Skip to content

Eski Bilgisayarınızı Güvenle Geri Dönüştürün veya Satın

6 de Mayıs de 2021

Bazılarımız bilgisayarlarımıza arabalarımıza davrandığımız gibi davranır. Ya parçalanana kadar onları düzeltiriz ya da ilk sorun belirtisinde onlardan kurtulur ve yenisini alırız. Her iki durumda da, bir noktada, bir bilgisayardan kurtulacak ve bir başkasını satın alacaksınız. Birçok insan gibiyseniz, muhtemelen bir yerlerde bir dolabın içinde bir yığın eski bilgisayarınız vardır. Bunları takas etmek veya geri dönüştürmek en iyisidir. Bu yazıda size güvenli bir şekilde nasıl yapılacağını gösteriyoruz.

Bilgisayarınızı Çöp Kutusuna Atmayın

Baskılı Devre Kartları (PCB’ler) ve diğer çeşitli bilgisayar bileşenleri çevre için iyi değildir. Eski bilgisayarınızı çöpe atmaya hazır olduğunuzda, elektroniklerin atılmasıyla ilgili kurallar ve düzenlemeler için yerel temizlik departmanınıza danışın. Bazen bir elden çıkarma ücreti gerekir, ancak orada da birçok ücretsiz seçenek vardır. Best Buy, Apple, Staples ve diğerleri gibi şirketler aracılığıyla eski bilgisayarlar için çeşitli geri dönüşüm programları vardır.

Tüm Kişisel Verilerinizi Yedekleyin

O parlak yeni bilgisayarı satın almadan ve eskisini terk etmeden önce, önce tüm verilerinizi eskisinden aldığınızdan emin olun. Verilerinizin bir kopyasını oluşturmak için harici bir sabit sürücü, Dropbox veya Google Drive gibi bir bulut yedeklemesi veya yazılabilir DVD’ler kullanın. Devam etmeden önce üzerinde istediğiniz her şeyin bulunduğundan emin olmak için yedeğinizi kontrol edin.

Sabit Diskinizi Tutun (veya En Az Üzerinde Bir Disk Silme Yardımcı Programı Kullanın)

Bilgisayarınızın sabit diski, aile fotoğraflarından banka kayıtlarına ve aradaki her şeye kadar büyük miktarda kişisel veri tutar. Bir yabancının bu bilgiyi ele geçirmesini istemezsin. Bu yüzden birçok kişi sabit sürücüyü bilgisayardan çıkarmayı ve geri kalanını takas etmeden veya geri dönüştürmeden önce saklamayı seçiyor. Bazı insanlar, kesinlikle önceki sahibinden kişisel bilgileri almak için eski bilgisayarları satın alır. 2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre eski sabit diskler, suçlu olma ihtimali olan kişiler için bir bilgi hazinesidir. Bir sabit sürücüyü biçimlendirip yeniden bölümlendirseniz bile, artık veriler (HDD veya geleneksel hareketli parçalar-sabit sürücülerdeki) genellikle kalır ve adli veri kurtarma programlarıyla hızla kurtarılabilir. Silinen bir dosyayı böyle bir araç kullanarak geri getirmenin ne kadar kolay olduğu şok edici. Bazıları, bilgisayarın işletim sisteminin yeniden biçimlendirdiği bir sürücüde bulunan silinmiş dosya olsa bile, sildikleri bir dosyayı başarılı bir şekilde yeniden canlandırabilir. Bazen, bir sürücüyü biçimlendirdiğinizde, yalnızca dosya başlığını ve Dosya Ayırma Tablosu (FAT) işaretçi kayıt bilgilerini siliyorsunuzdur. Diğer veriler tarafından üzerine yazılmadıkça veya sürücüdeki tüm sektörlerin üzerine birler ve sıfırlar yazan özel bir disk silme yardımcı programı ile silinmedikçe, gerçek verilerin kendisi sürücüde kalır. Disk temizleme yardımcı programlarının, aşırı önyargılı bir sürücüyü temizlemek için harika bir iş çıkardığını bilmek önemlidir. Yine de, bazı süper dahilerin bir gün, en iyi araçlarla bile sildiğiniz sürücülerdeki dosyaları okuyacak yeni bir veri adli bilişim teknolojisi bulacağından korkmak tuhaf değil. Kişisel mahremiyet konusunda daha paranoyak bir yaklaşım olabilir, ancak bir bilgisayarı satmadan veya elden çıkarmadan önce hepimizin bilmemiz ve aklımızda tutmamız gereken bir şeydir. Birçok kişi, onları silmek yerine eski sabit diskleri tutmayı seçer. O kadar fazla yer kaplamazlar ve bunları bir USB sürücü kutusuna koymak ve bir ağ olmadığında verileri bir bilgisayardan diğerine taşımak için kullanmak gibi diğer projeler için her zaman kullanabilirsiniz. Eski bilgisayarınızı sabit disk hala içindeyken satmayı seçerseniz, önce askeri düzeyde bir disk temizleme aracı kullandığınızdan emin olun. Bu seçeneklerden hiçbiri kulağa hoş gelmiyorsa, sürücüyü geri dönüştürmeden önce fiziksel olarak yok edebilirsiniz. Bir elektrikli matkapla birkaç delik açmak genellikle işe yarar.

Tüm DVD’lerinizi ve Diğer Çıkarılabilir Ortamlarınızı Eski Bilgisayarınızdan Çıkardığınızdan Emin Olun

İnsanlar çoğu zaman bilgisayarlarının DVD sürücüsünde bir disk bırakırlar. Haftalarca işletim sistemi DVD’nizi bilgisayarınızda bırakabilirsiniz ya da dosyalarınızın bir yedek kopyasını sürücüde bırakmış olabilirsiniz.

Armastas / Getty Images
Bilgisayarınızın bir sonraki sahibinin bu diske sahip olmasını istemiyorsanız, onu çıkarmanız ve güvenli bir şekilde saklamak için kaldırmanız gerekir. Bir USB bağlantı noktasına bağlı bir USB flash sürücünüz olmadığından emin olmak için bilgisayarın arkasını da kontrol etmelisiniz. Başparmak sürücüler o kadar küçük ki artık onları neredeyse hiç fark etmiyorsunuz. Bazen bir bilgisayarın o eski kapı kapağı hala etrafta dolaşmaya değer olabilir. IP Güvenlik Kameraları için bir üs olarak kurabilir veya ev ortam sunucusu olarak kullanabilirsiniz.