Skip to content

Ev Sineması Alıcıları ve Çoklu Bölge Özelliği

14 de Mayıs de 2021

Bir ev sinema alıcısı, bir ev eğlence sisteminde birkaç önemli işlevi yerine getirir. AM / FM, uydu veya internet radyosu için radyo olarak kullanılır. Blu-ray Disk oynatıcı, DVD oynatıcı, VCR, CD oynatıcı veya medya aktarıcı gibi hangi ses / video (AV) kaynağının seçildiğini kontrol etmek için bir ön amfi olarak çalışır. Ayrıca, ses sinyallerini işleyen ve bunları hoparlörlere veya subwoofer’lara gönderen çok kanallı bir amplifikatör olarak işlev görür. Kaynak bileşenlerden gelen video, istenirse alıcı üzerinden bir TV’ye de yönlendirilebilir. Ek olarak, birçok ev sineması alıcısı, çok bölgeli bir ses dağıtım sistemi olarak hizmet eder.

Çok Bölgeli Ses Alıcısı Nedir?

Çoklu bölge, bir ev sinema alıcısının farklı konumlardaki hoparlörlere veya ayrı ses sistemlerine ikinci, üçüncü veya dördüncü bir kaynak sinyali göndermesine olanak tanıyan bir işlevdir. Bu, ek hoparlörler bağlamak ve bu hoparlörleri başka bir odaya yerleştirmekle, kablosuz çok odalı sesle aynı şey değildir. Çok bölgeli ev sineması alıcıları, ana odada, başka bir yerde dinlenmekte olanla aynı veya ayrı bir kaynağı kontrol edebilir.

Onkyo / D&M Holdings / Marantz
Örneğin, ana odada surround sesli bir Blu-ray Disk veya DVD film izlerken, başka biri aynı anda başka bir odada bir CD çaları dinleyebilir. Hem Blu-ray veya DVD oynatıcı hem de CD oynatıcı aynı ev sinema alıcısına bağlanır, ancak alıcıdaki ek yerleşik veya uzaktan kumanda seçenekleriyle ayrı ayrı erişilir ve kontrol edilir.

Multi-Zone Nasıl Çalışır?

Ev sineması alıcılarında çoklu bölge özelliği üç şekilde uygulanır:

  • Birçok 7.1 kanal alıcıda, üniteyi ana oda için 5.1 kanal modunda çalıştırabilir ve ikinci bir bölgedeki hoparlörleri çalıştırmak için iki yedek kanalı (normalde çevre arka hoparlörlere ayrılmış) kullanabilirsiniz. Ayrıca, aynı anda ikinci bölge kurulumunu kullanmamanız koşuluyla, bazı alıcılar ana odada tam bir 7.1 kanal sistemi çalıştırabilir.
  • Birçok 7.1 kanallı alıcı, ana oda için tam 7.1 kanal moduna izin verecek ancak ek bir preamp hat çıkışı sağlayacak şekilde yapılandırılmıştır. Bu çıkış, başka bir odadaki ek bir amplifikatöre ek bir hoparlör setine güç sağlayan bir sinyal sağlar. Aynı çok bölgeli kapasiteye izin verir, ancak ikinci bir bölgede bir sistemi çalıştırmanın avantajlarından yararlanmak için ana odada tam 7.1 kanal deneyiminden ödün vermeyi gerektirmez.
  • Bazı üst düzey ev sineması alıcıları, hem Bölge 2, Bölge 3 veya Bölge 4’ü çalıştırma becerisine sahiptir. Bu alıcılarda, her bölge için ayrı amplifikatör ve hoparlörler gerektiren tüm ek bölgeler için ön amplifikatör çıkışları sağlanır. Bununla birlikte, bazı alıcılar, alıcının yerleşik amplifikatörlerini kullanarak Bölge 2 veya Bölge 3’ü çalıştırabilir. Bu tür bir kurulumda, ikinci bölgeyi alıcının dahili amplifikatörleri ve ayrı bir amplifikatör kullanarak üçüncü veya dördüncü bir bölge ile çalıştırabilirsiniz. Alıcıyı ikinci bölgeye güç sağlamak için kullanırsanız, ana odadaki alıcının tam 7.1 kanal özelliğini elde edemezsiniz. Bunun yerine 5.1 kanal kullanımı elde edersiniz. Nadir durumlarda, üst düzey bir alıcı, hem ana hem de diğer bölgeler için çalışmak üzere 9, 11 veya 13 kanal sağlayabilir. Bu, diğer bölgeler için ihtiyaç duyabileceğiniz harici amplifikatörlerin sayısını azaltır.

