Skip to content

Excel’de Bir Çift Yuvarlanan Zar Nasıl Oluşturulur

9 de Nisan de 2021

Birkaç işlevi kullanarak, çalışma sayfanızda bir çift zarı grafik olarak görüntüleyen bir zar rulosu oluşturabilirsiniz. Her kalıp, RANDBETWEEN işlevi tarafından oluşturulan rastgele bir sayıyı gösterir. Kalıp yüzlerindeki noktalar, Wingdings yazı tipini kullanır ve AND, IF ve OR işlevlerinin bir kombinasyonu, her hücrede noktalar göründüğünde kontrol eder. RANDBETWEEN işlevinin oluşturduğu rastgele sayılara bağlı olarak, çalışma sayfasındaki uygun hücrelerde noktalar görünecektir. Çalışma sayfası yeniden hesaplanarak zar tekrar tekrar atılabilir. Bu talimatlar Microsoft 365, Excel 2019, 2016, 2013 ve 2010 için Excel için geçerlidir.

Zarı İnşa Etmek

Öncelikle, zarları bir Excel çalışma sayfasında görüntülemek için birkaç biçimlendirme tekniği uygulamanız gerekir. Bunlar, hücre boyutunu ve hücre hizalamasını, yazı tipi türünü ve boyutunu değiştirmeyi içerir.

 1. Excel’de boş bir çalışma sayfası açın ve seçin hücreler D1 -e J3.

  Excel'de seçilen D1: J3 ekran görüntüsü

 2. Seçiniz Biçim Hücreler grubunda Ev sekmesi.

  Excel'de Biçim Ekran Görüntüsü

 3. Seçiniz Satır yüksekliği ve girin 24.75. Seçiniz Sütun genişliği ve girin 5.

  Satır Yüksekliği kutusunun ekran görüntüsü

 4. Seçiniz Hücreleri Biçimlendir altında Biçim açılır menüye gidin ve Hizalama sekmesi. Yı kur Yatay Hücre Hizalama ve Dikey Hücre Hizalaması -e merkez ve seçin TAMAM MI.

  Hücreleri Biçimlendir iletişim kutusunun ekran görüntüsü

 5. Seçiniz Wingdings içinde Yazı tipi listele ve ayarla Yazı Boyutu -e 36.

  Excel'deki yazı tiplerinin ekran görüntüsü

 6. Seçiniz hücreler D1 -e F3.

  D1 ekran görüntüsü: F3 seçildi

 7. Seçili hücrelere sağ tıklayın ve Hücreleri Biçimlendir. Şuraya git Doldur sekme ve seç Mavi Arka Plan Rengi için. Seçiniz TAMAM MI rengi uygulamak ve iletişim kutusunu kapatmak için.

  Hücre arka plan rengi olarak seçilen mavinin ekran görüntüsü

 8. Seçiniz hücreler H1 -e J3.

  Excel'de seçilen H1: J3 ekran görüntüsü

 9. Seçili hücrelere sağ tıklayın ve Hücreleri Biçimlendir. Şuraya git Doldur sekme ve seç Kırmızı Arka Plan Rengi için. Seçiniz TAMAM MI rengi uygulamak ve iletişim kutusunu kapatmak için.

  Kırmızı ekran görüntüsü hücre arka plan rengi olarak seçildi

RANDBETWEEN İşlevini Ekleyin

Hücreleri biçimlendirmeyi bitirdikten sonra, RANDBETWEEN zarda nokta olarak gösterilen rastgele sayıları oluşturmak için iki hücrede işlev görür.

