Skip to content

En Yaygın 7 Çevrimiçi Hata Kodu

28 de Mayıs de 2021

Hata mesajları arkadaşınızdır. Ne kadar istenmeyen de olsalar, sorunun ne olabileceğini anlamak için İngilizceye çevirebileceğiniz yararlı kodlar sağlarlar. İnternete bağlıyken görebileceğiniz birçok hata mesajı vardır, ancak aşağıda çoğu insanın karşılaştığı daha yaygın olanlardan bazıları verilmiştir. Bunları, cihazınız internete hiç bağlı olmadığında veya bir web sayfası çalışmadığında veya düzgün yanıt vermediğinde görebilirsiniz. Neler olduğunu deşifre etmek için bu listeyi kullanın ve daha fazla bilgi için tam sorun giderme kılavuzlarının bağlantılarını izlediğinizden emin olun. Bir web sayfasında bir hata kodu gördüğünüzde, bu bir HTTP durum kodu olarak kabul edilir. Kod, biraz daha fazla bağlam sağlamak için genellikle bir kelime öbeğiyle (aşağıda göreceğiniz gibi) eşleştirilir.

400 Hatalı İstek Hatası

Bir 400 Hatalı İstek Bir URL’yi yanlış yazarsanız veya genel kullanıma açık olmayan bir web sayfasına erişmeyi denerseniz, hata web tarayıcısında görünebilir. Bir numaralı düzeltme, doğru girildiğinden emin olmak için URL’yi iki kez kontrol etmektir. Bu işe yaramazsa, sayfayı bulmak için Google gibi bir arama motoru kullanın, bu sizi çoğu zaman doğru URL’ye götürmez.

403 Yasak Hata

Ünlem işareti hata düğmesi illüstrasyon

D3Damon / Getty Images
Bir 403 yasak Kullanıcı adı ve şifre gerektiren bir web sayfasına erişmeye çalışırsanız hata mesajı görülebilir. Sayfa, genel halka erişime izin vermiyor. Bu hata, sayfanın hiç mevcut olmadığı anlamına gelmez, yalnızca sen. Ziyaretçilerin “onaylanan” listesinde olmadığınız için erişilemez. Ayrıca erişim izni hakkında bir mesaj görebilirsiniz veya yetkili bir kullanıcı olmadığınız için dizindeki dosyaları listeleyemediğinizden bahsedilebilir. Örneğin, bir üniversite, üniversite dışındaki öğrencilerin kütüphane başvuru masasına erişmesini istemeyebilir, bu nedenle erişimi sınırlamak için kimlik bilgileri gerekir. Sayfayla kimlik doğrulaması yapmazsanız, bir 403 yasak hata.

404 Bulunamadı

404 Dosya Bulunamadı

alengo / Getty Images
404 Bulunamadı hata, talep ettiğiniz web sayfası bulunduğu web sunucusu tarafından bulunamadığında görülür. Bu, sayfanın bir yönlendirme adresi olmadan taşınması, sayfanın sunucudan silinmesi, tarayıcının adres çubuğuna yanlış bir URL girilmesi veya sayfanın geçici olarak taşınması gibi çeşitli nedenlerle olabilir. yüksek web trafiği veya sunucu alanı yetersizliği nedeniyle kullanılamıyor. Bir 404 hatasını düzeltmek için, önce sayfa adresinin geçerli olup olmadığını kontrol edin ve ardından sayfayı oradan veya sitedeki bir arama aracıyla bulup bulamayacağınızı görmek için sitenin ana sayfasına gidin. Sayfanın tamamen kaybolması mümkündür, bu durumda Wayback Machine gibi bir site arşivleme hizmetiyle onu kazma şansınız olabilir. 404 sayfa genellikle eğlenceli karalamalar veya animasyonlarla özelleştirilir. İşte bazı örnekler.

Ağ Bağlantısı Reddedildi

yukarıdan sarkan sarı ağ kabloları

jerry john; CC BY-ND 2.0 lisansı
ağ bağlantısı reddedildi hatası, bir web sitesi çok fazla beklenmedik trafik yaşadığında, bakım altında olduğunda veya yalnızca kayıtlı kullanıcılar tarafından erişilebilir olduğunda (yani, oturum açmanız gerektiğinde) görünür. Genellikle bu hatayı düzeltmeye gerek yoktur, çünkü genellikle geçici bir sorun değildir. Birkaç dakika (veya daha uzun süre) bekleyin veya sayfayı yenilemeyi deneyin. URL’nin doğru girildiğinden emin olmak da zarar vermez. Muhtemelen biraz zor olsa da, bağlantı konumunuz nedeniyle reddedilirse sayfaya bir VPN ile ulaşmayı da deneyebilirsiniz. Bu hatayı şu şekilde de görebilirsiniz: ağ bağlantısı sunucu tarafından reddedildi veya ağ bağlantısı zaman aşımına uğradı.

Ana Bilgisayar Bulunamıyor

Klavyede yazılan kelime hatası

ANDRZEJ WOJCICKI / Getty Images
Hata mesajı Ana Bilgisayar Bulunamadı birkaç durumda görünebilir: web sitesi, ana sunucusuna bağlanamaz; belki bakım veya bant genişliği sorunları nedeniyle, ağ bağlantısı kesilmiş veya kesintiye uğramıştır veya URL yanlıştır. Bu hata genellikle geçicidir. Hatalar için URL’yi kontrol edin, sunucuyla tekrar bağlantı kurmayı denemek için yenile düğmesine basın ve doğru şekilde bağlandıklarından emin olmak için fiziksel ağ bağlantılarını kontrol edin. Bunun şu şekilde tanımlandığını da görebilirsiniz: etki alanı bulunamıyor, ağ bulamıyorveya adresi bulamıyorum.

Ana Bilgisayar Kullanılamıyor

Bilgisayar ekranında hata

alengo / Getty Images
Hata mesajı Ana Bilgisayar Kullanılamıyor bir site sunucusuna bağlanamadığında görünebilir; bunun nedeni beklenmedik şekilde yoğun trafik yaşanması, bakımdan geçmesi veya kapatılması olabilir. Bazı çevrimiçi hata mesajları gibi, bu da genellikle kalıcı bir sorun değildir. Tekrar denemek, çerezlerinizi temizlemek veya bir süre bekleyip daha sonra tekrar denemek için sayfayı yenileyin. Bunu şu şekilde de görebilirsiniz: etki alanı kullanılamıyor, ağ kullanılamıyorveya adres mevcut değil.

503 Hizmet Kullanılamıyor

Bilgisayar klavyesindeki bir yardım düğmesinin yakın çekim

Peter Dazeley / Fotoğrafçının Seçimi / Getty Images
503 Hizmet Kullanılamıyor hata, internet bağlantısının kesilmesi veya kesintiye uğraması, sitenin silinmesi veya taşınması veya sitenin çok fazla trafik alması ve geçici olarak kapalı olması nedeniyle olabilir. Bunu düzeltmek için, URL’de sorun olup olmadığını kontrol ederek başlayın (belki yanlış yazılmıştır). Sayfayı birkaç kez yenileyin ve ardından ağ donanımınızı yeniden başlatmayı deneyin.