, masanızda zaten ne olduğuna bağlı. Wirecutter’da kıdemli bir personel yazarı olan Andrew Cunningham, “Bu yeni web kameraları, masaüstü bilgisayarlarına bir web kamerası eklemek veya dizüstü bilgisayarlarının yerleşik web kamerasını genişletmek isteyen insanlara hâlâ odaklanmış görünüyor” dedi.

1080p Kalmak İçin Burada

Anker’in Powerconf C300’ü ve Microsoft’un Modern Web Kamerası 1080p çözünürlükte kalıyor; bu, halihazırda bağımsız bir web kamerasına sahip olan uzaktan çalışanlar için bir yükseltme gibi görünmeyecek. Bunun için modern video konferansın sınırlamalarına teşekkür edebilirsiniz. Cunningham, bir Twitter doğrudan mesajında, “Aslında, yalnızca görüntülü aramalar veya uzaktan eğitim yapıyorsanız, daha yüksek herhangi bir şeyin aşırı olduğu için düşünüyorum” dedi. “Birden fazla kişiyle görüşme yapıyorsanız, herkes küçük bir dikdörtgene indirgendiğinde fazladan pikseller boşa gidiyor.” Google Meet ve Zoom gibi standart görüntülü görüşme seçenekleri, 1080p’de maksimum çözünürlük sunar.

Anker Powerconf C300

CNET’te kıdemli bir editör olan Lori Grunin, USB bant genişliğinin başka bir darboğaz olduğuna dikkat çekiyor. Grunin bir e-postada “Bu nedenle 4K modeller USB-C gerektirir,” dedi. “Ancak Windows dizüstü bilgisayarların kurulu tabanında genellikle USB-C konektörleri bulunmaz.” İşlevsel bir üst sınır olan 1080p çözünürlükle yeni web kameraları beyaz dengesine, pozlamaya ve mikrofon kalitesine odaklanacak. Microsoft’un Modern Web Kamerasındaki HDR özelliği, kameranın zayıf aydınlatmayla başa çıkma şeklini geliştirebilir, ancak Cunningham, değerini kanıtlamak için test edilmesi gerektiği konusunda uyardı. Petapixel’in genel yayın yönetmeni Jaron Schneider, web kameralarının akıllı telefonlar ve DSLR’ler gibi diğer alternatiflerin fiyat ve kalitesinin kıstırdığını düşünüyor. Birden fazla kişiyle görüşme yapıyorsanız, herkes küçük bir dikdörtgene indirgendiğinde fazladan pikseller boşa gidiyor.” Schneider bir Twitter direkt mesajında, “Birisi iyi bir 4K gibi güzel bir web kamerası almak isteseydi, özel bir web kamerası önermezdim” dedi. “Web kamerası özelliklerine sahip gerçek bir kamera öneririm.” Daha büyük bir sensöre ve daha iyi optik özelliklere sahip birinci sınıf bir 4K kamera, kağıt üzerinde harika görünse de, fiyatları çoğu uzaktan çalışanın harcamak istediğinin ötesine çıkarabilir. Schneider, bunun uzak çalışanların web kameralarından yakın gelecekte sunmasını bekleyebilecekleri çözünürlüğü, özellikleri ve video kalitesini sınırladığını düşünüyor.

İki Kamera, İki Uzaktan Çalışma Vizyonu

Anker’in Powerconf C300’ü şu anda mevcutken, Microsoft’un Modern Web Kamerasının Temmuz ayında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Her ikisi de basit bir klipsli montaj kullanır ve profesyonel, kompakt bir görünümü paylaşır. Benzerlikler burada bitiyor. Anker’in 129,99 ABD doları tutarındaki web kamerası, otomatik ve kendi kendine çerçeveleme gibi yapay zeka destekli özelliklerle uzaktan çalışmaya karmaşık, zengin özelliklere sahip bir yaklaşım getiriyor. Bu, sizi çerçevede merkezde tutmak için kameranın görüş alanını kaydırır.

Microsoft Modern Web Kamerası

Kullanıcılar ayrıca görüş alanını manuel olarak da kontrol edebilir. Bu niş bir avantaj gibi görünebilir, ancak Logitech’in bu özelliğe de sahip olan Brio Ultra HD ile geçirdiğim zamandan beri buna kefil olabilirim. Daha gündelik aramalar için çerçeveyi daraltabilir veya dramatik, profesyonel bir görünüm için genişletebilir. Microsoft’un Modern Web Kamerası daha basittir, ancak HDR’nin dahil edilmesi, 69,99 ABD Doları’na perakende satış yapacak bir web kamerası için alışılmadık bir durumdur. Modern Web Kamerasının fiyatı, birçok uzaktan çalışan için varsayılan tercih haline gelen orta sınıf bir web kamerası olan son derece popüler Logitech C920’yi hedefliyor. Microsoft, istenirse Modern Web Kamerasına daha fazla özellik sığdırabilir; Surface Hub 2S için bir 4K kamera yayınladı. Schneider, Microsoft’un fiyat ve kalite arasında ince bir ipte yürüdüğüne inanıyor ve şöyle diyor: “[Microsoft] maliyeti artık dikkate alınmayacak bir düzeye çıkaracak kadar gelişmiş bir ürün yaratmak istemiyor.”

Yükseltme Zamanı Geldi mi?

Cunningham’a, halihazırda Logitech C920 HD gibi bir 1080p web kamerasına sahip uzaktan çalışanların 2021’de yükseltmek için bir nedenleri olup olmayacağını sordum. “Asla asla deme, bunlar bizi tamamen uçurabilir,” dedi Cunningham, “Ama sanmıyorum Bu şaşırtıcı çünkü C920 HD bu noktada neredeyse on yıldır bir şekilde ortalıkta dolaşıyor.” Birisi iyi bir 4K gibi güzel bir web kamerası almak isterse, özel bir web kamerası önermem. Web kamerası özelliklerine sahip gerçek bir kamera öneririm. Anker ve Microsoft, 720p dizüstü bilgisayar web kamerasıyla mahsur kalan uzaktan çalışanlar için bir alternatif sunuyor. Her iki şirket de rakip Logitech web kameralarının sunmadığı özellikler sunuyor. Yeni gelenlerin Logitech’in hakimiyetine meydan okuyabileceklerini göreceğiz, ancak en azından on yıllık bir web kamerasından başka bir şey satın almak için bir neden sunuyorlar.