Skip to content

Etkili Pikseller Nedir?

18 de Mayıs de 2021

Herhangi bir dijital kameranın teknik özelliklerine bakarsanız, piksel sayısı için iki liste göreceksiniz: etkili ve gerçek (veya toplam). Neden iki sayı var ve bunlar ne anlama geliyor? Bu sorunun cevabı karmaşık ve oldukça teknik bir hal alıyor, bu yüzden her birine bir göz atalım.

DSLR kamera kullanma.
Ida Jarosova / Getty Images

Etkili Pikseller Nedir?

Dijital kamera görüntü sensörleri, fotonları toplayan çok sayıda küçük sensörden oluşur. Fotodiyot daha sonra fotonları bir elektrik yüküne dönüştürür. Her piksel, tek bir fotodiyot ile ilişkilendirilir. Etkili pikseller, görüntü verilerini yakalayan piksellerdir. Onlar etkili ve tanım gereği, etkili “istenen etkiyi veya amaçlanan sonucu üretmede başarılı” anlamına gelir. Bunlar, bir resim çekme işini yapan piksellerdir. Örneğin, 12 megapiksel bir kameradaki geleneksel bir sensör, neredeyse eşit sayıda etkili piksele (11,9 MP) sahiptir. Bu nedenle, etkili pikseller, çalışan piksellerin kapladığı sensör alanını ifade eder. Bazı durumlarda, bir lensin tüm sensör aralığını kapsayamadığı durumlarda olduğu gibi, tüm sensör pikselleri kullanılamaz.

Gerçek Piksel Nedir?

CMOS görüntü sensörü nedir?

TRyPhoto / Getty Images
Bir kamera sensörünün gerçek veya toplam piksel sayısı, etkili pikseller sayıldıktan sonra kalan piksellerin yüzde 0,1’ini içerir. Bir görüntünün kenarlarını belirlemek ve renk bilgisi sağlamak için kullanılırlar. Bu kalan pikseller, bir görüntü sensörünün kenarını hizalar ve ışığı almaktan korunur, ancak yine de gürültüyü azaltmaya yardımcı olabilecek bir referans noktası olarak kullanılır. Sensöre bir pozlama sırasında ne kadar karanlık akım oluştuğunu söyleyen bir sinyal alırlar ve kamera bunu etkin piksellerin değerini ayarlayarak telafi eder. Bunun sizin için anlamı, gece çekilenler gibi uzun pozlamaların resmin derin siyah alanlarındaki parazit miktarında bir azalma olması gerektiğidir. Kameranın deklanşörü açıkken daha fazla termal aktivite vardı, bu da bu kenar piksellerinin etkinleşmesine neden olarak kamera sensörüne ilgilenilmesi gereken daha fazla gölge alanı olabileceğini söylüyor.

İnterpolasyonlu Pikseller Nedir?

Bazı kameralar, sensör piksellerinin sayısını hesaplar. Örneğin, 6MP kamera 12MP görüntü üretebilir. Bu durumda, kamera 12 megapiksel bilgi oluşturmak için yakaladığı 6 megapikselin yanına yeni pikseller ekler. Dosya boyutu artırılır ve bu, enterpolasyon yapıldığı için bir resim düzenleme yazılımında enterpolasyon yapmanızdan daha iyi bir görüntü ile sonuçlanır. önce JPG sıkıştırması. Ancak enterpolasyon olumsuz ilk etapta yakalanmayan veriler oluşturun. Kameradaki enterpolasyon ile kalite farkı marjinaldir, ancak sıfır değildir.