Skip to content

Eşzamansız Oyun Nedir?

3 de Nisan de 2021

Eşzamansız Oynanışın birbiriyle yarışan iki tanımı vardır:

Nintendo’nun Tanımı

Nintendo tarafından tanımlanan eşzamansız oyun, oyuncuların aynı oyunu çok farklı şekilde deneyimledikleri çok oyunculu oyundur. Wii U konsolunun, bir oyuncunun Wii uzaktan kumandayı kullanan oyuncularla veya onlara karşı oynarken bir Wii U gamepad kullanabileceği merkezi bir özelliktir. Örneğin, “Luigi’s Ghost Mansion” adlı mini oyunda Nintendo Land, gamepad kullanan oyuncu gamepad’in dokunmatik ekranında hem kendisini hem de oyuncuları görebilen bir hayalettir, Wii uzaktan kumandalı oyuncular ise TV ekranında hayaletin yerini göremez.
Bu eşzamansız oyun tarzı, Wii U’dan öncedir. 2003 çevrimiçi çok oyunculu PC oyunu Savage: Newerth Savaşı aynı zamanda eşzamansızlığa da dayanıyordu; oyuncular iki ordu kurdular, her iki tarafta birer oyuncu komutan rolünü üstlendi ve kuş bakışı strateji oyunu oynadı, geri kalanlar ise bir aksiyon oyunu oynayan askerlerdi.

Daha Eski Bir Tanım

Nintendo tanımı, oyuncuların sırayla oynadığı oyunlara atıfta bulunan radikal olarak farklı bir tanımla önceden yapılmıştır. Bu, dama oyunu gibi basit bir şeyi içerebilse de, her oyuncunun bir dizi hamle gönderdiği ve tüm oyuncular oyuna kilitlenene kadar hiçbir şeyin olmadığı bir strateji oyunu da olabilir. Bu tanımda, eşzamansız oyun, bir oyuncunun oyuna girebileceği, diğerinin ise sırası gelene kadar başka bir şey yapmayı görmezden gelebileceği anlamına gelir.

Eşzamansız Oyun Örnekleri

Eşzamansız oynanışa sahip dikkate değer oyunlar şunlardır: Nintendo Land, Game & Wario, Rayman Legends, New Super Mario Bros. U, ve Mario Partisi 10.

Telaffuz: a-sinc-roan-us

Ayrıca şöyle bilinir: asimetrik oyun, asenkron oyun, asenkron oyun