Skip to content

EPM Dosyası Nedir?

21 de Mayıs de 2021

EPM dosya uzantısına sahip bir dosya, Şifrelenmiş Taşınabilir Medya dosyasıdır. MP3, WAV, MP4 vb. Gibi diğer medya dosyası formatlarının aksine, bu formattaki dosyalar herhangi bir multimedya oynatıcıyla açılamaz. EPM bunun yerine, flash sürücüler, CD’ler ve DVD’ler gibi taşınabilir çıkarılabilir medya depolama cihazlarını şifrelemek için Check Point güvenlik yazılımıyla birlikte kullanılan bir şifreleme istemci programı olan Şifreleme İlkesi Yöneticisi’ne başvurabilir.

EPM ayrıca Oracle Enterprise Performance Management’ın kısaltmasıdır ve milyon başına eşdeğerler olarak adlandırılan konsantrasyon birimidir, ancak EPM dosya formatıyla hiçbir ilgisi yoktur.

EPM Dosyası Nasıl Açılır

EPM dosyaları şifrelenmiş medya dosyalarıdır; bu, sahip olabileceğiniz video veya ses dosyasını oynatmak için belirli bir programı kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Ne yazık ki, bunun nasıl yapılacağına dair herhangi bir bilgimiz yok. Bazı EPM dosyaları, ZIP biçimine benzer şekilde başka dosyalar için kapsayıcı olabilir. Dosyanız buysa, 7-Zip gibi bir dosya açma aracı kullanarak içeriğini çıkarabilmelisiniz. Örneğin, 7-Zip kullanıyorsanız, EPM dosyasına sağ tıklayın veya dokunup basılı tutun ve ardından 7-Zip > Açık Arşiv. Ardından, içeride depolanan içeriği görebilir ve istediğiniz dosyaları kopyalayabilir veya bir kerede her şeyi çıkarabilirsiniz. Uç Nokta Ortam Şifreleme Yazılımı Blade, Check Point’in Şifreleme İlkesi Yöneticisi ile ilişkili dosyaları açar. Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın dosyayı açmaya çalıştığını, ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın açılmasını tercih ederseniz, Windows’ta varsayılan olarak hangi programın EPM dosyalarını açacağını değiştirebilirsiniz.

EPM Dosyası Nasıl Dönüştürülür

EPM dosyasından bir MP3 almayı başarırsanız, WAV gibi başka bir ses formatına dönüştürmek için ücretsiz bir ses dönüştürücü kullanabilirsiniz. Aynısı EPM dosyaları olarak depolanan şifreli videolar için de geçerlidir; ücretsiz bir video dönüştürücü, MP4’leri ve diğer benzer formatları dönüştürebilir.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanızı hala açamıyorsanız, dosya uzantısını yanlış okuyor olabilirsiniz. Bazı dosyalar, aynı programla açılmasalar bile benzer bir dosya uzantısına sahiptir. Bunun bazı örnekleri arasında EMP, EAP, PEM, EPS, EPC, RPM, CEP, EPRT ve EPUB dosyaları bulunur.