Skip to content

Ev Sineması Alıcı Bağlantıları Açıklandı

6 de Mayıs de 2021

Ev sinema sisteminizin, AV veya surround ses alıcınızın arkasındaki bağlantılarla kafanız karıştı mı? Çözüm bizde. Aşağıdaki kılavuz, her bağlantı için açıklamalarla birlikte yakın plan görüntüler sağlar. Ev sineması alıcınızı kurmadan önce farklı türdeki giriş ve çıkışlarla rahatlık kazanmak için bu kılavuzu izleyin. Bağlantıların türü, sayısı ve yerleşimi markadan markaya ve modelden modele değişebilir.

HDMI

Onkyo
HDMI, modern ev sineması alıcıları (diğer bir deyişle AV alıcıları veya surround ses alıcıları) üzerindeki en önemli bağlantıdır. Blu-ray ve Ultra HD Blu-ray Disk oynatıcılar, kablo ve uydu kutuları, medya aktarıcıları ve oyun konsolları dahil olmak üzere HD ve 4K kaynak cihazları bağladığınız yerdir. Ev sineması alıcıları genellikle dört veya daha fazla HDMI girişine ve bir TV veya video projektörüne bağlanan en az bir çıkışa sahiptir. Bununla birlikte, bazı ev sinema alıcıları, yukarıda gösterilen örneğe benzer şekilde iki veya üç HDMI çıkışına sahip olabilir. Birden fazla HDMI çıkışı, bir alıcıyı birden fazla TV’ye veya video projektörüne bağlamanıza izin verir. Alıcının marka ve modeline bağlı olarak, aynı veya farklı kaynakları birden fazla TV veya video projektörde izleyebilirsiniz. HDMI girişleri ve çıkışları hem sesi hem de videoyu geçirir ve HDMI-CEC ve HDMI-ARC (Ses Dönüş Kanalı) gibi ek özellikleri etkinleştirir.

Dijital Ses Bağlantıları

Onkyo TX-NR787 Ev Sineması Alıcısı - Dijital Ses Bağlantıları

Onkyo
Ev sineması alıcıları iki tür yalnızca dijital dijital bağlantı içerir: optik ve koaksiyel. Çoğu DVD oynatıcıdan, Blu-ray Disk oynatıcıdan ve HD ve 4K Ultra HD TV’den ses bağlamak için bunları kullanın. Bazı CD çalarlar ayrıca bu çıkış seçeneklerinden birini veya her ikisini de sağlar. Bu bağlantılar, iki kanallı stereo ve standart Dolby Digital ve DTS surround ses sinyallerine erişir. Bu bağlantılar, Dolby Digital Plus, TrueHD, Atmos ve DTS-HD Master Audio veya DTS: X gibi gelişmiş surround formatlarını geçemez. Bunlara yalnızca bir HDMI bağlantısıyla erişilebilir.

Analog Ses Giriş Bağlantıları

Onkyo TX-NR787 Ev Sineması Alıcısı - Analog Ses Girişleri Bağlantıları

Onkyo
Çoğu ses dijital olarak mevcuttur. Yine de birçok cihaz ya yalnızca analog kullanır (vinil kayıt pikapları, ses kaseti disk kaydedicileri ve VCR’ler gibi) ya da bunu alternatif bir ses bağlantı seçeneği olarak (RCA tarzı jaklar ve kablolar kullanarak) TV’ler, kablo ve uydu kutuları gibi cihazlarda sağlar, ve DVD ve Blu-ray Disk oynatıcılar.

AM / FM Radyo Anten Bağlantıları

Onkyo TX-NR787 Ev Sineması Alıcısı - AM / FM Radyo Anten Bağlantıları

Onkyo
Ev sineması alıcılarında bulunan diğer bir ses kaynağı radyo alımıdır. Çoğu ev sineması alıcısı, AM ve FM antenleri için bağlantı sağlar. Bununla birlikte, bazı ev sineması alıcıları, bu alıcılar bir AM tuner içermeyebileceğinden yalnızca FM anten bağlantıları sağlar.

