Skip to content

Ev Sinema Sistemi Hoparlör Sorun Giderme

14 de Mayıs de 2021

Hoparlörlerinizden bir veya daha fazlasının bozulduğuna dair işaretler, sesin aralıklı olarak dışarı çıkması ve hoparlörlerin hışırtıları ve patlamalarıdır. Her problem değil sesler bir konuşmacı sorunu aslında konuşmacıya kaynaklık ediyor.

Neler Kontrol Edilmeli ve Dinlenmeli

Ev sinema sisteminizde veya ses sisteminizde kötü bir hoparlör olduğunu varsaymadan önce, birkaç yaygın alternatif sorunu kontrol edin.

Kanalı değiştir

Öncelikle, şüpheli hatalı hoparlörü başka bir kanala bağlayın ve bu hoparlörün daha önce duyduğunuzla aynı belirtileri gösterip göstermediğine bakın. Ardından, sisteminizdeki diğer hoparlörlerden birini, şüpheli hatalı hoparlörün başlangıçta bağlandığı aynı kanala (aynı zamanda değil, tabii ki) bağlayın ve diğer hoparlörün de o kanala bağlandığında sesinin kötü olup olmadığına bakın. .

Terminalleri Temizleyin

Başka bir kanala bağladığınızda şüpheli “kötü” konuşmacının hala bozuk ses çıkardığı ortaya çıkarsa, o zaman kötü bir konuşmacınız olabilir. Öyleyse, kirli hoparlör terminalleri kadar basit bir şey olabilir, temizlenebilir veya dahili hoparlör bileşenleri zarar görebilir. Hoparlör ızgarasını çıkarırsanız – tozluysa temizleyin! – ve hoparlör konisinin hasarlı olduğunu görürseniz, hoparlörü yeniden sarın veya sizin için yaptırın ya da değiştirilmesi için üreticiye başvurun. Artık garanti kapsamında değilse, muhtemelen değiştirme için ödeme yapmanız gerekecektir.

Kabloyu Kontrol Edin

Aynı kanala bağlandığında her iki hoparlörün de sesinin kötü olduğunu, ancak başka bir kanala bağlandığında sesin iyi olduğunu fark ederseniz, hoparlörleri o kanala bağlayan hoparlör kablosunu değiştirin ve bunun bir fark yaratıp yaratmadığına bakın. Yeni hoparlör kablosuyla her iki hoparlör de iyi ses veriyorsa (kabloyu kullanmadan önce test edin), sorunun eski hoparlör kablosunda olduğunu ve şimdi yeniden çalışmaya başlamanız gerektiğini anladınız.

Bağlantıları İnceleyin

Her iki hoparlörün de diğer kanallarda iyi ses çıkardığını belirlerseniz ve sorunun ilk ortaya çıktığı kanalın hoparlör kablosunu iyi bir hoparlör kablosuyla değiştirdiyseniz, ancak bu kanala bağladığınız herhangi bir hoparlör hala kötü ses çıkarıyorsa, o kanalın amplifikatörü kötü olabilir veya bir bağlantı doğru teması sağlamıyor. Sorun, amplifikatörün veya alıcının devre kartının hoparlör terminallerinin iç kısmına bağlandığı noktadaki kirli veya kırık lehim bağlantıları kadar küçük olabilir. Herhangi bir lehim bağlantısı kopması fark etmezseniz, sorun bir yerlerde devrede bir kısa devre olabilir veya ses devrelerinde daha kapsamlı onarım veya değiştirme gerektiren başka bir şey olabilir. Amplifikatörünüzün veya alıcınızın kapak kapağını açın (önce elektrik prizinden çıkarın!) Ve görsel bir inceleme yapın. Alıcının amplifikatör veya amplifikatör bölümünün içi tozluysa, tozu temizlemek için konserve veya basınçlı hava kullanın. Ardından, kapağı tekrar takın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Bunun belirgin şekilde yanlış olduğunu görmüyorsanız (içi temizse ve herhangi bir bağlantısı kesilmiş kablo görmüyorsanız), sorunun boyutunu belirlemek için teknik desteği arama zamanı gelmiştir.

Birincil Ses Kontrolü

Tüm hoparlörleriniz açılıp kapanıyorsa ve özellikle tüm sistem için ses düzeyini yükseltirken ve düşürürken çatırtı ve patlama gibi görünüyorsa, birincil ses kontrolünüz kirli olabilir. Ses seviyesi kontrolü mekanik bir döner kadran ise, alıcınızı açın ve hoparlör bağlantılarının iç kısmını temizlemeyle aynı şekilde, bazı konserve veya basınçlı hava patlamalarıyla ona erişip erişemeyeceğinizi görün. Bu prosedür sorunlu tozu veya kiri silkelemelidir.

Alt çizgi

Yukarıdaki hoparlör sorun giderme ipuçları, makul kullanım sırasında ortaya çıkabilecek sorunlara dayanmaktadır. Ev sinema sisteminizi tam kapasite çalma alışkanlığınız varsa veya sisteminizin yetenekleri için yanlış empedanslı hoparlörler kullanıyorsanız, ev sinema sisteminizdeki bir hoparlörü veya amplifikatörü patlatma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.