Skip to content

Ev Sinemasında Video Geliştirme: Temel Bilgiler

29 de Mayıs de 2021

TV’nize birden fazla cihaz bağladıysanız, uydunuzdan, Blu-ray oynatıcılarınızdan veya akış cihazlarınızdan gelen sinyaller, TV’nizin görüntüleyebileceği video çözünürlüğüne sahip olmayabilir. Farklı kaynaklar için en iyi görüntüleme kalitesini sağlamak için video yükseltme gerekli olabilir.

Video Yükseltme Nedir?

Video yükseltme, gelen bir video sinyalinin piksel sayısını bir TV veya video projektöründeki görüntülenebilir piksel sayısıyla matematiksel olarak eşleştiren bir işlemdir. Bir yükseltme işlemcisi, kaynağın piksel çözünürlüğünü analiz eder ve ek pikseller oluşturmak için enterpolasyon kullanır. Yaygın ekran çözünürlükleri şunları içerir:

 • 1280 x 720 veya 1366 x 768 (720p)
 • 1920 x 1080 (1080i veya 1080p)
 • 3840 x 2160 veya 4096 x 2160 (2160p, UHD veya 4K olarak anılır)
 • 7680 x 4320 (4320p veya 8K)

Bir 4K Ultra HD TV’nin herhangi bir yükseltme olmadan 1080p çözünürlüklü bir görüntü aldığını ve görüntülediğini varsayalım. Bu durumda, görüntü ekranın yalnızca dörtte birini kaplar. Tüm ekranı doldurmak için, TV buna göre piksel sayısını artırmalıdır.

Mütevazı Destek

Yükseltme Sınırlamaları

Yükseltme işlemi, daha düşük bir çözünürlüğü daha yüksek bir çözünürlüğe dönüştürmez. Bunun yerine, bu bir yaklaşımdır. Bu nedenle, bir TV ekranındaki piksel sayısıyla eşleşecek şekilde büyütülmüş bir görüntü, daha yüksek çözünürlük için yapılmış bir görüntüyle aynı görünmeyecektir. Yükseltme, düşük çözünürlüklü video sinyallerinin görüntü kalitesini iyileştirmek için tasarlanmış olsa da, her zaman etkili değildir. Bir sinyalde aşırı video gürültüsü, zayıf renk veya sert kenarlar gibi ek gömülü kusurlar varsa, video yükseltme işlemcisi görüntünün daha kötü görünmesine neden olabilir. Yükseltilmiş görüntüler büyük ekranlarda görüntülendiğinde, kaynak sinyalde bulunan kusurlar görüntünün geri kalanıyla birlikte büyütülür. DVD ve DVD kalitesindeki kaynakları 1080p ve 4K’ya yükseltmek iyi görünebilirken, VHS veya düşük çözünürlüklü akış içeriği gibi zayıf sinyal kaynaklarını yükseltmek karışık sonuçlar verebilir.

Ev Sineması Cihazlarında Yükseltme Nasıl Çalışır?

Yükseltme işlemini birkaç bileşen türü gerçekleştirebilir:

 • HDMI çıkışlı DVD oynatıcılar, DVD’lerin bir HD veya 4K Ultra HD TV veya video projektörde daha iyi görünmesi için yerleşik yükseltme özelliğine sahiptir.
 • Tüm Blu-ray Disk oynatıcılar, standart DVD’lerin daha kaliteli oynatılmasını sağlamak için yerleşik video büyütme özelliğine sahiptir.
 • Tüm Ultra HD Blu-ray oynatıcılar, DVD ve Blu-ray oynatma için video yükseltme sağlar.
 • HD ve Ultra HD TV’ler ve video projektörleri, video yükseltme işlevlerini gerçekleştiren yerleşik video işlemcilere sahiptir.

Tüm video büyütme işlemcileri aynı şekilde oluşturulmaz. TV’niz video yükseltme sağlasa da, DVD veya Blu-ray Disk oynatıcınız görevi daha iyi gerçekleştirebilir. Aynı şekilde, TV’niz, ev sinema alıcınızdan daha iyi bir video yükseltme işi yapabilir. Bazı TV’ler ve video projektörlerinde her zaman açık olan yükseltme işlemcileri bulunur. Ancak, bir DVD oynatıcı, Blu-ray oynatıcı veya ev sinema alıcısındaki video büyütme işlevleri kapatılabilir. Kaynak aygıttaki ölçek büyütme işlevi, TV veya video projektöründeki video büyütmenin yerini alır.

Video Geliştirme ve Ev Sineması Alıcıları

Kaynak değiştirici, ses işlemcisi ve amplifikatör olmanın yanı sıra, birçok ev sineması alıcısında yerleşik 4K yükseltme bulunur. Bazı durumlarda, alıcılar, bir TV veya video projektöründe bulabileceğinize benzer görüntü kalitesi ayarlama ayarları sağlar. Ev sineması alıcılarında video işleme dört türde gelir:

 • Yalnızca video geçişi: Alıcıya bağlı cihazlardan gelen videolar, herhangi bir video büyütme veya işleme olmaksızın alıcı üzerinden TV’ye yönlendirilir.
 • Analogdan HDMI’ya dönüştürme: Analog sinyaller, analog sinyalin alıcıdan TV’ye HDMI kablosu ile gönderilebilmesi için dijital sinyal sinyallerine dönüştürülür. Ancak, daha fazla video işleme veya yükseltme yapılmaz.
 • 1080p’den 4K’ya yükseltme: Tüm 1080p kaynakları (Blu-ray veya akış), bir 4K UHD TV’ye bağlandığında daha iyi sonuçlar için 1080p’den 4K’ya yükseltilir. Analogdan 1080p’ye veya 4K’ya yükseltme sağlanabilir veya sağlanmayabilir.
 • Analog ve dijital video yükseltme: Analog ve dijital video sinyalleri, gerekirse 720p, 1080p veya 4K’ya yükseltilebilir.

Bazı yüksek kaliteli 1080p, 4K Ultra HD ve 8K TV’ler, gelen sinyal çözünürlüğünden bağımsız olarak bir miktar ek renk veya başka görüntü işleme sağlar. Örneğin, Ultra HD Blu-ray Disk formatının yanı sıra bazı 4K akış kaynaklarıyla içerik, TV’nin görüntüleri göstermeden önce işlemesi gereken HDR ve geniş gamlı renk bilgilerini içerebilir.