Skip to content

Ev Sineması Görüntüleme için Video Projektörü Nasıl Kurulur

16 de Mayıs de 2021

Bir video projektörü kurmak, bir TV’yi kurmaktan farklıdır. Ev sinema sisteminiz için aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları.

Her Şey Ekranla Başlar

Bir video projektörü satın almadan önce, onu bir ekrana mı yoksa bir duvara mı yansıtmak istediğinize karar verin. Bir ekrana yansıtıyorsanız, projektörü aldığınızda ekranınızı satın almalısınız. Çoğu ünite önden veya arkadan ve masa tipi bir platformdan veya tavandan dökülebilir. Ekranın arkasına yerleştirmek için arkadan uyumlu bir ekrana ihtiyacınız vardır.

Projektör Yerleşimi

Tavandan atmak için, projektörü baş aşağı yerleştirin ve bir tavana monte edin. Baş aşağı kurmazsanız, görüntü tersine çevrilir. Bununla birlikte, tavana montaj uyumlu birimler, görüntüyü sağ tarafı yukarı bakacak şekilde yansıtmak için ters çevirmenize izin veren bir özellik içerir. Projektörü perdenin arkasına monte edip arkadan atarsanız, görüntüyü yatay olarak ters çevirir. Arkaya yerleştirme uyumlu bir birim, 180 derecelik yatay geçiş yapmanızı sağlayan bir özellik içerir, böylece görüntü, görüntüleme alanından doğru sol ve sağ yönlendirmeye sahip olur. Tavanınızı kesmeden ve bir tavan montajını yerine vidalamadan önce, gerekli projektör-ekran mesafesini belirlemeniz gerekir. Perdeden olması gereken mesafe, tavan yerine zeminde olacağıyla aynıdır. Yapılacak en iyi şey, istediğiniz boyuttaki görüntü için doğru mesafeyi sağlayacak bir masa üzerinde en iyi noktayı bulmak ve ardından aynı noktayı tavanda işaretlemek için bir direk kullanmaktır. Video projektörünün yerleştirilmesine yardımcı olacak diğer bir araç, kullanıcı kılavuzunda bulunan mesafe çizelgesidir. Birçok projektör üreticisinin de kullanabileceğiniz çevrimiçi mesafe hesaplayıcıları vardır. Epson ve BenQ, iki çevrimiçi mesafe hesaplayıcı örneği sağlar. Tavana bir video projektörü kurmayı planlıyorsanız, en iyisi bir ev sineması kurucusuna danışmaktır. Bu şekilde, uygun mesafe, ekran açısı ve tavana montajın yanı sıra tavanınızın hem ünitenin hem de montajın ağırlığını destekleyip desteklemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Benq

Kaynaklarınızı Bağlayın ve Güçlendirin

Ev sineması kullanımı için tasarlanan modern projektörlerin çoğu, en az bir HDMI girişine ve kompozit, bileşen video ve PC monitör girişlerine sahiptir. Satın almadan önce ünitenizde ihtiyacınız olanların bulunduğundan emin olun. DVD / Blu-ray Disk oynatıcı, video oyun konsolu, medya akışı cihazı, kablo / uydu kutusu, PC veya ev sineması alıcısı gibi kaynak cihazları bağlamak için genel talimatlar:

 1. Bir kez, göreceğiniz ilk görüntü marka logosu olacak ve ardından projektörün aktif bir giriş kaynağı aradığı bir mesaj olacaktır.

 2. Bağlı kaynaklarınızdan birini açın. Projektör aktif kaynağınızı bulamazsa, uzaktan veya yerleşik kaynak seçme düğmesini kullanarak da manuel olarak seçebilirsiniz.

 3. Ünite aktif kaynağınızı bulduğunda, çalıştığını anlarsınız. Şimdi, menüye gidin ve görüntü yönünü düzeltmek için projektörünüzün yerleşimini (ön, ön tavan, arka veya arka tavan) seçin.

 4. Ardından, büyük olasılıkla kaynak cihazın ekran menüsü olacak olan yansıtılan görüntüyü ayarlayın. Üniteye güç verildiğinde, ekran menüsünde bulunan tüm yerleşik test modellerini kullanın. Çoğunlukla, test desenlerinde siyah kenarlı küçük beyaz kareler veya beyaz kenarlı siyah kareler gibi kırmızı, yeşil veya mavi bir ekran veya ızgara bulunur.

