Skip to content

Ev Ağı Yönlendiricisi Sorunlarını Giderme

22 de Mayıs de 2021

Yönlendiricinizle ilgili ağ sorunlarını izole etmek ve çözmek için bu sorun giderme yönergelerini kullanın. Aynı anda birden fazla sorunla karşılaşabileceğiniz için her olasılığı gözden geçirdiğinizden emin olun.

Uyumsuz Wi-Fi Güvenlik Ayarları

Kablosuz ağ kurulum çakışmalarının yaygın bir nedeni, iki Wi-Fi cihazı (yönlendirici ve bir PC gibi) arasındaki ayarların uyumsuzluğu, ağ bağlantısını tamamlamalarını engelleyecektir. Uyumlu olduklarından emin olmak için tüm Wi-Fi cihazlarında aşağıdaki ayarları kontrol edin:

  • Ağ modu: Ağ istemcileri tarafından kullanılan tüm Wi-Fi sürümlerini desteklemek için bir yönlendirici etkinleştirilmelidir. Örneğin, çalışacak şekilde yapılandırılmış yönlendiriciler Yalnızca 802.11g modu 802.11n veya eski 802.11b aygıtlarını desteklemez. Bu tür bir ağ hatasını düzeltmek için, yönlendiriciyi çalışacak şekilde değiştirin. karışık mod.
  • Güvenlik Modu: Çoğu Wi-Fi cihazı birkaç ağ güvenlik protokolünü destekler (tipik olarak farklı WPA ve WEP varyasyonları). Aynı yerel ağa ait yönlendiriciler dahil tüm Wi-Fi cihazları aynı güvenlik modunu kullanmalıdır.
  • Güvenlik anahtarı: Wi-Fi güvenlik anahtarları, parolalar veya harf ve rakam dizileridir. Bir ağa katılan tüm cihazlar, yönlendirici (veya kablosuz erişim noktası) tarafından tanınan bir Wi-Fi anahtarını kullanacak şekilde programlanmalıdır. Birçok ev ağı yönlendiricisi (erişim noktası), tüm cihazların ortak olarak paylaşması gereken tek bir anahtarı destekler. Bazı yeni yönlendiriciler, teknik olarak yerel cihazların farklı anahtar ayarlarına sahip olmasına izin verirken, bir yerine birkaç farklı Wi-Fi güvenlik anahtarı saklayabilir.

MAC Adresi Kısıtlamaları

Çoğu ağ yönlendiricisi, MAC adresi filtreleme adı verilen bir özelliği destekler. Varsayılan olarak devre dışı bırakılsa da, yönlendirici yöneticileri bu özelliği açabilir ve MAC adres numaralarına göre yalnızca belirli cihazlarla bağlantıları kısıtlayabilir. MAC adresi filtrelemesinin kapalı olduğundan veya cihazın MAC adresinin izin verilen bağlantılar listesinde yer aldığından emin olmak için yönlendiriciyi kontrol edin.

Gevşek veya Bağlantısı Kesilmiş Kablolar

Çoklu prizlerin açık olduğundan ve prizden elektrik aldığından emin olun. Mümkünse, tüm Ethernet kablolarının sıkıca oturduğundan emin olun; konektörler, yerine oturduğunda bir tıklama sesi çıkarmalıdır. Yönlendirici internete bağlanamıyorsa ancak normal şekilde çalışıyorsa, modem kablolarının düzgün şekilde yerleştirildiğinden emin olun.

Aşırı ısınma veya Aşırı yükleme

Büyük dosyaları indirmek veya uzun süre veri akışı yapmak, bir ev ağı yönlendiricisinin ısı üretmesine neden olur. Bazı durumlarda, yönlendiriciler sürekli ağır yük nedeniyle aşırı ısınır. Aşırı ısınmış bir yönlendirici, beklenmedik bir şekilde davranacak ve sonunda aygıtların yerel ağ ile bağlantısını kesecek ve kilitlenecektir. Yönlendiricinin kapatılması ve soğumasına izin verilmesi sorunu geçici olarak çözer, ancak bu sık sık meydana gelirse, yönlendiricinin uygun havalandırmaya sahip olduğundan emin olun (havalandırma delikleri engellenmez) ve daha serin bir yere taşımayı düşünün. Ev yönlendiricileri tipik olarak on veya daha fazla bağlı istemciyi idare edebilir, ancak aynı anda çok fazla cihaz ağı aktif olarak kullanırsa, benzer aşırı yükleme sorunları ortaya çıkabilir. Fiziksel olarak aşırı ısınmadığında bile, yüksek ağ etkinliği kesintilere neden olur. Bu durumlarda, yükü daha iyi idare etmek için ağa ikinci bir yönlendirici eklemeyi düşünün.

Kablosuz Sinyal Sınırlamaları

Wi-Fi radyo sinyallerinin menzili sınırlı olduğundan, ev ağı bağlantıları bazen bir aygıtın radyosu yönlendiriciye ulaşamadığından başarısız olur. Sinyaller çeşitli nedenlerle engellenebilir. Bazı insanlar mikrodalga fırını açar açmaz kablosuz kesinti yaşarlar. Garaj kapısı açıcılar ve diğer tüketici aygıtları, özellikle 2,4 GHz radyo bantlarını kullanan Wi-Fi ağlarının sinyallerini etkileyebilir. Birkaç farklı Wi-Fi ağının sinyallerinin birbirine karışması yoğun nüfuslu bölgelerde de yaygındır. Bir kişi kendi evinde bile, kendi komşusunun kablosuz ağına bağlanmaya çalışırken bir veya daha fazla komşusunun kablosuz ağını keşfedebilir. Bu kablosuz radyo parazitini ve menzil sınırlamalarını aşmak için yönlendiricideki Wi-Fi kanal numarasını değiştirin veya yönlendiriciyi yeniden konumlandırın. Ayrıca, bir komşu aynı adı kullanıyorsa yönlendiricinizin adını değiştirmeyi düşünün.

Arızalı veya Eski Donanım veya Bellenim

Yönlendiricilerin yıllarca düzenli kullanımdan sonra başarısız olması alışılmadık bir durum değildir. Yıldırım çarpmaları veya diğer elektriksel güç dalgalanmaları da ağ ekipmanının devresine zarar verebilir. Çok az hareketli parçası olduğundan, ağ yönlendiricilerini onarmaya çalışmak nadiren pratiktir. Yönlendiricinizi periyodik olarak değiştirmek için bütçenizin bir kısmını ayırın. Ayrıca, acil durum sorun gidermeye yardımcı olması için birkaç yedek kablo ve ucuz bir yedek yönlendirici bulundurmayı düşünün. Sonunda yönlendiricinizden vazgeçmeden önce, yönlendiricinin ürün yazılımını güncellemeyi deneyin. Bazen hiçbir ürün yazılımı güncellemesi bulunmayabilir, ancak diğer durumlarda, daha yeni ürün yazılımı, aşırı yükleme veya sinyal sorunları için düzeltmeler içerebilir.