Skip to content

EPUB Dosyası Nedir?

20 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bir EPUB dosyası, bir Açık e-Kitap dosyasıdır.
  • Calibre, Apple Books veya Readium ile bir tane açın.
  • Kindle’ınızda çalışması için bu talimatları kullanarak birini veya Calibre veya Zamzar ile PDF, MOBI vb. Formatlara dönüştürün.

Bu makale bir EPUB dosyasının ne olduğunu, tüm cihazlarınızda nasıl açılacağını ve eOkuyucunuzla çalışacak farklı bir formata nasıl dönüştürüleceğini açıklar.

EPUB Dosyası Nedir?

Bir EPUB dosyası (kısaltması elektronik yayın) Açık e-Kitap dosya biçimindedir. EPUB dosyalarını indirebilir ve bunları akıllı telefonunuzda, tabletinizde, e-okuyucunuzda veya bilgisayarınızda okuyabilirsiniz. Ücretsiz olarak sunulan bu e-Kitap standardı, diğer tüm dosya formatlarından daha fazla donanım e-Kitap okuyucusunu destekler. EPUB 3.2, en son EPUB sürümüdür. HTML, CSS ve SVG’nin en son sürümlerini destekler ve yerleşik etkileşim, ses ve video için yerleşik desteğe sahiptir.

Ücretsiz EPUB kitap indirmeleri arıyorsanız, Açık Kitaplık gibi ücretsiz kitaplar bulabileceğiniz birçok çevrimiçi kaynak olduğunu bilin.

EPUB Dosyası Nasıl Açılır

EPUB dosyaları, B&N Nook, Kobo eReader ve Apple’ın Books uygulaması dahil çoğu e-Kitap okuyucusunda açılabilir. EPUB dosyalarının Amazon Kindle’da kullanılmadan önce dönüştürülmesi gerekir. EPUB dosyaları ayrıca Calibre, Adobe Digital Editions, Apple Books, EPUB File Reader, Stanza Desktop, Okular ve Sumatra PDF gibi çeşitli ücretsiz programların bulunduğu bir bilgisayarda açılabilir. Az önce bahsedilen programlardan birkaçına ek olarak, Mac kullanıcıları EPUB dosyalarını Readium ile okuyabilir. Çok sayıda iPhone ve Android uygulaması EPUB dosyalarını görüntüler. Firefox ve Chrome için, tıpkı diğer belgeler gibi tarayıcıdaki EPUB dosyalarını okumanıza izin veren eklentiler ve uzantılar da vardır. Firefox için EPUBReader ve Chrome için Simple EPUB Reader yalnızca birkaç örnektir. Google Play Kitaplar, EPUB dosyasını Google hesabınıza yükleyerek ve web istemcisi aracılığıyla görüntüleyerek EPUB dosyalarını açabileceğiniz başka bir yerdir. EPUB dosyaları ZIP dosyaları gibi yapılandırıldığından, bir EPUB e-Kitabının adını değiştirerek .epub ile .zipve ardından dosyayı ücretsiz 7-Zip aracı gibi en sevdiğiniz dosya sıkıştırma programıyla açın. İçinde EPUB e-Kitabının içeriğini HTML biçiminde ve ayrıca EPUB dosyasını oluşturmak için kullanılan resimleri ve stilleri bulmalısınız. EPUB dosya formatı, GIF, PNG, JPG ve SVG resimleri gibi gömme dosyaları destekler.

EPUB Dosyası Nasıl Dönüştürülür

EPUB dosyalarını dönüştürmenin birkaç yolu vardır:

  • Calibre, bir EPUB dosyasını başka bir formata dönüştürmek için en önemli programdır. Amazon Kindle ile uyumlu olanlar da dahil olmak üzere diğer çoğu e-Kitap formatına dönüşür. Desteklenen dönüştürmelerden bazıları EPUB’dan FB2’ye, HTML, LIT, LRF, MOBI, PDF, PDB, RTF, TXT ve SNB’yi içerir.
  • Zamzar, bahsetmeye değer başka bir çevrimiçi EPUB dönüştürücüsüdür. EPUB dosyasını PDF, TXT, FB2 ve diğer benzer metin formatlarına dönüştürmek için web sitesini kullanabilirsiniz.
  • Online eBook Converter’ı kullanmak, AZW veya PDF gibi başka bir belge dosyasından EPUB dosyası oluşturmanın bir yoludur.

Bir EPUB dosyasını diğer e-Kitap okuyucularından birinde açarak ve açık dosyayı başka bir dosya biçimi olarak kaydetmeyi veya dışa aktarmayı seçerek dönüştürmeyi deneyebilirsiniz, ancak bu muhtemelen Calibre veya çevrimiçi dönüştürücüler kullanmak kadar etkili değildir. Bu yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa, diğer dosya dönüştürme yazılım programlarına bakın.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Bilinmeyen bir dosya türünü açarken yapılan en yaygın hatalardan biri, dosya uzantısını yanlış okumaktır. Farklı dosya formatları farklı dosya uzantıları kullansa da, bazen birbirine çok benziyorlar, bu da birini açmaya veya dönüştürmeye çalışırken kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin, bir PUB dosyası, EPUB dosyalarıyla tam olarak aynı son eki kullanmaktan yalnızca bir harf uzaklıktadır, ancak Açık e-Kitap dosyaları olmak yerine, Microsoft’un Publisher tarafından Publisher Document dosyaları olarak kullanılır. Bir EPUB dosyası için bir EPM veya EBM dosyasını karıştırmak da kolaydır. EBM dosyaları EKSTRA! Temel Makro dosyaları veya Embla Kayıt dosyaları, ancak hiçbir format e-Kitap değildir. İlki Micro Focus yazılımı ile açılır ve diğeri Embla RemLogic yazılımı tarafından kullanılır. Dosyanızın aslında EPUB dosya uzantısını kullanmadığını keşfederseniz, uzantının ne olduğunu görmek için yeniden okuyun ve ardından ne için kullanıldığı ve nasıl açılacağı ve / nasıl açılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google’da veya burada Lifewire’da araştırın. veya dönüştürün.