Skip to content

Ev Ağınızı Kablosuz N veya Daha İyisine Yükseltin

30 de Mayıs de 2021

Sonunda ev ağınızı oldukça iyi bir şekilde kurup çalıştırdığınızda, muhtemelen yapmak isteyeceğiniz son şey onu değiştirmek olacaktır. Ancak ağınızda Wireless N özelliği yoksa, daha yüksek hızları ve daha iyi güvenilirliği kaçırıyor olabilirsiniz. Dönem Kablosuz N 802.11n radyo iletişim protokolünü çalıştıran Wi-Fi kablosuz ağ ekipmanını ifade eder.

Kablosuz N’nin Faydaları

Kablosuz N, cihazlar arasında daha hızlı veri aktarmanıza olanak tanır. Örneğin, eski 802.11g ekipmanı, ağ içinde standart 54 Mbps hızında iletişim kurabilir. Wireless N ürünleri, 150 Mbps’lik bir standardı destekler, kabaca üç kat daha hızlıdır ve daha da yüksek oranlar için seçenekler de mevcuttur. Kablosuz N teknolojisi, ağ donanımında yerleşik olarak bulunan radyo ve antenlerin tasarımını da geliştirir. Kablosuz N yönlendiricilerin sinyal aralığı, genellikle eski Wi-Fi biçimlerinin sinyal aralığını aşarak, uzaktaki veya dışarıdaki cihazlarla daha güvenilir bağlantılara daha iyi ulaşmaya ve bunları sürdürmeye yardımcı olur. Ek olarak, 802.11n, ağa bağlı olmayan diğer tüketici aygıtları tarafından yaygın olarak kullanılan bant dışındaki sinyal frekanslarında çalışabilir ve bu da ev içinde radyo paraziti olasılığını azaltır. Wireless N genellikle film, müzik ve diğer dosya paylaşımlarının hızını artırsa da evin içinde, eviniz ve internetin geri kalanı arasındaki bağlantının hızını artırmaz. Ancak, Ağa Bağlı Depolama sürücüleri gibi yerel ağ cihazları, Wi-Fi ağının maksimum hızında çalışır, bu nedenle ev ağınız internetten daha fazlasına dayanıyorsa, Wireless N harika çalışır.

Tüketici Cihazlarında Kablosuz N Desteği

Kablosuz N donanımı 2006’nın başlarında sahnede görünmeye başladı, bu nedenle şu anda kullandığınız cihazların bunu destekleme olasılığı çok yüksek. Örneğin Apple, iPhone 4’ten başlayarak telefonlarına ve tabletlerine 802.11n’yi ekledi. Kullandığınız bilgisayar, telefon veya diğer kablosuz aygıtlar 802.11n için donanım desteğine sahip değilse, o aygıtta Kablosuz N’nin avantajlarından yararlanamazsınız. Cihazlarınızın hangi Wi-Fi biçimini desteklediğini belirlemek için ürün belgelerine bakın. Cihazlar, Wireless N’yi iki farklı şekilde destekleyebilir. Çift Bantlı Aygıtlar, iki farklı radyo frekansı bandında (2,4 GHz ve 5 GHz) iletişim kurmak için 802.11n’yi kullanabilirken, tek bantlı aygıtlar yalnızca 2,4 GHz’de iletişim kurabilir. Örneğin, iPhone 4 yalnızca tek bant Kablosuz N’yi desteklerken, iPhone 5 çift bandı destekler.

Kablosuz N Yönlendirici Seçme

Pricegrabber
Ev ağı yönlendiriciniz 802.11n’yi desteklemiyorsa, Kablosuz N cihazlarınız yalnızca geçici kablosuz modunda doğrudan birbirlerine bağlandıklarında 802.11n’nin avantajlarından yararlanabilir. (Aksi takdirde, eski 802.11b/g Wi-Fi iletişimine geri dönerler.) Ancak, bugün satılan ev yönlendiricilerinin çoğu modelinde Kablosuz N bulunur. Tüm Kablosuz N yönlendiriciler çift bant 802.11n’yi destekler. Ürünler, destekledikleri maksimum veri hızlarına (ağ bant genişliği) göre dört ana kategoriye ayrılır:

  • 150 Mb / sn
  • 300 Mb/sn
  • 450 Mb/sn
  • 600 Mb/sn

Giriş seviyesi Kablosuz N yönlendiriciler, bir Wi-Fi radyo ve birime bağlı bir anten ile 150 Mbps bant genişliğini destekler. Daha yüksek veri hızlarını destekleyen yönlendiriciler, paralel olarak daha fazla veri kanalını yönetmek için üniteye art arda daha fazla radyo ve anten ekler. 300 Mbps Kablosuz N yönlendiriciler iki radyo ve iki anten içerirken, 450 ve 600 Mbps sırasıyla üç ve dört adet içerir. Daha yüksek dereceli bir yönlendirici seçmenin ağınızın performansını artıracağı mantıklı görünse de, bu kazanç pratikte mutlaka gerçekleşmez. Bir ev ağı bağlantısının yönlendiricinin desteklediği en yüksek hızlarda çalışabilmesi için, her cihazın aynı zamanda eşleşen radyo ve anten konfigürasyonlarına sahip olması gerekir. Günümüzde çoğu tüketici cihazı yalnızca 150 Mb/sn veya bazen 300 Mb/sn bağlantı yapmayı desteklemektedir. Fiyat farkı önemliyse, bu iki kategoriden birinde alt uç bir Wireless N yönlendirici seçmek mantıklıdır. Öte yandan, daha üst düzey bir yönlendirici seçmek, ev ağınızın gelecekte yeni donanımları daha iyi desteklemesini sağlayabilir.

Kablosuz N ile Ev Ağı Kurma

2,4 GHz ve 5 GHz kablosuz sinyaller arasındaki hız farkını gösteren bir çizim.

Alison Czinkota / Lifewire
Bir Kablosuz N yönlendirici kurma işlemi, dikkate değer çift bantlı kablosuz yapılandırma istisnası dışında, diğer ev yönlendiricileri türleriyle neredeyse aynıdır. 2.4 GHz, tüketici aygıtları tarafından yoğun olarak kullanılan kablosuz bant olduğundan, onu destekleyen tüm aygıtlar için 5 GHz bandını kullanın. Ev ağınızda 5 GHz bağlantıları kurmak için, öncelikle, genellikle yönlendiricinin yönetim ekranlarından birindeki bir düğme veya onay kutusu aracılığıyla, çift bantlı çalışma için yönlendirici seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun. Ardından, cihazı benzer şekilde 5 GHz kanal işlemi için etkinleştirin.

802.11n’den Daha İyi Bir Şey Var mı?

802.11n’den sonraki yeni nesil Wi-Fi cihazları, 802.11ac adlı yeni bir iletişim protokolünü destekler. Wireless N, 802.11g’ye kıyasla hız ve aralıkta önemli bir gelişme sağladığı gibi, 802.11ac, Wireless N’ye benzer iyileştirmeler sağlar. 802.11ac, 433 Mbps’den başlayan teorik veri hızları sunar, ancak mevcut veya gelecekteki birçok ürün gigabit’i (1000 Mbps) destekler. ve daha yüksek oranlar.