Skip to content

En Yeni iOS 15 Güncellemesi Başka Bir Güvenlik Kusurunu Gideriyor

17 de Eylül de 2022

Apple, bilgisayar korsanlarının cihazınızın kontrolünü ele geçirmek için kullanabilecekleri sıfır gün kusurunu gidermek için yeni bir iOS 15 güvenlik güncellemesi yayınladı. Son iOS 15 güncellemesinden (sürüm 15.0.1) bir haftadan biraz fazla bir süre sonra, şimdi indirilecek 15.0.2 sürümüne sahibiz. Güncelleme, özellikle başka bir güvenlik kusurunu düzeltir. Apple tarafından CVE-2021-30883 olarak adlandırılan en son istismar, bilgisayar korsanlarının iPhone veya iPad’inizin kontrolünü ele geçirmesini mümkün kılıyor. Apple’a göre, sorun “aktif olarak istismar edilmiş olabilir”, yani kötü niyetli aktörler bunu biliyor olabilir ve boşluktan yararlanmaya başlamış olabilir.

CVE-2021-30883, iPhone 6S ve sonraki modellerden 7. Nesil iPod touch’a kadar çeşitli Apple cihazlarını etkileyebilir. iPad Profesyonelleri, iPad Air 2 ve sonraki modelleri ve iPad mini 4 ve sonraki modelleri de dahil olmak üzere birçok iPad modeli de savunmasızdır. Esasen, altı yaşında veya daha küçük bir iPhone, iPad veya iPod’unuz varsa risk altındasınız. CVE-2021-30883 ile ilgili herhangi bir sorundan kaçınmanın en iyi yolu, iOS 15 kullanan cihazlarınızı hemen güncellemektir.

Yorgun işadamı evde dizüstü bilgisayar kullanarak çalışıyor ve Endişeli görünüyor

Ne yazık ki, güvenlik sorunu için başka bir geçici çözüm yok gibi görünüyor – bir önlem olarak cihazınızı süresiz olarak uçak modunda tutmaktan başka. iOS 15.0.2 şu anda kullanılabilir. Otomatik indirmeleri etkinleştirdiyseniz, 15.0.2 yazdığından emin olmak için iOS sürüm numaranızı kontrol etmek isteyebilirsiniz, ancak kendini zaten yüklemiş olabilir. Aksi takdirde, güncellemeyi manuel olarak kontrol etmelisiniz.