Skip to content

Endüktif Şarj Nedir?

10 de Nisan de 2021

Ayrıca şöyle bilinir kablosuz şarj etmeendüktif şarj, cihazı doğrudan bir elektrik prizine takmak zorunda kalmadan, pili taşınabilir elektrikli cihazlarda şarj etmenin bir yöntemidir. Çoğu durumda, kablosuz olarak şarj edilebilen akıllı telefonların küçük, düz bir şarj pedi veya yuvasına yerleştirilmesi gerekir. Elektrik yükü, aralarındaki küçük boşluktan güvenli bir şekilde pedden telefona geçer. Şarj pedinin yine de ana elektrik kaynağına takılması gerekiyor, ancak telefon üstte gevşek bir şekilde oturuyor. Nokia Lumia 920 ve LG Nexus 4 dahil olmak üzere, kutudan çıkar çıkmaz endüktif şarjın kullanımını destekleyen birkaç akıllı telefon vardır. Samsung Galaxy S3 ve iPhone 4s gibi diğer telefonların, kullanılmadan önce adaptörlerin takılması gerekir. bu şekilde ücretlendirilir. Bununla birlikte, söylenti değirmeni, iPhone 8’in güç kaynağından odanın tamamında şarj olabileceği ve bu nedenle adaptörlerin gelecekte gerekli olmayabileceği konusunda öfkeyle gevezelik ediyor.

Endüktif Şarj Nasıl Çalışır?

Endüktif şarjın arkasındaki bilim uzun süredir anlaşıldı ve ilk olarak mucit ve elektrik mühendisi Nikola Tesla tarafından keşfedildi. 1990’ların başından bu yana şarj edilebilir diş fırçalarında endüktif şarj kullanıldığı için, birçok evde bu tür kablosuz şarj örnekleri olması muhtemeldir. Kablosuz olarak şarj edilebilen akıllı telefonlar tam olarak aynı yöntemi kullanır. Hem telefon hem de şarj pedi indüksiyon bobinleri içerir. En basit haliyle, endüksiyon bobinleri, bakır telle sarılmış bir demir çekirdeğidir. Telefon veya başka bir taşınabilir cihaz kablosuz şarj pedi üzerine yerleştirildiğinde, bobinlerin yakınlığı bir elektromanyetik alan oluşturulmasına izin verir. Bu elektromanyetik alan, elektriğin bir bobinden (şarj pedinde) diğerine (telefonda) geçmesine izin verir. Telefondaki indüksiyon bobini daha sonra aktarılan elektriği cihaz pilini şarj etmek için kullanır.

Endüktif Şarjın Avantajları

  • Tek bir soketten birkaç taşınabilir cihazı şarj edin. Birden fazla taşınabilir cihazınız varsa, her biri için farklı bir şarj kablonuz olması mümkündür. Tüm taşınabilir cihazlarınız kablosuz olarak şarj edilebiliyorsa, bu kabloları tek bir evrensel şarj pedi ile değiştirebilirsiniz. Aynı anda birden fazla cihazı barındırabilen kablosuz şarj pedleri zaten mevcuttur.
  • Telefonunuzu gerçekten su geçirmez hale getirin. Bir indüksiyon bobininin, şarjın aralarından geçmesine izin vermek için diğeri ile doğrudan temas halinde olması gerekmediğinden, bir cihazın gövdesi içinde sızdırmaz hale getirilebilir ve tamamen su geçirmez hale getirilebilir. Bu, özellikle açık hava sporları ve Motorola Brute i680 gibi aktiviteler sırasında kullanılmak üzere tasarlanmış cep telefonlarında yararlı olabilir.
  • Neredeyse her yerde güvenli şarj bölgeleri oluşturun. Teknoloji, halka açık yerlerde güvenli şarj noktaları sağlamak için kolayca kullanılabilir. Endüktif şarj standartlaştırıldıkça, restoranlar ve kafeler şarj bölgelerini masaüstlerine dahil edebilir ve havayollarının kolçaklarında şarj pedleri olabilir.

Endüktif Şarjın Dezavantajları

  • Kablolu şarjdan daha az verimli. Mevcut endüktif şarj sistemleri, bir kabloyla şarj etmek kadar verimli değildir. Bu, genel olarak, kablosuz bir şarj pedi üzerinde şarj edilen bir telefonun tam şarja ulaşmasının, doğrudan bir elektrik prizine takılı bir telefondan daha uzun süreceği anlamına gelir. Aradaki fark çok büyük değil, ancak telefonunuzu her gün şarj ediyorsanız fark edilebilir.
  • Evrensel bir standardın olmaması. Tamamen standartlaştırılmış bir endüktif şarj sistemi de yoktur, yani kablosuz olarak şarj edilebilen bir cihaz, sahip olduğunuz başka bir cihazın şarj pedi ile uyumlu olmayabilir. Bununla birlikte, LG Electronics, Motorola, Nokia, HTC, Sony ve Samsung dahil olmak üzere birçok büyük elektronik üreticisi Qi (“chee” olarak telaffuz edilir) adlı bir standartla çalışmaya başladı, bu nedenle bu kesinlikle zamanla daha az sorun haline gelecektir.
  • Şarj ederken daha az esneklik. Kablosuz olarak şarj edilen elektronik cihazların tek bir yerde bırakılması gerekir, aksi takdirde şarj işlemi kesintiye uğrar (sistemin çalışması için indüksiyon bobinlerinin birbirine çok yakın olması gerekir). Geleneksel şarj kablosu kullanılarak şarj edilen bir telefon, fiş prizinin yalnızca bir metre kadar yakınında olsa bile yine de alınabilir ve kullanılabilir.

Endüktif Şarj Geleceği mi?

Mikro USB’nin akıllı telefonları ve diğer taşınabilir elektronik cihazları şarj etmenin neredeyse evrensel bir yolu olarak benimsenmesi, birden fazla şarj kablosuna sahip olma sorununun eskisi kadar büyük olmadığı anlamına geliyor. Bu, yeni bir telefon seçerken endüktif şarjın göz önünde bulundurulması gereken yaygın bir seçenek olmayacağı anlamına gelmez. Büyük akıllı telefon üreticilerinin çoğu, şu özelliklere sahip telefonlar üretiyor veya üretmeyi planlıyor: Qi uyumlubir şarj kablosunun yanında ikincil bir şarj seçeneği olarak da olsa. Teknoloji geliştikçe, verimlilik eksikliği ve daha yavaş şarj süreleri de daha az sorun olacaktır. Akıllı telefonunuz için kablosuz şarj kalıcıdır, ancak yakında herhangi bir zamanda kablolu şarjın yerini tamamen almasını beklemeyin. Kablosuz şarjı denemek isterseniz, birkaç Qi uyumlu şarj matı mevcuttur. Pil ve el feneri üreticisi Energizer, çeşitli popüler akıllı telefonlara uyacak adaptörler ile birlikte bir dizi şarj matı sunar. Energizer’ın çok cihazlı bir endüktif şarj matı yaklaşık 65 $ ‘a mal olurken, iPhone, BlackBerry ve Android telefonlar için adaptörler 25 $’ dan daha düşük bir fiyattan başlıyor.