Hoparlör Bağlantıları

Onkyo TX-NR787 Ev Sineması Alıcısı - Hoparlör Bağlantıları

Onkyo
Birkaç hoparlör bağlamadığınız sürece ev sineması alıcısının sesini duyamazsınız. Hoparlörleri bağlarken, hoparlör terminallerini hoparlör yerleşimiyle eşleştirin. Bu, orta hoparlörü orta kanal hoparlör terminallerine, sol ön ana sola, sağ önden ana sağa, çevre soldan çevre sola ve çevre sağ çevre sağ çevreye bağlamak anlamına gelir. Bazı hoparlör terminalleri birden fazla kanal seçeneği sunabilir (aynı anda değil). Örneğin, Dolby Atmos, DTS: X, Auro 3D Audio veya güçlendirilmiş 2. Bölge gibi farklı türde bir hoparlör kurulumunu barındırmak istiyorsanız, hangi terminallerin kullanılacağını öğrenmek için kullanım kılavuzuna eklenen resimlere bakın. kullanım ve her birinin nasıl doğru şekilde atanacağı. Doğru hoparlör kanalını bağlamanın yanı sıra, kutupların (+ -) doğru olduğundan emin olun. Kırmızı pozitif (+) ve siyah negatiftir (-). Polarite tersine çevrilirse, hoparlörler faz dışı kalır ve bu da yanlış surround ses ve zayıf düşük frekans üretimi ile sonuçlanır.

Bölge 2 Hoparlör Bağlantıları ve Analog Ses Çıkışları

Bölge 2 Hoparlör ve Hat Çıkışı Bağlantıları

Onkyo
Bunu sunan ev sineması alıcılarında, Bölge 2 özelliği, ikinci bir kaynak sinyalinin hoparlörlere veya başka bir odadaki ayrı bir ses sistemine kablolu veya kablo bağlantısıyla gönderilmesine izin verir. Bölge 2 işlevi, bir başkası aynı anda başka bir odada bir CD çalar, AM / FM radyo veya iki kanallı bir kaynağı dinlerken, ana odada surround sesli bir Blu-ray Disk veya DVD filmi izlemenize olanak tanır. Kaynak bileşenler alıcıya bağlanır ve alıcının uzaktan kumandasıyla ayrı ayrı erişilir ve kontrol edilir.

Subwoofer Preamp Çıkışları

Onkyo TX-NR787 Çift Subwoofer Çıkışı

Onkyo ABD
Bir ev sineması alıcısına bağlanması gereken başka bir hoparlör türü, bir subwoofer’dır. Subwoofer, diğer hoparlörler için sağlanan terminallere bağlanmaz. Bunun yerine, subwoofer, Subwoofer, Subwoofer Preamp veya LFE (Low-Frequency Effects) çıkışı olarak etiketlenmiş RCA tipi bir bağlantıya bağlanır. Bu tür bir bağlantı, subwoofer’larda yerleşik amplifikatörlere sahip olduğu için kullanılır, bu nedenle alıcı subwoofer’a güç sağlamaz. Yalnızca ses sinyali sağlar. Bu bağlantı için RCA tarzı ses kabloları kullanılır. Ev sineması alıcıları en az bir subwoofer çıkışı sağlar. Yine de çoğu, yukarıdaki örnekte gösterildiği gibi iki tane sağlar. Bu, ek kurulum esnekliği sağlar.

Çok Kanallı Analog Ses Girişleri ve Çıkışları

Çok Kanallı Analog Ses Girişleri ve Çıkışları Örneği

Yamaha
Üst düzey ev sineması alıcıları, çok kanallı analog ses bağlantısı olarak adlandırılan ek bir analog ses bağlantı seçeneği sunar. Her ses kanalı için ayrı bir bağlantı sağlanır. Bu, stereo için sol kanal ve sağ kanal analog ses bağlantıları olduğu gibi, surround ses için, merkez, sol surround, sağ surround ve bazı durumlarda sol için ayrı analog ses bağlantılarının dahil edilmesinin mümkün olduğu anlamına gelir. arka ve sağ çevre geri çevreleyin. Bağlantılar RCA jakları ve kabloları kullanır.