Ek Çoklu Bölge Özellikleri

Çok bölgeli alıcılar, aşağıdakiler gibi ilginç özellikler içerebilir:

  • Analog ses: Alıcı, ana odada tüm ses ve video özelliklerini kullanabilirken, çok bölgeli kullanım için yalnızca analog ses veya analog + internet radyo işlevlerine erişilebilir.
  • Çoklu HDMI çıkışı: Çok bölgeli kullanım için video işlevlerine erişilebiliyorsa, bu işlevler bileşik video sinyalleriyle sınırlı olabilir. Ana odada tam bir yüksek tanımlı video ve surround ses ses kaynağına erişebilirsiniz, ancak ikinci veya üçüncü bir bölgede kullanım için yalnızca alıcıya analog stereo veya analog video bağlantıları kullanılarak bağlanan bileşenlere erişilebilir. Bununla birlikte, bazı yüksek kaliteli alıcılarda, Bölge 2 kullanımı için bir bileşen video veya HDMI çıkışı sağlanabilir. Bu seçenekler sizin için önemliyse, satın almadan önce kontrol edin.
  • Bölge değiştirme işlevi: Alıcıda, tam bir 7.1 kanalın yanı sıra alıcının dahili amplifikatörü tarafından güçlendirilecek ikinci veya üçüncü bir bölgeyi bağlamanıza izin veren ek hoparlör bağlantıları olabilir. Ancak, bu tür bir kurulumda, ana bölgeyi tam 7.1 kanal surround seste dinlediğinizde, Bölge 2 ve Bölge 3’ü aynı anda kullanamazsınız. Bölge 2 veya Bölge 3’e erişmek için, alıcının işletim menüsünü kullanarak 7.1 kanallı ana bölgeden 5.1 kanallara geçiş yapın. Bu kurulum, ekstra iki kanalın Bölge 2 veya Bölge 3 hoparlörlerine güç sağlamasına olanak tanır. Bazı ev sinema alıcıları, ikinci bölge özelliği etkinleştirildiğinde bu değiştirme işlevini otomatik olarak gerçekleştirir.

Aynı Odada İki Bölgeyi Kullanın

Çoklu bölge özellikli ev sinema alıcısını kullanmanın bir başka ilginç yolu, ikinci bölge seçeneğini 5.1 / 7.1 kanal kurulumuyla aynı odada kullanmaktır. Diğer bir deyişle, aynı odada özel bir 5.1 / 7.1 dinleme seçeneğine ek olarak özel bir iki kanallı, kontrol edilebilir dinleme seçeneğine sahip olabilirsiniz. Bu kurulum, beş veya yedi hoparlörlü 5.1 veya 7.1 kanal yapılandırmasına sahip bir ev sineması alıcısında ve öncelikle ev sineması dinlemek için kullandığınız bir subwoofer üzerinde çalışır. Alıcı bu seçeneği sağlıyorsa, alıcının Bölge 2 ön amplifikatör çıkışlarına bağlanan ek bir harici güç amplifikatörüne sahip olursunuz. Harici amplifikatör ayrıca, özellikle iki kanallı yalnızca ses dinleme için kullandığınız bir dizi sol ve sağ ön hoparlöre bağlanacaktır. 5.1 / 7.1 kanal kurulumunun bir parçası olarak ön sol ve sağ ana hoparlörleri kullanmak yerine, daha yüksek kaliteli bir iki kanallı stereo güç amplifikatörü ve yalnızca ses dinleme için hoparlörler istiyorsanız bu kurulum seçeneğini kullanın. Bununla birlikte, çok bölgeli bir ev sineması alıcısında, her iki sistem de aynı alıcının preamp aşaması tarafından kontrol edilebilir. Hem ana hem de ikinci bölge özelliklerinin aynı anda çalışması gerekmez. Bölge 2 için belirlenmiş kaynağınız olarak iki kanallı kaynağınızı (CD çalar veya döner tabla gibi) kilitleyebilirsiniz. Birçoğu Zone 2’nin yalnızca başka bir odada kullanılabileceğini düşünüyor, ancak durum böyle değil. Ana odanızdaki ikinci bölgeyi kullanmak, aynı odada bağımsız olarak ayrılmış (ve kontrol edilebilir) iki kanallı bir ses sistemine sahip olmanızı sağlayabilir. Bu kurulum, iki fiziksel ön sol ve sağ hoparlör setine sahip olacağınız için odanıza daha fazla hoparlör karmaşası ekler. Ayrıca, sistemler farklı kaynaklarla kullanılmak üzere tasarlandığından, her iki sistemi aynı anda kullanmazsınız.

