Skip to content

Excel’de COUNTIF İşlevini Kullanma

15 de Mayıs de 2021

Birkaç Excel ipucu ve püf noktasını bilmek, kişisel ve profesyonel yaşamınızda farklı bir dünya yaratabilir. Hane bütçenizi dengelemekten satış raporları düzenlemeye kadar Excel, hayatınızdaki rakamlarla başa çıkmak için harika bir araçtır ve COUNTIF işlevi en iyi araçlarından biridir. Excel’de COUNTIF işlevini nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır. Bu makaledeki talimatlar Microsoft 365, Excel 2019 ve Excel 2016’daki Excel için geçerlidir.

COUNTIF İşlevi nedir?

Excel, manuel olarak kontrol edildiğinde mükemmel bir araçtır, ancak bazı kısımlarını otomatikleştirebildiğinizde daha da iyidir. İşte burada fonksiyonlar devreye giriyor. TOPLA ile birlikte sayılar eklemekten CLEAN ile yazdırılamayan karakterleri kaldırmaya kadar. COUNTIF hemen hemen aynı şekilde çalışır, ancak görevi, belirli bir kritere uyan hücrelerin sayısını saymaktır. İçinde belirli rakamlar, belirli tarihler, metinler, özel karakterler veya onları ayırt etmek istediğiniz başka herhangi bir şeyi içeren hücreleri saymak için kullanılabilir. Girdileri alır ve seçtiğiniz kriterlere bağlı olarak toplam bir sayı verir.

Excel’de COUNTIF İşlevini Kullanma

EĞERSAY işlevi manuel olarak veya Excel’in Formüller menüsü kullanılarak girilebilir. Her iki durumda da nihai formül şöyle görünecektir:

= EĞERSAY (D4: D10; “Evet”)

Bu EĞERSAY örneğinde, işlev ‘Evet’ kelimesini arayarak D4 ile D10 arasındaki hücrelerde arama yapacaktır. Daha sonra, formülü girdiğiniz hücrede kaç kez bulduğunun bir sayısını verir. İsterseniz bunu manuel olarak da yazabilirsiniz, ancak daha kolay bir yöntem Excel’in İşlev menüsünü kullanmaktır.

  1. COUNTIF işlevini kullanmak istediğiniz Excel belgesini açın ve kullanmak istediğiniz tüm verilerin mevcut ve doğru olduğundan emin olun.

  2. EĞERSAY işlevi sonuçlarının görünmesini istediğiniz bir hücre seçin, ardından formülü o hücreye girin. Alternatif olarak, menü sistemini kullanın. Seçin Formüller sekmesi, ardından Şeridin İşlev Kitaplığı bölümünden Daha Fazla İşlev> İstatistiksel EĞERSAY işlevini bulmak için.

  3. Görünen Fonksiyon Bağımsız Değişkenleri penceresinde, Aralığı girin (iki nokta üst üste ile ayrılmış başlangıç ​​ve son) veya hesaplamada dikkate alınmasını istediğiniz hücrelere tıklayın / dokunun ve sürükleyin. EĞERSAY örneğimizde bu, D4 ila D10 hücresi, dolayısıyla şu şekilde girilir: D4: D10.

    aralık ve kriterler

    Herhangi bir karakterle eşleştirmek için bir soru işareti kullanabilirsiniz ve yıldız işareti herhangi bir karakter dizisiyle eşleşir.

  4. Yazın veya seçin EĞERSAY’ın sayılmasını istediğiniz ölçütler. Örneğimizde, D sütununda kaç tane Evet sonucunun olduğunu bilmek istiyoruz, bu yüzden giriyoruz Evet. Bu adımlar Yanıt yok için tekrarlanabilir, sonuçta yanıtlar listesinde iki sonuç bulunmadığını öğrenebilirsiniz. EĞERSAY işlevi neredeyse sonsuz miktarda veri üzerinde kullanılabilir ve veri kümesi ne kadar büyük olursa, EĞERSAY o kadar yararlı olabilir.

  5. Seçiniz TAMAM MI. Her şeyi doğru girerseniz, sonucun EĞERSAY işlevini gerçekleştirdiğiniz hücrede göründüğünü görmelisiniz. Bu örnekte, 5 ortaya çıktı. Aynı anda birden çok aralıktaki sonuçları aramak istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz, ancak bunun yerine EĞERSAY işlevini kullanmanız gerekir.