 1. Seçiniz hücre E5 Mavinin altında ölür.

  E5 hücresinin ekran görüntüsü seçildi

 2. Seçin Formüller sekmesi.

  Formüller sekmesinin ekran görüntüsü

 3. Seçiniz Matematik ve Tetik İşlev Kitaplığı grubundan.

  Math & Trig menüsünün ekran görüntüsü

 4. Seçiniz RANDBETWEEN İşlev iletişim kutusunu açmak için listede.

  İşlev iletişim kutusunun ekran görüntüsü

 5. Giriş 1 içinde Alt alan ve 6 içinde Üst alan.

  RANDBETWEEN bağımsız değişkenlerinin ekran görüntüsü

 6. Seçiniz TAMAM MI. Hücrede 1 ile 6 arasında rastgele bir sayı görünecektir E5.

  E5'teki rastgele sayının ekran görüntüsü

 7. Aynı formülü hücreye girin I5. Hücrede 1 ile 6 arasında rastgele bir sayı görünecektir I5.

  I5'teki formülün ekran görüntüsü

Noktaların Ardındaki İşlevler

Doğru sayıda nokta oluşturmak için, IF işlevini ilk zarda D1 – D3, E2 ve F1 – F3 hücrelerinde ve ikinci zarda H1 – H3, I2 ve J1 – J3 hücrelerinde kullanmanız gerekir. Bazı hücreler ayrıca şunları içerir: VE veya VEYA işlevi. Aşağıdaki formülleri doğrudan hücreye değil formül çubuğuna yazın veya yapıştırın, çünkü bu, hücrenin biçimlendirmesini bozacaktır.

 1. İçinde hücreler D1 ve F1, aşağıdaki işlevi yazın: = EĞER (VE (E5> = 2, E5 <= 6), "l", "")

  Bu işlev, rasgele sayı olup olmadığını test eder. hücre E5 2 ile 6 arasındadır; eğer öyleyse, işlev içine küçük bir L yerleştirir hücreler D1 ve F1, Wingdings yazı tipinde bir nokta olan. Değilse, hücreleri boş bırakır. İkinci kalıp için aynı sonucu elde etmek için aşağıdaki işlevi içine yazın. hücreler H1 ve J1: = EĞER (VE (I5> = 2, I5 <= 6), "l", "") Excel'in yuvarlanan zar oluşturmak için formülü.

 2. İçinde hücreler D2 ve F2, aşağıdaki işlevi yazın: = EĞER (E5 = 6, “l”, “”) Bu işlev, rasgele sayının hücre E5 6’ya eşittir; eğer öyleyse, içine bir nokta koyar hücreler D2 ve F2. Değilse, hücreyi boş bırakır. İkinci kalıp için aynı sonucu elde etmek için aşağıdaki işlevi içine yazın. hücreler H2 ve J2: = EĞER (I5 = 6; “l”, “”)

  Excel'in yuvarlanan zar oluşturmak için formülü.

 3. İçinde hücreler D3 ve F3, aşağıdaki işlevi yazın: = EĞER (VE (E5> = 4, E5 <= 6), "l", "") Bu işlev, rastgele sayının hücre E5 4 ile 6 arasındadır; eğer öyleyse, içine bir nokta koyar hücreler D3 ve F3. Değilse, hücreleri boş bırakır. İkinci kalıp için aynı sonucu elde etmek için aşağıdaki işlevi hücrelere yazın H3 ve J3: = EĞER (VE (I5> = 4, I5 <= 6), "l", "") Excel'in yuvarlanan zar oluşturmak için formülü.

 4. İçinde hücre E2, aşağıdaki işlevi yazın: = EĞER (VEYA (E5 = 1, E5 = 3, E5 = 5), “l”, “”) Bu işlev, rastgele sayının hücre E5 1, 3 veya 5’e eşittir; eğer öyleyse, içine bir “l” yerleştirir hücre E2. Değilse, hücreyi boş bırakır. İkinci kalıp için aynı sonucu elde etmek için aşağıdaki işlevi içine yazın. hücreler I2: = EĞER (VEYA (I5 = 1, I5 = 3, I5 = 5), “l”, “”)

Zar Atmak

Zarı atmak için çalışma sayfanızı yeniden hesaplayın. Seçebilirsin Şimdi Hesapla altında Formüller kurdele (hesap makinesine benzeyen simge) veya F9 Excel’in masaüstü sürümünü kullandığınızı girin.

Excel'in zar atmak için formülü.

Yeniden hesaplama, RANDBETWEEN fonksiyonlar hücreler E5 ve I5 1 ile 6 arasında başka bir rastgele sayı oluşturmak için.

RANDBETWEEN İşlevini Gizleme

Zarlar tamamlandıktan ve doğru çalıştıklarından emin olmak için tüm işlevler test edildikten sonra, zarları gizleyebilirsiniz. RANDBETWEEN fonksiyonlar hücreler E5 ve I5:

 1. Seçiniz hücreler E5 -e I5.

 2. Üzerinde Ev sekmesi, değiştir yazı rengi Bu hücrelerin arka plan rengiyle eşleşmesini sağlayın, bu durumda bu beyaz renktedir.