Çok Bölgeli Kurulumlarda Ev Sineması Alıcısını Kullanmayı Düşünecek Diğer Faktörler

Tüm bileşenlerinizi tek bir ev sinema alıcısıyla takıp kontrol etme kavramı bir rahatlıktır. Bununla birlikte, çok bölgeli kabiliyet söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır:

  • Alıcı, ikinci veya üçüncü bir bölgede kullanım için ikincil bir uzaktan kumanda ile gelmediği sürece, kaynakları değiştirmek için ana odadaki alıcıya gitmeniz gerekir.
  • İkinci veya üçüncü bölge kullanımı için ikincil bir uzaktan kumanda sağlanmış olsa bile, ana alıcıdan erişmek istediğiniz kaynağı kontrol etmek için bu odalarda uzaktan kumandayı kullanmak için ikinci veya üçüncü bölge odalarına uzaktan kumanda genişleticiler kurmanız gerekir.
  • Ev sinema alıcısını ister ikinci veya üçüncü bölge hoparlörlerine güç sağlamak için kullanın ister ikinci veya üçüncü bölgede ek bir amplifikatör sağlamak için alıcının preamp çıkışlarını kullanın, hoparlör kablolarını veya ses / video kablolarını çalıştırmanız gerekir. ana alıcıyı ikinci veya üçüncü bölge konumlarına.

Kablosuz Çok Odalı Ses Seçeneği

Diğer bir seçenek de kablosuz çok odalı sestir. Bu tür bir sistem, sesi belirlenmiş kaynaklardan evin etrafına yerleştirilmiş uyumlu kablosuz hoparlörlere kablosuz olarak iletebilen, uygun şekilde donatılmış bir ev sinema alıcısı kullanır. Bu tür sistemler kapalıdır, yani yalnızca belirli kablosuz hoparlör markaları, belirli markalı ev sineması alıcıları ve kaynakları ile çalışır. Bu sistemlerden bazıları arasında Sonos, Yamaha MusicCast, DTS Play-Fi, FireConnect (Onkyo) ve HEOS (Denon / Marantz) bulunur. Bazı ev sineması alıcıları hem çok bölgeli hem de kablosuz çok odalı ses özellikleri içerir.

Alt çizgi

Belirli bir ev sinema sistemi veya stereo alıcısının çoklu bölge yeteneklerini nasıl uyguladığına ilişkin tüm ayrıntılar için, o alıcının kullanım kılavuzuna bakın. Çoğu kullanım kılavuzunu üreticinin web sitesinden indirebilirsiniz. Çoklu bölge özelliğine sahip ev sineması veya stereo alıcılar, müzik dinlemek veya video izlemek için ikinci veya üçüncü bir konuma ihtiyaç duyduğunuzda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ev sinema alıcınızı kontrol noktası olarak kullanarak tüm evi kapsayan bir kablolu ses veya AV sistemi kurmak istiyorsanız, ihtiyaçlarınızı değerlendirmek ve özel ekipman önerileri sağlamak için profesyonel bir ev sinema sistemi veya çok odalı sistem kurucusuna danışın. Çeşitli düzeylerde çok bölgeli olasılıklar sağlayan ev sineması alıcılarının örnekleri için, en iyi orta ve üst düzey ev sineması alıcıları listemize göz atın.