Çok Kanallı Analog Çıkışlar

Çoğunlukla orta ve üst düzey ev sineması alıcılarında bulunan en yaygın çok kanallı analog bağlantı seçenekleri, çok kanallı analog ses çıkışlarıdır. Bu çıkışlar, bir ev sinema alıcısını harici amplifikatörlere bağlar. Bununla birlikte, çok kanallı analog preamp çıkışları kullanıldığında, bu çıkışlar, karşılık gelen kanallar için belirlenmiş ev sinema alıcısının dahili amplifikatörlerini devre dışı bırakır. Dahili bir amplifikatörün güç çıkışını aynı kanal için harici bir amplifikatörle birleştiremezsiniz.

Çok Kanallı Analog Girişler

Bazı ev sineması alıcıları çok kanallı analog ses girişleri sağlar, ancak bunlar yeni modellerde nadirdir. Bir ev sinema alıcısı bu seçeneğe sahipse, bazı DVD ve Blu-ray Disk oynatıcıları veya bunu bir çıkış bağlantı seçeneği olarak sunabilecek başka bir kaynak bileşeni bağlama esnekliği sağlar.

Analog Video Girişleri

Onkyo TX-NR787 Ev Sineması Alıcısı - Analog Video Girişleri

Onkyo
Üç tür analog video girişi vardır.

Bileşen Videosu

Bu analog video bağlantı seçeneği, parlaklığı (Y) ve rengi (Pb, Pr veya Cb, Cr) üç kanala ayırır. Videoyu bir kaynak cihazdan bir alıcıya veya bir TV’ye aktarmak için üç kablo (kırmızı, yeşil ve mavi renkli) gerekir. Bileşen video kabloları hem standart hem de yüksek çözünürlüklü (1080p’ye kadar) video sinyallerini aktarabilir. Ancak çoğu kaynak, kopya koruma sorunları nedeniyle sinyallerin bileşen video kablolarından standart tanıma geçişini kısıtlar.

Kompozit video

Bileşik video, bir analog video sinyalinin renk, S / B ve parlaklık kısımlarını bir kaynak cihazdan bir TV veya ev sinema alıcısına göndermek için tek bir RCA bağlantısı (fotoğraf örneğinde gösterildiği gibi genellikle sarı) kullanır. Kompozit video sinyalleri, standart tanımlı çözünürlüklü analog sinyallerdir.

S-Video

S-Video, eski bir kullanılmış ev sineması alıcısına sahipseniz veya satın alıyorsanız bulabileceğiniz başka bir video bağlantısı türüdür. S-Video kablosu, video sinyalinin S / B ve renkli kısımlarını tek bir kablo konektöründeki ayrı pimler aracılığıyla gönderir. Bu, bileşik video seçeneğinden daha iyi renk tutarlılığı ve kenar kalitesi sağlar. Hem bileşen hem de HDMI video bağlantılarının yerini almıştır.

S-Video Bağlantısı ve Kablo Örneği

USB ve Ethernet

Onkyo TX-NR787 Ev Sineması Alıcısı - USB ve Ethernet Bağlantıları

Onkyo
Birçok ev sineması alıcısında bir USB bağlantı noktası sağlanmıştır. Bu, flash sürücülerde veya diğer uyumlu USB cihazlarında depolanan müziği çalmanıza ve bazı durumlarda akıllı telefonunuza veya başka bir uyumlu USB cihazına güç sağlamanıza olanak tanır. Giderek artan sayıda ev sineması alıcıları ayrıca ağ ve internet bağlantısı sağlar. Bu, sağlanan bir Ethernet / LAN bağlantı noktası kullanılarak alıcıya bir Ethernet kablosu bağlanarak sağlanabilir. Bununla birlikte, artan sayıda ev sineması alıcısı hem Ethernet hem de Wi-Fi bağlantısı sağlar ve bu da alıcıyı geniş bantlı bir yönlendiriciye göre nereye yerleştirdiğiniz konusunda ek esneklik sağlar.