Resmi Ekrana Taşıma

Şimdi görüntüyü ekrana uygun açıyla yerleştirmeniz gerekiyor. Projektör bir masanın üzerindeyse, alt ön tarafta bulunan ayarlanabilir ayağı (veya ayakları) kullanarak ünitenin önünü kaldırın veya indirin. Arkaya doğru yerleştirilmiş ayarlanabilir ayaklar da olabilir. Ünite tavana monte edilmişse, bir merdivene çıkmanız ve tavan montajını ekranla doğru açı yapacak şekilde ayarlamanız gerekecektir. Konum ve açıya ek olarak, çoğu video projektörü ayrıca trapezoid düzeltme ve lens kaydırma gibi ek kurulum araçları sağlar.

 • Keystone düzeltme görüntünün kenarlarının mümkün olduğunca mükemmel bir dikdörtgene yakın olmasını sağlamanın bir yolunu sağlar. Bazen projektör-ekran açısı, üstte altta olduğundan daha geniş veya bir tarafta diğerinden daha uzun bir görüntüye neden olur. Yastık düzeltme ile görüntü oranlarını düzeltebilirsiniz. Bazı birimler hem yatay hem de dikey düzeltme sağlarken bazıları yalnızca dikey düzeltmeye izin verir. Her iki durumda da sonuçlar her zaman mükemmel değildir. Projektör masaya monte edilmişse, ekranla daha uyumlu olması için daha yüksek bir platforma yerleştirin.
 • Lens kaydırma projektör merceğini yatay ve dikey düzlemler boyunca hareket ettirme yeteneği sağlar. Bazı üst düzey üniteler, diyagonal lens kaydırma sunar. Görüntünüz doğru dikey ve yatay şekle sahipse ancak ekranınıza sığması için yükseltilmesi, alçaltılması veya bir yandan diğer yana kaydırılması gerekiyorsa, lens kaydırma tüm projektörü hareket ettirme ihtiyacını sınırlar.

Keystone Düzeltme ve Lens Kaydırma Örnekleri

Epson
Çarpıklık düzeltmesi hemen hemen tüm projektörlerde bulunurken, lens kaydırma genellikle daha yüksek uç birimler için ayrılmıştır.

Yakınlaştırma ve Odaklanma

Doğru görüntü şekline ve açısına sahip olduğunuzda, yapılacak bir sonraki şey, Yakınlaştır ve Odaklanma net bir resim elde etmek için kontroller. Görüntünün ekranınızı doldurmasını sağlamak için yakınlaştırma kontrolünü kullanın. Görüntü doğru boyuta geldiğinde, oturma konumunuzdan gözünüze netleştirmek için odak kontrolünü kullanın. Çoğu projektörde yakınlaştırma ve odak kontrolleri manueldir, ancak bazı durumlarda motorludurlar, bu da uzaktan kumandayı kullanarak yakınlaştırma ve odak ayarlamaları yapmanıza olanak tanır. Yakınlaştırma ve odak kontrolleri genellikle ünitenin üstünde, lens düzeneğinin hemen arkasında yer alır, ancak bazen lensin dışını çevreleyen yerlerde de bulunabilir. Bazı daha ucuz projektörlerde yakınlaştırma veya odak kontrolü olmayabilir.

Resim Kalitenizi Optimize Edin

Artık izleme deneyiminizi optimize etmek için daha fazla ayar yapabilirsiniz. Yapılacak ilk şey, varsayılan en boy oranını ayarlamaktır. 16: 9, 16:10, 4: 3 ve Letterbox gibi birkaç seçeneğiniz olabilir. Projektörü bir PC monitörü olarak kullanıyorsanız, 16:10 en iyisidir. Ev sineması için, 16: 9 en boy oranına sahip bir ekranınız varsa, çoğu içerik için en iyi uzlaşma olduğundan en boy oranını 16: 9 olarak ayarlayın. Görüntünüzdeki nesneler çok geniş veya dar görünüyorsa bu ayarı her zaman değiştirebilirsiniz. Sırada resim ayarları var. Çoğu birim, aşağıdakiler dahil bir dizi ön ayar sağlar: Canlı (veya Dinamik), Standart (veya Normal), Sinemave muhtemelen diğerleri gibi Spor Dalları veya Bilgisayar, ve projektör bu görüntüleme seçeneğini sağlıyorsa 3B için ön ayarlar.

