Skip to content

En Yaygın 10 PowerPoint Terimi

25 de Mayıs de 2021

İster PowerPoint’te yeni olun ister hızlı bir tazeleme ihtiyacınız olsun, işte en yaygın 10 PowerPoint terimlerinin listesi. Bunları bilmek, programı kullanmayı kolaylaştırabilir ve en iyi sunumlarınızı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bu makaledeki bilgiler PowerPoint 2019, 2016, 2013, 2010 için geçerlidir; Microsoft 365 için PowerPoint, Mac için PowerPoint ve PowerPoint Online.

Slayt ve Slayt Gösterisi

Bir slayt projektörü kullanılan eski moda slayt gösterisinin günlerini düşünün. PowerPoint, türlerin güncellenmiş bir sürümünü üretir. Slayt gösterileri, metin ve grafiklerden oluşabilir veya bir fotoğraf albümünde olduğu gibi tek bir resimle tamamen kaplanabilir. Bir PowerPoint sunumunun her sayfasına slayt adı verilir. Slaytın varsayılan yönü yataydır. Slayt yönünü ve slayt boyutunu değiştirebilirsiniz. Çekiciliğini artırmak ve amacınızı açıklamak için slayda metin, grafik ve resimler ekleyin.

Madde İşaretli veya Madde İşaretli Liste

Madde işaretleri, kısa açıklayıcı bir cümle ile başlayan küçük noktalar, kareler, çizgiler veya grafik nesneleridir. PowerPoint’teki hemen hemen her slayt türü, madde işaretli bir liste için bir yer tutucu metin kutusu içerir. Konunuzla ilgili önemli noktaları veya ifadeleri girmek için bu madde işaretli liste metin kutularını kullanacaksınız. Listeyi oluştururken Giriş eklemek istediğiniz bir sonraki nokta için yeni bir madde işareti eklemek için.

Tasarım şablonu

Bir tasarım şablonunu koordineli bir paket anlaşması olarak düşünün. Bir odayı dekore ederken, birlikte çalışan renkleri ve desenleri kullanırsınız. Bir tasarım şablonu da aynı şekilde davranır. Farklı slayt türlerinin farklı düzenleri ve grafikleri olsa da, tasarım şablonu tüm sunumu çekici bir pakette birbirine bağlar.

Slayt Düzenleri ve Slayt Türleri

Slayt türü ve slayt düzeni terimleri birbirinin yerine kullanılır. PowerPoint’in birkaç tür slayt düzeni vardır. Oluşturmakta olduğunuz sunum türüne bağlı olarak, birkaç farklı slayt düzeni kullanabilir veya aynı birkaçını tekrar etmeye devam edebilirsiniz. Slayt türleri / düzenleri örneğin şunları içerir:

  • Başlık slaytları
  • Bölüm başlığı slaytları
  • Resim yazısı slaytları olan resim
  • Grafikler, resimler ve tablolar eklemek için içerik slaytları
  • Boş slaytlar

Slayt Görünümleri

Slaytları ve slayt gösterilerini görüntülemenin birkaç yolu vardır. Bu görünümler:

  • Normal görünüm: Yaygın olarak slayt görünümü olarak da bilinir. Sunumdaki ana çalışma penceresidir. Slayt, ekranda tam boyutunda gösterilir.
  • Anahat görünümü: PowerPoint ekranının solundaki bir listede tüm slaytların tüm metnini gösterir. Bu görünümde grafik gösterilmez. Anahat görünümü düzenleme için kullanışlıdır ve özet bildiri olarak kullanmak üzere bir Word belgesi olarak dışa aktarılabilir.
  • Slayt Sıralayıcısı görünümü: Tüm slaytlarınızın küçük resim sürümlerini yatay sıralar halinde düzenlenmiş olarak görüntüler. Bu görünüm, aynı anda birkaç slaytta genel değişiklikler yapmak için kullanışlıdır. Slayt sıralayıcı görünümünde slaytları yeniden düzenlemek veya silmek kolaydır.
  • Notlar Sayfası görünümü: Altında notlar için bir alan bulunan slaydın daha küçük bir sürümünü gösterir. Her slayt kendi not sayfasında oluşturulur. Sunum yaparken referans olarak kullanmak için bu sayfaları yazdırın. Sunum sırasında notlar ekranda gösterilmez.

Görev bölmesi

Ekranın sağ tarafında bulunan görev bölmesi, üzerinde çalışmakta olduğunuz geçerli görev için kullanılabilen seçenekleri gösterecek şekilde değişir. Örneğin, bir slaydın arka planını değiştirirken, Arka Planı Biçimlendir görev bölmesi görünür; animasyonlar eklerken, Animasyon bölmesinde animasyon seçeneklerini ayarlarsınız.

Geçiş

Slayt geçişleri, bir slayt diğerine geçerken görünen görsel efektlerdir. PowerPoint, solma ve çözülme gibi birkaç farklı geçiş sunar.

Animasyonlar ve Animasyon Şemaları

Microsoft PowerPoint’te animasyonlar, slaydın kendisine değil, grafikler, başlıklar veya madde işaretleri gibi tek tek öğelere uygulanan görsel efektlerdir. Çeşitli animasyon gruplamalarından paragraflara, madde işaretli öğelere ve başlıklara önceden ayarlanmış görsel efektler uygulayın.

PowerPoint Online

PowerPoint Online, PowerPoint’in web sürümüdür. PowerPoint sunumunun herhangi bir bilgisayarda, hatta PowerPoint yüklü olmayan bir bilgisayarda bile oynatılmasına izin verir. PowerPoint Online’ı kullanmak için bir Microsoft hesabına veya bir Microsoft 365 iş veya okul hesabına ihtiyacınız olacak. Sunuyu web tarayıcısında görüntülemek için sunuyu OneDrive veya Dropbox’a kaydedin ve PowerPoint Online’da açın.

Asıl Slayt

Bir PowerPoint sunumunu başlatırken varsayılan tasarım şablonu düz, beyaz bir slayttır. Kendi şablonunuzu tasarlamak istediğinizde, Asıl Slayt’ı kullanın. Asıl Slayt’ı tasarım seçimlerinizle güncelledikten sonra, sunumunuzdaki tüm slaytlar Asıl Slayttaki yazı tiplerini, renkleri ve grafikleri kullanacaktır. Oluşturduğunuz her yeni slayt, bu yönleri ele alır.