RS232, IR Sensör Kablosu ve 12V Tetikleyici

Onkyo TX-NR787 Ev Sineması Alıcısı - RS232, IR Sensör Kablosu, 12V Tetik Bağlantıları

Onkyo
Üst düzey ev sineması alıcılarında bu üçlü bağlantı bulabilirsiniz:

RS232

Bir PC’ye veya özel ev sinema denetleyicisine fiziksel bağlantı sağlar.

IR Sensör Kablo Girişi

Bu bir girişse, ev sinema alıcısının uzaktan kumandanız için doğrudan görüş alanında olması gerekmeyecek şekilde bir IR blaster kablosu bağlayabilirsiniz. Bu bir çıkışsa, ev sineması alıcısının başka bir alıcıyı kontrol etmek için bir IR sinyalini patlatmasına izin verir.

12V Tetikleyici

Bu konektör, alıcının diğer uyumlu cihazları açıp kapatmasına veya bir video projeksiyon ekranının alçaltılması veya yükseltilmesi gibi bazı işlevleri başlatmasına olanak tanır.

Güç Kablosu Girişi

Onkyo TX-NR787 Ev Sineması Alıcısı - Güç Kablosu Girişi

Onkyo
Ev sineması alıcınıza güç vermeniz gerekecek. Kolaylık sağlamak için çoğu alıcı, doğrudan bir AC girişine veya soketine takılan bir güç kablosu sağlar.

Ön Panel Girişleri ve Kulaklık Jakı

Onkyo TX-NR787 Ev Sineması Alıcısı - Ön Panel Girişleri ve Kulaklık Jakı

Onkyo
Arka paneldeki bağlantılara ek olarak, birçok ev sineması alıcısının ön panelde bağlantıları vardır. Bazı ev sineması alıcılarında, bunlar aşağıya açılan bir kapıyla gizlenebilir. Bağlantılar aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilir:

HDMI Girişi

Bu, dijital kameralar ve akıllı telefonlar gibi geçici cihazları bağlarken kullanışlıdır. Alıcının arkasındaki bir HDMI girişine ulaşmaktan daha kullanışlıdır.

3,5 mm veya RCA Analog Ses Girişleri

Fotoğrafta gösterildiği gibi.

Mikrofon Jakı

Çoğu ev sineması alıcısı, kendi oluşturduğu test tonlarını kullanan otomatik bir hoparlör kurulum özelliği içerir. Mikrofon jakı, alıcının daha sonra odanızın boyutuna ve akustik özelliklere göre hoparlör seviyelerinizi analiz edip ayarlayabileceği tonları almak için mikrofonu bağladığınız yerdir.

Kulaklık girişi

Bu genellikle 1/4 inçlik bir tiptir. Kulaklığınız 1/8 inç konektörler kullanıyorsa bir adaptör kullanabilirsiniz. Kulaklıklar takıldığında, genellikle hoparlörler devre dışı bırakılır.

USB girişi

Fotoğraf örneğinde gösterilmemesine rağmen, bazı ev sineması alıcıları, flash sürücülerde depolanan müziği oynatmak veya bir iPod veya iPhone ile bağlantı kurmak için ön panelde bir USB bağlantı noktası sağlayabilir.

Kompozit Video Girişi

Resimde gösterilmiyor. Bazı alıcılar, ön panelde bir kompozit video girişi içerir.

Kablosuz Bağlantılar

Sony STR-DN1080 Ağ Ev Sineması Alıcısı

Sony
Fiziksel bağlantılara ek olarak, çoğu ev sineması alıcısı, aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilen bir düzeyde kablosuz bağlantı içerir:

  • Bluetooth
  • AirPlay
  • Kablosuz çok odalı ses (DTS Play-Fi, Denon Heos, Yamaha Musiccast ve diğerleri).
  • Alexa veya Google Assistant ile uyumluluk.