Skip to content

Eviniz Siber Saldırı Altında Olabilir

21 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Yeni bir araştırma, kullanıcıların ev ağlarının maruz kaldığı siber saldırıların sayısını genellikle hafife aldıklarını ortaya koydu.
  • Koronavirüs salgını sırasında daha fazla insan evden çalıştıkça siber saldırı tehdidi artıyor.
  • Gözlemciler, korsanlığın şaşırtıcı derecede kolay olduğunu söylüyor.
Maskot / Getty Images
İnternet sağlayıcısı Comcast’in yeni bir raporuna göre, web kullanıcıları ev ağlarının ne sıklıkla siber tehditler tarafından hedef alındığını büyük ölçüde hafife alıyor. Rapor, koronavirüs salgını sırasında daha fazla insan evden çalıştığı için siber saldırılardan kaynaklanan artan tehditlere dikkat çekiyor. Bir ankette, katılımcılar ortalama hacmin ayda 12 saldırı olduğunu tahmin ediyordu, ancak gerçek sayı 104. Ancak evinizi saldırılara karşı korumanın yolları var. Comcast’in ürün ve bilgi güvenliği şefi Noopur Davis, bir e-posta röportajında ​​”Kendinizi çevrimiçi korumanın en önemli yolu, bir bağlantıyı tıklamadan veya bir e-posta ekini açmadan önce durup düşünmektir,” dedi. “Şüpheli görünüyorsa, muhtemelen öyledir. Kendinizi korumanın bir başka kolay yolu, sunulduğu her yerde çok faktörlü kimlik doğrulama kullanmaktır. Ayrıca, bağlı herhangi bir kamera, akıllı termostat, yazıcı veya ses asistanı dahil olmak üzere cihazlarda otomatik güncellemeleri etkinleştirin. Güçlü kullanın, benzersiz parolalar ve ISS’niz tarafından sunulan geniş bant bağlantı güvenliğini etkinleştirin. ”

Uzmanlar Tehditlerin Arttığını Söyledi

BT şirketi Unisys’in siber güvenlik programları direktörü Jen Bazela, bir e-posta röportajında ​​”Fidye yazılımı ve kimlik avı girişimleri, daha fazla insanın evden çalışması, öğrenmesi ve alışveriş yapması ile arttı” dedi. “Özellikle tatiller, kimlik avı girişimlerinin arttığını gördüğümüz ve evde kalma emirlerinin uygulandığı bir zamandır, daha fazla insan çevrimiçi olarak öğreniyor.” Comcast raporuna göre, bağlantılı evlerde en savunmasız ilk beş cihaz, bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, ağa bağlı kameralar, ağa bağlı depolama cihazları ve akışlı video cihazlarıdır.

Kod üst üste bindirilmiş ve elektrotlarla birlikte bir kilidi gösteren veri güvenliğinin çizimi.

Andriy Onufriyenko / Getty Images
Anket ayrıca, kullanıcıların% 96’sının altı temel doğru / yanlış siber tehdit sorusunu nasıl yanıtlayacaklarına aşina olmadığını ortaya koydu. Ayrıca, ankete katılanların% 85’i ev ağlarını korumak için gerekli tüm güvenlik önlemlerini aldıklarını söyledi ve yine de% 64’ü parolaları arkadaşları ve aileleri ile paylaşmak gibi riskli alışkanlıkları kabul etti.

Tehditleri Takip Etmek Zor

Davis, “En hafif bağlantılı evlerin bile karşı karşıya olduğu siber tehditler o kadar çok ve karmaşık hale geldi ki, sıradan insanlar kendilerini zar zor takip edebiliyor, kendilerini koruyamıyorlar,” dedi. Gözlemciler, korsanlığın şaşırtıcı derecede kolay olduğunu söylüyor. “Shodan.IO adında, yakındaki ağa bağlı cihazlardan imzalar aramanıza olanak tanıyan bir arama motoru var. Bu bilgileri kullanarak girişimci bir suçlu IP adresini, cihazın türünü (modele kadar) belirleyebilir ve ardından varsayılan yöneticisine bakabilir. İnternet sertifikasyon şirketi GlobalSign’ın baş ürün sorumlusu Lila Kee, bir e-posta röportajında ​​söyledi. “Onu kırmak için ihtiyacınız olan tek şey bu. Artık o cihaza yönetici erişimine sahipler.” Kee, birçok saldırının zararsız olduğunu ama hepsi olmadığını söyledi. “Bir buzdolabı gibiyse ve onu bitcoin madenciliği yapmak için bir botnet’e eklemeye çalışırlarsa. Buzdolaplarının bitcoin madenciliği eğlenceli. Çocuklarınızın web kamerası veya evinizdeki güvenlik kameraları olduğunda o kadar da komik değil.”

Web Kameranızı Gözetleme

Bazı bilgisayar korsanları kredi kartı bilgileri gibi finansal kazançlar ararken, gizlilik de bir endişe kaynağıdır. Etik ve Gelişen Teknolojiler Enstitüsü’nün kar amacı gütmeyen düşünce kuruluşu genel müdürü Steven Umbrello, bir e-posta röportajında, “Davetsiz misafirlerin Ring kameralarına erişim sağladıkları ve ev içi faaliyetlerde casusluk yaptıkları örnekleri zaten var,” dedi. “Bunun çoğu, üreticilerin kullanıcıları riskler konusunda bilgilendirmemeleri, aynı zamanda özellikle ağa bağlı sistemlerin potansiyel riskleri konusunda bilgilendirilmemiş olanlara iki faktörlü kimlik doğrulamaları zorunlu kılmama veya açıklamama ihmaline atfedilebilir.” Uzmanlar, artan sayıda tehdide rağmen evinizi siber saldırılardan korumanın yolları olduğunu söylüyor. Siber güvenlik firması Puldy Resiliency Partners’ın kurucusu ve CEO’su Michael Puldy, bir e-posta röportajında, ev yönlendiricilerinizin şifresini değiştirerek başlayın, dedi. “Birçok yönlendirici, varsayılan kullanıcı kimlikleri ve şifreleri ile gelir, hatta hiç şifresiz gelir,” diye ekledi. “Bunları yalnızca sizin bildiğiniz bir şeye dönüştürmek önemli bir ilk adımdır.” “En hafif bağlantılı evlerin bile karşı karşıya olduğu siber tehditler o kadar çok ve karmaşık hale geldi ki, sıradan insanlar kendilerini zar zor takip edebiliyor, kendilerini koruyamıyorlar.” Puldy, güçlü şifreler oluşturmanın da bir zorunluluk olduğunu söyledi. “En az 12 karakter öneriyorum ve sistem veya uygulama izin veriyorsa boşluklar ekleyin” diye ekledi. “Örneğin, ‘Kedi Ev $ 1’de 1 numara.’ Çok çılgın değil ama kırılması zor. ” Bir başka iyi alışkanlık da yazılımınıza ve işletim sisteminize düzenli olarak bakım uygulamaktır. Puldy, “Bazı durumlarda, yapılacak en kolay şey haftada bir bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır ve yazılım yeniden başlatıldığında, bakım otomatik olarak uygulanacaktır” dedi. “En azından, bilgisayarınız sizden yazılımınıza bakım uygulamanızı istediğinde, her zaman evet deyin.” Siber saldırganlar ev ağı parolalarınızı araştırırken, onları durdurmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Sadece korumanızı açık tutun ve internet cihazlarınızda varsayılan ayarı kullanmayın.