 • Bilgisayar grafiklerinin veya içeriğinin görüntülenmesi için, varsa bir bilgisayar veya PC resim ayarı kullanın.
 • Standart veya Normal, hem TV programları hem de ev sineması kullanımı için film izleme için en iyi uzlaşmadır.
 • Canlı ön ayarı, renk doygunluğunu ve kontrastı belki biraz sert bir şekilde abartıyor.
 • Özellikle ortam ışığı olan odalar için sinema genellikle loş ve sıcaktır. Bu ayar, film içeriğini çok karanlık bir odada izlemek için en iyisidir.

TV’ler gibi video projektörleri de renk, parlaklık, ton (ton) ve keskinlik için manuel ayar seçenekleri sunar. Bazı birimlerde ayrıca video gürültü azaltma (DNR), Gama, Hareket Enterpolasyonu ve Dinamik İris veya Otomatik İris gibi ek ayarlar bulunur.

Video Projektör Resim Ayarları Örneği

Epson
Mevcut resim ayarı seçeneklerinden geçtikten sonra hala memnun değilseniz, video kalibrasyon hizmetleri sağlayan bir kurucu veya bayi ile iletişime geçin.

3D Ayarları

Bugünlerde çoğu TV’nin aksine, birçok video projektörü hala hem 2D hem de 3D görüntüleme seçenekleri sunuyor.

 • Hem LCD hem de DLP video projektörleri Aktif Shutter gözlükler gerektirir. Bazı sistemler bir veya iki çift gözlük sağlar, ancak çoğu sağlamaz. En iyi sonuçlar için üretici tarafından önerilen gözlükleri kullanın. Fiyat aralığı, çift başına 50 ila 100 ABD Doları arasında değişebilir.
 • Gözlük, bir USB şarj kablosu aracılığıyla dahili bir şarj edilebilir pil veya bir saat pili içerir. Her iki seçeneği de kullanarak, şarj başına yaklaşık 40 saatlik kullanım süresine sahip olmanız gerekir.
 • Çoğu durumda, projektör 3D içeriği otomatik olarak algılar ve gözlüğün neden olduğu parlaklık kaybını telafi etmek için kendisini bir 3D parlaklık moduna ayarlar. Ancak, diğer ayarlarda olduğu gibi, istediğiniz şekilde başka resim ayarlamaları da yapabilirsiniz.

Sesi Unutma

TV’lerin aksine, çoğu video projektörünün yerleşik hoparlörü yoktur. Projektörlere yerleştirilmiş hoparlörler, masa üstü radyo veya ucuz dizüstü bilgisayar gibi zayıf ses üretimi sağlar. Bu ses kalitesi, küçük bir yatak odası veya konferans odası için uygun olabilir ancak gerçek bir ev sineması ses deneyimi için ideal değildir. Bir video projeksiyonunun en iyi tamamlayıcısı, bir ev sinema alıcısı ve birden çok hoparlör içeren bir surround ses sistemidir. Bu tür kurulumda, en iyi bağlantı seçeneği, kaynak bileşen (ler) inizin video / ses çıkışlarını (HDMI tercih edilir) ev sinema alıcınıza bağlamak ve ardından video çıkışını (bir kez daha HDMI) videonuza bağlamak olacaktır. projektör. Bununla birlikte, geleneksel bir ev sineması ses kurulumunun tüm zorluklarını istemiyorsanız, ekranınızın üstüne veya altına bir ses çubuğu yerleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Bir ses çubuğu, bir video projektöründe yerleşik olarak bulunan hoparlörlerden çok daha iyi ses sağlayacaktır. Diğer bir çözüm, özellikle mütevazı büyüklükte bir odanız varsa, bir video projektörünü TV altı ses sistemiyle (genellikle bir ses tabanı olarak adlandırılır) eşleştirmektir. Bu çözüm, yerleşik hoparlörlerden daha iyi ses elde etmenin alternatif bir yoludur. Ayrıca, ekranın üstüne veya altına yerleştirilmiş bir ses çubuğuna kablo döşemeniz olmadığından, bağlantı karmaşasını minimumda tutar.