Skip to content

EPRT Dosyası Nedir?

3 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bir EPRT dosyası, bir eDrawings dosyasıdır.
  • eDrawings Viewer veya SOLIDWORKS ile bir tane açın.
  • Aynı programla bir görüntüye veya EXE’ye dönüştürün.

Bu makale, EPRT dosyalarının ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını, ayrıca nasıl açılacağını veya dönüştürüleceğini açıklar.

EPRT Dosyası Nedir?

EPRT dosya uzantısına sahip bir dosya, bir eDrawings dosyasıdır. Bir CAD programından oluşturulan 2B veya 3B çizimin bir temsilini içerir. EPRT dosyaları tipik olarak, bir 3D çizimin çevrimiçi olarak kolayca aktarılabilmesi ve deneyimsiz bir kullanıcı tarafından bile ücretsiz olarak görüntülenebilmesi için oluşturulur. Biçim yalnızca hafif değil, aynı zamanda salt okunurdur, yani orijinal modelde hiçbir değişiklik yapılamaz. EDRW ve EASM, diğer iki benzer eDrawings dosya formatıdır.

EPRT Dosyası Nasıl Açılır

EPRT dosyaları, ücretsiz eDrawings Viewer yazılımıyla açılabilir. Parçayı 3B alanda hareket ettirmenize, yakınlaştırmanıza, yazdırmanıza, çizimin her tarafını görüntüleyen bir animasyon çalıştırmanıza, EPRT dosyasını bir parola ile korumanıza ve çizimi aşağıdaki gibi kelimelerle damgalamanıza olanak tanır. nihai, yalnızca dahili kullanım, onaylı, geçersiz, ön hazırlık, vb. Dassault Systemes’ten SOLIDWORKS, EPRT dosyalarını da açacaktır. Dosya biçiminin çoğu düz metin olarak bulunur, yani onu bir metin belgesi olarak açmak için ücretsiz bir metin düzenleyici kullanabilirsiniz. Ancak, 3D modeli görüntülemekle ilgileniyorsanız, bunu yapmak kesinlikle gitmek istediğiniz yol değildir. Bunun için yukarıda belirtilen programlardan birine bağlı kalın. .EPRT dosya uzantısını kullanan başka bir format bilmiyoruz, ancak dosyanız bu programlarla açılmıyorsa veya çizim dosyası olmadığını biliyorsanız, bir metin düzenleyiciyle açmayı deneyin. Normalde bir dosyanın en başında veya sonunda, hangi biçimde olduğunu belirlemenize yardımcı olabilecek bir metin bulunur. Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın EPRT dosyasını açmaya çalıştığını ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir dosyaya sahip olmayı tercih ederseniz yüklü program bu dosyaları açın, Windows’ta dosya ilişkilendirmelerini değiştirebilirsiniz.

EPRT Dosyası Nasıl Dönüştürülür

PDF ve MP4 gibi en popüler dosya biçimleri, ücretsiz bir dosya dönüştürme aracıyla diğer biçimlere dönüştürülebilir. Ancak EPRT dosyaları ile aşağıda belirtilen gibi bir program kullanmanız gerekecek. eDrawings Viewer’da açarsanız, Dosya > Farklı kaydet HTM, BMP, TIF, JPG, PNG veya GIF’e dönüştürmek için menü. Ayrıca EPRT’yi EXE’ye (veya içine otomatik olarak kaydedilen bir EXE içeren ZIP’ye) dönüştürme seçeneği de vardır, böylece onu bir görüntüleyici programı olmayan veya yüklemek istemeyen bir başkasına gönderebilirsiniz. Aldıkları EXE dosyası, başka bir CAD yazılımı yüklenmeden çizimi açacaktır. Yukarıda bağlantısı verilen SOLIDWORKS programı, EPRT dosyasını FBX, OBJ, DWG ve diğer bazı benzerleri gibi CAD ile ilgili diğer dosya formatlarına aktarmak için kullanılabilir. Bildiğimiz kadarıyla standart EPRT dosyanızı STL’ye dönüştürmenin bir yolu yok. sürece bu seçeneğe dosyanın oluşturulması sırasında açıkça izin verildi. EPRT dosyası STL biçiminde olduğunda, SOLIDWORKS aracılığıyla SLDPRT’ye dönüştürülebilir.

Hala Açamıyor musunuz?

Bu noktada, bu programlar dosyayı açmıyorsa, dosya uzantısını yanlış okuma ihtimaliniz yüksektir. Bu olduğunda, benzer bir son ek kullanan diğer dosyalar bir EPRT dosyası için karıştırılır. Örneğin bir EPP dosyası, çizimlerle ilgisi olmayan bir TalaPhoto Project dosyası olabilir. ERP, Future Games Alter Ego video oyununda bir arşiv dosyası olarak kullanılan benzer görünümlü başka bir uzantıdır.