Skip to content

En Yaygın 10 Devre

15 de Mayıs de 2021

Elektronik ürünler genellikle karmaşık devrelerdir. Herhangi bir karmaşık elektronik ürünün katmanlarını soyduğunuzda, ortak devreler, alt sistemler ve modüller görünür hale gelir. Yaygın devreler, tasarlanması, üzerinde çalışılması ve test edilmesi kolay basit devrelerdir. Burada listelenen devreler, elektronikte sıklıkla kullanılan yaygın devrelerdir.

Dirençli Bölücü

Elektronikte kullanılan en yaygın devrelerden biri mütevazı dirençli bölücü. Dirençli bölücü, bir sinyalin voltajını istenen aralığa düşürmenin harika bir yoludur. Dirençli bölücüler, düşük maliyet, tasarım kolaylığı ve az sayıda bileşenin avantajlarını sunar ve bir panoda çok az yer kaplar. Bununla birlikte, dirençli bölücüler, sinyali önemli ölçüde değiştiren bir sinyali önemli ölçüde indirebilir. Çoğu uygulamada, bu etki minimum ve kabul edilebilirdir, ancak tasarımcılar dirençli bir bölücünün devre üzerinde sahip olabileceği etkinin farkında olmalıdır.

OpAmps

OpAmps, bir sinyalin, izlemeyi yapan devreden etkilenmeden bir sinyalin izlenmesi gerektiğinde kullanışlı olan, giriş sinyalini güçlendirirken veya bölerken bir sinyali tamponlamak için kullanışlıdır. Ayrıca, artırma ve ayırma seçenekleri, daha iyi bir algılama veya kontrol aralığı sağlar.

Seviye Değiştirici

Modern elektronikler, çalışmak için farklı voltajlar gerektiren yongalarla doludur. Düşük güçlü işlemciler genellikle 3,3 veya 1,8v’de çalışırken, birçok sensör 5 voltta çalışır. Bu farklı voltajların aynı sistem üzerinde birbirine bağlanması, sinyallerin ya düşürülmesini ya da her çip için gerekli voltaj düzeyine yükseltilmesini gerektirir. Çözümlerden biri, FET tabanlı bir seviye kaydırma devresi veya özel bir seviye değiştirme çipi kullanmaktır. Seviye değiştirme yongaları, uygulaması en kolay yongalardır ve birkaç harici bileşen gerektirir, ancak hepsinin farklı iletişim yöntemleriyle ilgili tuhaflıkları ve uyumluluk sorunları vardır.

Filtre Kapasitörleri

Tüm elektronik cihazlar, beklenmedik, kaotik davranışlara neden olabilecek veya elektroniklerin çalışmasını tamamen durdurabilecek elektronik gürültüye karşı hassastır. Bir çipin güç girişlerine bir filtre kondansatörü eklemek, sistemdeki gürültüyü ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir ve tüm mikroçiplerde önerilir. Ayrıca, sinyal hattındaki gürültüyü azaltmak için sinyal girişlerini filtrelemek için kapaklar kullanılabilir.

Açma / kapama düğmesi

Sistemlere ve alt sistemlere giden gücü kontrol etmek elektronikte yaygın bir ihtiyaçtır. Bir transistör veya röle kullanmak dahil olmak üzere çeşitli yöntemler bu etkiye ulaşır. Optik olarak izole edilmiş röleler, bir alt devreye bir açma / kapama anahtarı uygulamanın en etkili ve en basit yoludur.

Gerilim Referansları

Hassas ölçümler gerektiğinde, genellikle bilinen bir voltaj referansına ihtiyaç duyulur. Gerilim referansları birkaç form faktöründe gelir. Daha az hassas uygulamalar için dirençli bir voltaj bölücü bile uygun bir referans sağlayabilir.

Gerilim Malzemeleri

Her devrenin çalışması için doğru voltaja ihtiyacı vardır, ancak birçok devrenin her yonganın çalışması için birden fazla voltaja ihtiyacı vardır. Daha yüksek bir voltajı daha düşük bir voltaja düşürmek, çok düşük güçlü uygulamalar için bir voltaj referansı veya daha zorlu uygulamalar için bir voltaj regülatörü kullanarak nispeten basit bir konudur. Düşük voltajlı bir kaynaktan daha yüksek voltajlara ihtiyaç duyulduğunda, bir DC-DC yükseltici dönüştürücü birçok ortak voltaj ve ayarlanabilir veya programlanabilir voltaj seviyeleri üretir.

Akım kaynağı

Gerilimler bir devre içinde çalışmak için nispeten basittir, ancak bazı uygulamalar için, termistör tabanlı bir sıcaklık sensörü veya bir lazer diyotunun veya LED’in çıkış gücünü kontrol etmek gibi sabit bir sabit akım gereklidir. Mevcut kaynaklar, basit BJT veya MOSFET transistörlerinden ve birkaç ek düşük maliyetli bileşenden kolayca yapılır. Akım kaynaklarının yüksek güçlü versiyonları ek bileşenler gerektirir ve akımı doğru ve güvenilir bir şekilde kontrol etmek için daha büyük bir tasarım karmaşıklığı gerektirir.

Mikrodenetleyici

Hemen hemen her modern elektronik ürünün merkezinde bir mikro denetleyici bulunur. Basit bir devre modülü olmasa da, mikro denetleyiciler herhangi bir sayıda ürün oluşturmak için programlanabilir bir platform sağlar. Düşük güçlü mikro denetleyiciler (tipik olarak 8 bit), mikrodalgadan elektrikli diş fırçanıza kadar birçok öğeyi çalıştırır. Daha yetenekli mikrodenetleyiciler, aynı anda diğer görevleri yerine getirirken yanma odasındaki yakıt-hava oranını yöneterek aracınızın motorunun performansını dengelemek için kullanılır.

ESD Koruması

Elektronik bir ürünün sıklıkla unutulan bir yönü, elektrostatik boşalma ve voltaj korumasının dahil edilmesidir. Cihazlar gerçek dünyada kullanıldığında, inanılmaz derecede yüksek voltajlara maruz kalabilirler, bu da operasyonel hatalara neden olur ve hatta yongalara zarar verir. ESD’yi bir mikroçipe saldıran minyatür şimşekler olarak düşünün. ESD ve geçici voltaj koruma mikroçipleri işi takdire şayan bir şekilde yerine getirirken, temel koruma, tipik olarak kritik sinyal çalışmalarında ve sinyallerin dış dünyaya bir devreye girip çıktığı yerlerde, elektronikteki kritik bağlantı noktalarına yerleştirilen basit Zener diyotlarından gelir.