Skip to content

Excel Belgelerini PDF Formatına Dönüştürme

29 de Mayıs de 2021

Bir Excel dosyasını PDF formatına dönüştürmenin birçok yolu vardır. Bu tür bir dönüşümü yapmanın bir nedeni, Excel dosyasının diğer bilgisayarlarda, telefonlarda ve tabletlerde açılıp okunmasının daha rahat olması ve bunların tümü bir elektronik tablo programının veya uygulamanın yüklü olmasına gerek kalmadan olmasıdır. XLSX veya XLS biçiminde kalan Excel dosyaları, Excel veya başka bir benzer elektronik tablo programı (örn., OpenOffice Calc ve LibreOffice Calc) ile% 100 düzenlenebilir, ancak PDF’ler düzenlenmez. Mevcut PDF düzenleyicileri olsa da, genellikle raw dosyasını düzenlemek kadar iyi çalışmazlar.

Neden PDF Formatını Kullanmalısınız?

Excel dosyalarının okunması ve düzenlenmesi için belirli bir program gerekir, bu nedenle bu tür belgeleri gerekli yazılıma sahip olmayan kişilerle paylaşmak zor olabilir. Bununla birlikte, PDF biçimi çok daha yaygın, bu nedenle bilgisayarda yüklü bir PDF görüntüleyici olduğu sürece, bir elektronik tablo görüntüleyicisine / düzenleyicisine ihtiyaç duymadan dosyayı görüntüleyebilirsiniz.

PDF Dosyası Oluşturmak için Microsoft Excel Kullanın

Excel belgeleriyle çalışıyorsanız, bilgisayarınızda zaten Excel’in olması büyük bir olasılıktır. Öyleyse, XLS’yi PDF’ye veya yeni XLSX’i PDF’ye kolayca dönüştürebilirsiniz. Bu talimatlar 2019, 2016, 2013, 2010 Excel sürümleri ve Microsoft 365 için Excel için geçerlidir.

Windows PC’ye Aktarma

Windows kullanıcıları Excel belgelerini PDF’ye dönüştürebilir. İhracat Menü:

 1. Dosya > İhracat Menü.

 2. Seç PDF / XPS oluştur.

 3. Şunu iki kez kontrol edin PDF (* .pdf) yanında seçildi Tür olarak kaydet. Diğer seçenek bir XPS dosyası oluşturmaktır.

  Bazı gelişmiş seçenekleri etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için PDF’yi oluşturmadan önce isteğe bağlı olarak bu süreyi kullanabilirsiniz. İçine gir Seçenekler Kaydet iletişim kutusunda yalnızca belirli sayfaları PDF’ye dışa aktarma, tüm çalışma sayfalarını dışa aktarma ve daha fazlası gibi şeyler yapın.

 4. Seç Yayınla Excel dosyasını PDF’ye kaydetmek için.

Mac’te dışa aktarma

Mac bilgisayar kullanıyorsanız, bir Excel dosyasından PDF oluşturmak, Farklı kaydet menü seçeneği.

 1. Git Dosya > Farklı kaydet Excel belgesini kaydetmek için bir açılır kutu açmak için.

 2. Bitişik, yanında Dosya formatı, o pencerenin altında, şunu seçin: PDF.

  Mac'te XLSX Excel dosyasının nasıl PDF'ye dönüştürüleceğini gösteren ekran görüntüsü

  Biçim seçimi açılır kutusunun hemen altındaki seçeneklere dikkat edin. Seçebilirsiniz Çalışma kitabı veya Levha çalışma kitabının tamamını PDF’ye (içlerinde veri bulunan tüm sayfalar) veya yalnızca şu anda açık olan sayfaya dönüştürmek için.

 3. Seçiniz Kayıt etmek Excel dosyasını Mac’inizde PDF’ye dönüştürmek için.

Çevrimiçi Dönüştürücüler

Excel’i PDF olarak kaydetmek için başka bir seçenek de bir dosya dönüştürücü kullanmaktır. XLS ve XLSX dosyaları belgeler olduğundan, ücretsiz bir belge dosyası dönüştürücüsü kullanabilirsiniz. Excel belgelerini PDF biçiminde kaydetmeyi daha da kolaylaştıran bazı çevrimiçi Excel’den PDF’ye dönüştürücüler bile vardır ve herhangi bir web tarayıcısıyla çalıştıkları için, herhangi bir işletim sisteminde Excel’i PDF’ye dönüştürebilirler. Favorilerimizden birkaçı Smallpdf, iLovePDF, Soda PDF ve Online2PDF’dir. Aşağıda gösterilen bir başka beğendiğimiz de FileZigZag. Excel dosyanızı oraya yükleyin ve seçin PDF çıktı biçimi olarak. Seçiniz Dönüştürmeye Başlayın Excel dosyasını PDF’ye dönüştürmek ve indirme bağlantısını almak için.

FileZigZag web sitesi XLSX'i çevrimiçi olarak PDF'ye dönüştürmeye hazır

PDF’ye ‘Yazdır’

Excel’iniz kurulu değilse, XLSX veya XLS dosyasını Microsoft’un ücretsiz Excel Viewer programı ile PDF’ye kaydedebilirsiniz. Ancak, Excel Viewer yalnızca bir Excel dosyası olduğundan izleyici (editör değil), PDF dönüşümünü desteklemesi için onunla birlikte başka bir program yüklemelisiniz. Bunun bir yolu, ücretsiz bir PDF yazıcısıdır. PDF yazıcılar, belgeyi PDF’ye ‘yazdırmanızı’ sağlayarak çalışır; bu, Excel dosyasını PDF dönüştürücüye göndermenin kolay bir yoludur ve ardından program onu ​​PDF biçiminde kaydeder.

 1. Excel Viewer’ı açın ve PDF’ye dönüştürmek istediğiniz Excel dosyasını seçin.

 2. Seçmek için programın sol üst tarafındaki düğmeyi kullanın. Yazdır.

 3. Yazıcıyı yanındaki açılır menüden değiştirin. İsim Soyisim yüklediğiniz PDF yazıcısı olmak.

  Microsoft Excel Viewer ile kullanılan bir PDF yazıcısının ekran görüntüsü

  Örneğimizde seçebiliriz Foxit Reader PDF Yazıcı açılır menüden.

 4. Belirli sayıda sayfa yazdırmak gibi yazdırma tercihlerinde istediğiniz diğer değişiklikleri yapın ve ardından TAMAM MI PDF yazıcı yazılımını başlatmak için, bu durumda Foxit Reader. Bazı PDF yazıcıları programı başka talimatlarla açar ve diğerleri PDF’yi başka herhangi bir istem olmadan kaydeder.

 5. Bu kadar! Excel belgesinden bir PDF dosyası oluşturdunuz!