Skip to content
5G

EV-DO Nedir?

12 de Nisan de 2021

Cep telefonları, yalnızca telefon görüşmeleri için kullanıldıkları günlerden bu yana uzun bir yol kat etti. O zamandan beri, basit cep telefonları yerini büyük ölçüde akıllı telefonların mevcut hakimiyetine bıraktı ve bu hakimiyetin bir kısmı, 3G kablosuz teknolojisi ve CDMA ağlarının altında yatan teknoloji ile başladı. Bu teknoloji EV-DO olarak bilinir. Bu kılavuz, EV-DO’nun gerçekte ne olduğuna, ne yaptığına ve sizi nasıl etkilediğine bir göz atmaktadır.

EV-DO Nedir?

EV-DO, İyileştirilmiş Evrim Verisi veya Yalnızca Evrim Verisi anlamına gelir ve CDMA ağları için 3G’nin arkasındaki mobil geniş bant teknolojisidir. Esasen, EV-DO, 3G CDMA ağlarına sahip telefon hizmeti taşıyıcılarına, tüketicilere e-posta ve çevrimiçi medya gibi şeylere daha iyi erişim sağlayarak, mobil cihazlar için yüksek hızlı internet erişimi sağlama yeteneği verir. Şu anda bir akıllı telefonunuz varsa, muhtemelen bir 4G veya 4G LTE hizmetiyle çalışır. “G” nin “nesil” anlamına geldiği gibi, 4G dördüncü nesil kablosuz hücresel hizmettir. Ancak bu ağ standardı, günümüzün modern akıllı telefonlarıyla ilişkilendirme olasılığınız daha yüksek olsa da, mobil geniş bant teknolojisi 3G kablosuz hizmeti, CDMA ağları ve EV-DO ile başladı. CDMA, Kod Bölmeli Çoklu Erişim anlamına gelir. Temel olarak, 3G cep telefonu ağlarını çalıştırmak için kullanılan bir teknolojidir. CDMA tabanlı ağlar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki operatörler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. EV-DO, mobil cihazlar için (nispeten) yüksek hızlı internet erişimi sağlayabilirken, telefon görüşmeleri sırasında bunu yapamaz. HowStuffWorks’ün bir zamanlar belirttiği gibi, EV-DO, “hücresel ağın tamamen verilere ayrılmış bir parçası” üzerinde çalışacak şekilde geliştirildi. EV-DO, ses ve veri kanallarını birbirinden ayrı tutarak çalışır, bu da optimize edilmiş veri aktarımları ve daha hızlı mobil internet erişimi sağlar.

EV-DO Ağ Standardı Sizi Nasıl Etkiler?

Telefonunuz esas olarak 4G veya 4G LTE ile çalışıyorsa, EV-DO, telefon operatörünüz CDMA tabanlı bir ağ kullanmadığı sürece sizi pek etkilemez. Bu durumda, CDMA ağ telefonunuz, kendinizi herhangi bir 4G bağlantısına erişemeyeceğiniz bir alanda bulursanız, bir 3G sinyalini yedek kablosuz veri bağlantısı olarak kullanabilir. Bununla birlikte, 3G CDMA / EV-DO’nun, özellikle daha fazla operatörün müşterilerine 5G kablosuz erişim sağlamayı tercih etmesi nedeniyle, Amerika Birleşik Devletleri’nde yedek olarak çok daha uzun süre kullanılamayabileceğini belirtmek gerekir. Sprint, PCMag’e göre 2022’ye kadar 3G erişimi sunmaya devam edecek, ancak CDMA’yı ne kadar süreyle sunacağı belli değil ve sonu “2020 veya 2021’de gelebilir.” Verizon’un ayrıca 2020’nin sonunda 3G CDMA ağlarını kullanımdan kaldıracağı bildiriliyor.