Skip to content

Eski Bir TV Nasıl Geri Dönüştürülür veya Bağışlanır

5 de Mayıs de 2021

Soru sık sık ortaya çıkıyor; eski bir televizyonu nereye bağışlarım? Bir televizyonu, bilgisayarı geri dönüştürebilir miyim? Tüketici teknolojisinin patlamasıyla, elektroniğin geri dönüştürülme zorluğu gittikçe daha acil hale geldi. Birleşmiş Milletler, her yıl yaklaşık 40 milyon ton elektronik atık üretildiğini ve okyanuslarımızı ve çöp sahalarımızı kurşun, cıva ve pil asidi gibi tehlikeli maddelerle kirlettiğini tahmin ediyor. Elektronik cihazlarınızı geri dönüştürmek için kullanabileceğiniz hizmetlerin ve kaynakların bir listesini burada derledik.

1. Elektronik Üreticileri Geri Dönüşüm Yönetimi Şirketi

Johner Royalty-Free / Getty Images
Elektronik Üreticileri Geri Dönüşüm Yönetimi Şirketi olarak da bilinen MRM Geri Dönüşüm, üreticilerle birlikte çalışır ve Amerika Birleşik Devletleri’nde geri dönüşüm programları oluşturur. Bu web sitesinin güzel yanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir haritasına tıklayıp bölgenizdeki geri dönüşüm merkezlerinin yerelleştirilmiş bir görünümünü (eğer varsa) alabilmenizdir. MRM, Panasonic, Sharp ve Toshiba tarafından kuruldu, ancak şu anda 20’den fazla katılımcı üreticisi var.

2. Çevresel Sağlık ve Güvenlik Çevrimiçi

Geri dönüşüm merkezinde istiflenmiş kasalarda atılmış elektronikler

PhotoAlto / Milena Boniek / Getty Images
Çevre, Sağlık ve Güvenlik Çevrimiçi, çevreyle ilgili haberler ve bilgiler için bir kaynaktır. Her eyaletteki geri dönüşüm programları için talimatlar ve önerilerin yanı sıra eski bir televizyonu, bilgisayarı, telefonu, pili veya çamaşır makinesini geri dönüştürülmek üzere yanınıza alabileceğiniz işletmeler ve hizmetlerin listelerini içerir. EHSO ayrıca hava ve su kirliliği, gıda güvenliği ve yapı malzemesi bileşenleri hakkındaki soruları yanıtlamak için profesyonel rehberlik sağlar.

3. 1-800-Önemsiz mi Var?

İşçiler Yeni Delhi, Hindistan'da bir grup kullanılmış cep telefonunu gözden geçiriyor

Bloomberg Yaratıcı Fotoğraflar / Getty Images
1-800-Got-Junk, evinizdeki, ofisinizdeki veya iş yerinizdeki atıkları gidermek için ücret alan özel bir işletmedir. Eski mobilyalar, aletler, elektronik eşyalar, bahçe atıkları ve yenileme kalıntıları dahil hemen hemen her şeyi kaldırdıklarını iddia ediyorlar. İşçilerin gelip çöplerinizi alması için ödeme yaparsınız, bunlar daha sonra geri dönüştürülür veya bağışlanır. Evinizin içinde olsa bile, nerede olurlarsa olsunlar önemsiz eşyaları yükleyebilirler. Ağır aletleri hareket ettiremeyen veya kaldıramayanlar için güzel bir çözüm. 1-800-Got-Junk, kaldırmanız gerekenlere bağlı olarak hizmetin ne kadara mal olacağını tahmin etmenize yardımcı olacak kullanışlı bir araca da sahiptir.

4. CalRecycle

PCB Yeşil Ağaçlara Karşı Bokeh Karşı Tutan El

MirageC / Getty Images
CalRecycle, Kaliforniya eyaleti tarafından işletilen bir geri dönüşüm kaynağıdır. Site, yaşadığınız ilçeye bağlı olarak elektronik cihazlarınızı nerede geri dönüştürebileceğinizi gösterir. 1-800-Got-Junk’tan farklı olarak, öğeleri geri dönüşüm merkezine kendiniz taşımanız gerekir, ancak bunu yapmanız paradan tasarruf etmenizi sağlar. CalRecycle ayrıca diğer ürünlerin ve malların uygun şekilde geri dönüştürülmesi için bazı kaynaklara ve bilgilere sahiptir.

5. Recycler Dünyası

Analog TV'ler

xavierarnau / Getty Images
Recycler’s World, geri dönüştürücüler için bir Craigslist gibidir. Her türlü malın geri dönüşümü için çok çeşitli bilgi ve talimatlar sağlamanın yanı sıra, bir alıcı / satıcı değişimine sahiptir. Borsayı atık ve hurda ürünleri listelemek için kullanabilirsiniz, bu da alıcılara ucuz geri dönüştürülebilir malzemeler için önemli bir kaynak sağlar. Eski elektroniği satmak isteyen işletmeler veya bireyler Recycler’s World’ü paha biçilmez bir kaynak olarak görebilir.