Skip to content

Excel Sütun ve Satır Başlıkları

9 de Mayıs de 2021

Excel ve Google E-Tablolar’da sütun başlığı veya sütun başlığı, çalışma sayfasındaki her bir sütunu tanımlamak için kullanılan harfleri (A, B, C vb.) İçeren gri renkli satırdır. Sütun başlığı, çalışma sayfasında 1. satırın yukarısında bulunur. Satır başlığı veya satır başlığı, çalışma sayfasındaki her satırı tanımlamak için kullanılan sayıları (1, 2, 3, vb.) İçeren çalışma sayfasındaki 1. sütunun solunda bulunan gri renkli sütundur.

Sütun ve Satır Başlıkları ve Hücre Referansları

Birlikte ele alındığında, iki başlıktaki sütun harfleri ve satır numaraları, bir çalışma sayfasındaki bir sütun ve satır arasındaki kesişme noktasında bulunan tek tek hücreleri tanımlayan hücre referansları oluşturur.

jxfzsy / iStock / Getty Images
A1, F56 veya AC498 gibi hücre referansları, formüller gibi elektronik tablo işlemlerinde ve grafikler oluştururken yaygın olarak kullanılır.

Excel’de Satır ve Sütun Başlıklarını Yazdırma

Varsayılan olarak, Excel ve Google E-Tablolar ekranda görülen sütun veya satır başlıklarını yazdırmaz. Bu başlık satırlarının yazdırılması, genellikle büyük, basılı çalışma sayfalarındaki verilerin konumunu izlemeyi kolaylaştırır. Excel’de, özelliği etkinleştirmek basit bir konudur. Bununla birlikte, yazdırılacak her çalışma sayfası için açılması gerektiğini unutmayın. Bir çalışma kitabındaki bir çalışma sayfasındaki özelliği etkinleştirmek, tüm çalışma sayfaları için satır ve sütun başlıklarının yazdırılmasına neden olmaz. Şu anda, Google E-Tablolarda sütun ve satır başlıklarını yazdırmak mümkün değildir. Excel’de mevcut çalışma sayfasının sütun ve / veya satır başlıklarını yazdırmak için:

 1. Tıklayın Sayfa düzeni şeridin sekmesi.
 2. Tıkla Yazdır onay kutusu Sayfa Seçenekleri Özelliği etkinleştirmek için grup.

Excel’de Satır ve Sütun Başlıklarını Açma veya Kapatma

Satır ve sütun başlıklarının belirli bir çalışma sayfasında görüntülenmesi gerekmez. Bunları kapatmanın nedenleri, çalışma sayfasının görünümünü iyileştirmek veya büyük çalışma sayfalarında fazladan ekran alanı kazanmak olabilir – muhtemelen ekran görüntüleri alırken. Yazdırmada olduğu gibi, her bir çalışma sayfası için satır ve sütun başlıkları açılıp kapatılmalıdır. Excel’de satır ve sütun başlıklarını kapatmak için:

 1. Tıkla Dosya açılır listeyi açmak için menü.
 2. Tıklayın Seçenekler açmak için listede Excel Seçenekleri iletişim kutusu.
 3. İletişim kutusunun sol tarafındaki panelde, ileri.
 4. Bu çalışma sayfası için seçenekleri görüntüle bölümünde – iletişim kutusunun sağ tarafındaki bölmenin altına yakın bir yerde bulunur – Satır ve sütun başlıklarını göster onay işaretini kaldırma seçeneği.
 5. Geçerli çalışma kitabındaki ek çalışma sayfalarının satır ve sütun başlıklarını kapatmak için, yanındaki açılır kutudan başka bir çalışma sayfasının adını seçin. Görüntüle bu çalışma sayfası başlığı için seçenekler ve Göstermek satır ve sütun başlıkları onay kutusu.
 6. Tıklayın TAMAM MI iletişim kutusunu kapatmak ve çalışma sayfasına dönmek için.

Şu anda, Google E-Tablolar’da sütun ve satır başlıklarını kapatmak mümkün değildir.

R1C1 Referansları – A1

Varsayılan olarak, Excel hücre başvuruları için A1 başvuru stilini kullanır. Bu, belirtildiği gibi, her sütunun üzerinde A harfiyle başlayan harfleri ve bir ile başlayan sayıları gösteren satır başlığını gösteren sütun başlıklarında sonuçlanır. R1C1 referansları olarak bilinen alternatif bir referans sistemi mevcuttur ve etkinleştirilirse, tüm çalışma kitaplarındaki tüm çalışma sayfalarında sütun başlıklarında harfler yerine sayılar görüntülenir. Satır başlıkları, A1 referans sisteminde olduğu gibi sayıları göstermeye devam eder. R1C1 sistemini kullanmanın bazı avantajları vardır – çoğunlukla formüller söz konusu olduğunda ve Excel makroları için VBA kodu yazarken. R1C1 referans sistemini açmak veya kapatmak için:

 1. Tıkla Dosya açılır listeyi açmak için menü.
 2. Tıklayın açık Seçenekler açmak için listede Excel Seçenekleri iletişim kutusu.
 3. İletişim kutusunun sol tarafındaki panelde, Formüller.
 4. İçinde Formüller ile çalışmak iletişim kutusunun sağ tarafındaki bölmenin yanındaki onay kutusunu tıklayın. R1C1 referans stili onay işaretini ekleme veya kaldırma seçeneği.
 5. Tıklayın TAMAM MI iletişim kutusunu kapatmak ve çalışma sayfasına dönmek için.

Excel’de Sütun ve Satır Başlıklarındaki Varsayılan Yazı Tipini Değiştirme

Yeni bir Excel dosyası açıldığında, satır ve sütun başlıkları çalışma kitabının varsayılan Normal stil yazı tipi kullanılarak görüntülenir. Bu Normal stil yazı tipi aynı zamanda tüm çalışma sayfası hücrelerinde kullanılan varsayılan yazı tipidir. Excel 2013, 2016 ve Excel 365 için varsayılan başlık yazı tipi Calibri 11 pt’dir. ancak çok küçük, çok sade veya beğeninize göre değilse bu değiştirilebilir. Ancak, bu değişikliğin bir çalışma kitabındaki tüm çalışma sayfalarını etkilediğini unutmayın. Normal stil ayarlarını değiştirmek için:

 1. Tıkla Ev Şerit menüsünün sekmesi.
 2. Stiller grubunda Hücre Stilleri Hücre Stilleri açılır paletini açmak için.
 3. Başlıklı paletteki kutuya sağ tıklayın Normal – bu Normal stildir – bu seçeneğin içerik menüsünü açmak için.
 4. Tıklamak Değiştir açmak için menüde Tarz iletişim kutusu.
 5. İletişim kutusunda, Biçim açma düğmesi Hücreleri Biçimlendir iletişim kutusu.
 6. Bu ikinci iletişim kutusunda, Yazı tipi sekmesi.
 7. İçinde Yazı tipi: Bu sekmenin bölümünde, açılan seçenekler listesinden istediğiniz yazı tipini seçin.
 8. Yazı tipi stili veya boyutu gibi istediğiniz diğer değişiklikleri yapın.
 9. Tıklayın TAMAM MI her iki iletişim kutusunu da kapatmak ve çalışma sayfasına dönmek için iki kez.

Bu değişikliği yaptıktan sonra çalışma kitabını kaydetmezseniz, yazı tipi değişikliği kaydedilmez ve çalışma kitabı bir sonraki açılışında önceki yazı tipine geri döner.