Skip to content

Evde 3D Film İzleme Rehberi

17 de Mayıs de 2021

3D TV’ler artık tüketicinin satın alması için yapılmasa da, hala milyonlarca insan var. Bu görüntüleme seçeneğini ve sürekli bir 3D Blu-ray disk akışı ve 3D akış içeriği sunan video projektörleri de mevcuttur. Bir 3B TV veya video projektörünüz varsa, işte 3B izleme deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmanın yolu.

3D TV ve Ev Sineması: Temel Bilgiler

3D ev sineması deneyimi ile ilgili çok fazla kafa karışıklığı var. İzlemek için neye ihtiyacın var? İzlenecek ne var? Bir 3B TV veya video projektörüne, 3B etkinleştirilmiş bir Blu-ray Disk oynatıcıya ve bazı 3B uyumlu Blu-ray disklere ihtiyacınız vardır. 3D içeriği HD kablo veya uydu üzerinden izlemek istiyorsanız, 3D uyumlu bir kutuya ve 3D kanallara aboneliğiniz olması gerekir. 3D izlemek için gözlük takmanız gerekiyor. Ancak bunlar ucuz kağıt gözlükler değil. Gözlüksüz 3D özellikli bazı cihazlar bile bulabilirsiniz.

Evde 3D İzlemenin Artıları ve Eksileri

Evde 3D, filmler, sporlar, oyunlar ve daha fazlası için sürükleyici bir deneyim sağlayabilir. Bazı 3D TV’ler gerçek zamanlı 2D’den 3D’ye dönüştürme gerçekleştirir. Ancak, ev sineması donanımına daha fazla para harcarsınız ve mevcut içerik miktarı sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Seçenekleri tartma konusunda yardım için 3D TV’nin artılarını ve eksilerini öğrenin.

3D Gözlükler

Evde 3D içeriği izlemek için gözlük gerekir. 3D gözlükler her göze ayrı bir görüntü sağlar. Beyin, iki görüntüyü tek bir 3D görüntüde birleştirir. Tüm 3D gözlükler aynı şekilde çalışmaz ve tüm 3D gözlükler tüm 3D TV’lerle çalışmaz.

En İyi Görüntüleme Sonuçları İçin Bir 3D TV Nasıl Ayarlanır

Evde 3D izlemenin sinir bozucu yanlarından biri, en iyi izleme deneyimini elde etmek için 3D TV’yi ayarlama ihtiyacıdır. Çoğu tüketici TV’lerini eve getirir, kutusundan çıkarır, herhangi bir hızlı kurulum işlevinden geçer ve bu şekilde bırakır. Hızlı kurulum veya varsayılan ayarlar, 3D izlerken kullanılacak en iyi ayarlar olmayabilir. En azından, ekran parlaklığını ayarlayın ve 3D filmleri izlerken hareket bulanıklığını kapatın. Hangisinin en iyi göründüğünü görmek için TV’nin ön ayarları arasında geçiş yapın. Hangisinin en az gölgelenme veya karışma içeren 3B görüntülerle sonuçlandığına dikkat edin. Bazı 3B TV’ler ve projektörler varsayılan 3B ön ayarlarına sahiptir. Bu ön ayarlar, 3D Dinamik veya 3D Parlak Modu gibi adlar altında görünebilir.

Bir 3D Blu-ray Disk Oynatıcıyı 3D Olmayan Bir Alıcıya Bağlayın

3D, ev sinema sistemi ve ev eğlence ortamına girdikçe, TV’nizi yükseltmek ve bir 3D Blu-ray Disk oynatıcı eklemek veya yükseltmekle karşılaşabilirsiniz. Ancak, ev sineması alıcınız ne olacak? Surround ses formatları 3B işlemlerini etkilemez. Ev sineması alıcınız, 3D özellikli bir Blu-ray Disk oynatıcı ile ev sinema alıcısı arasında fiziksel ses bağlantılarının nasıl yapılacağını belirler. Ev sinema sisteminizin tüm bağlantı zincirinde tamamen 3D sinyal uyumlu olmak istiyorsanız, özellikle video değiştirme veya işleme için ev sinema alıcınıza güveniyorsanız, HDMI 1.4a bağlantılarına sahip olan 3D uyumlu bir alıcıya ihtiyacınız vardır. Önceden planlama yaparak bu maliyetli yükseltmeden kurtulabilirsiniz. Bir 3D TV ile 3D olmayan bir AV alıcısı kullanmanın ve yine de 3D TV ve 3D Blu-ray Disk oynatıcı ile 3D uyumlu olmayan bir ev sineması alıcısı kullanmanın üç yolu vardır.