Skip to content

Excel’de Formül Oluşturmak için İşaretle ve Tıkla’yı Kullanma

29 de Mayıs de 2021

kullanma işaretle ve tıkla Excel’de, yalnızca istenen hücreye tıklayarak bir formüle hücre başvuruları eklemek için fare işaretçisini kullanmanıza olanak tanır. Hızlı ve kolay formüller için bu yöntemi nasıl kullanacağınızı öğrenin. Bu adımlar, Microsoft 365 için Excel, Excel 2019, Excel 2016, Excel 2013, Excel 2010, Mac için Excel 2019, Mac için Excel 2016, Mac için Excel 2011 ve Excel Online dahil olmak üzere Excel’in tüm güncel sürümleri için geçerlidir.

İşaretle ve Tıklayarak Formül Oluşturma

İşaretle ve tıkla, bir formüle veya işleve hücre başvuruları eklemek için genellikle tercih edilen yöntemdir, çünkü yanlış okuma veya yanlış hücre başvurusunu yazma nedeniyle ortaya çıkan hataların olasılığını azaltır. Bu yöntem ayrıca formül oluştururken çok fazla zaman ve emek tasarrufu sağlayabilir, çünkü çoğu kişi formüle eklemek istedikleri verileri hücre referansı yerine görür.

 1. Eşittir işareti yazın ( = ) formülü başlatmak için bir hücreye yerleştirin.

 2. Formüle eklenecek ilk hücreyi seçin. Hücre başvurusu formülde görünür ve başvurulan hücrenin çevresinde kesikli mavi bir çizgi görünür.

  Seçili hücreyi gösteren ekran görüntüsü

 3. İlk hücre referansından sonra operatörü formüle girmek için klavyedeki matematiksel operatör tuşuna (artı veya eksi işareti gibi) basın.

  Hücrede artı işaretinin ekran görüntüsü

 4. Formüle eklenecek ikinci hücreyi seçin. Hücre başvurusu formülde görünür ve ikinci başvurulan hücrenin çevresinde kesikli kırmızı bir çizgi belirir.

  Başvurulan ikinci hücrenin ekran görüntüsü

 5. Formül bitene kadar operatörler ve hücre referansları eklemeye devam edin.

  Formülün ekran görüntüsü

 6. Basın Giriş Formülü tamamlamak ve cevabı hücrede görüntülemek için klavyede.

  Tamamlanan formülün ekran görüntüsü

İşaretle ve Tıkla Varyasyonu: Ok Tuşlarını Kullanma

İşaretle ve tıkla varyasyonu, hücre referanslarını bir formüle girmek için klavyedeki ok tuşlarını kullanmayı içerir. Sonuçlar aynıdır ve gerçekten sadece seçilen yöntemle ilgili bir tercih meselesidir. Hücre referanslarını girmek üzere ok tuşlarını kullanmak için:

 1. Eşittir işareti yazın ( = ) formülü başlatmak için bir hücreye

  Excel hücresindeki eşittir işaretinin ekran görüntüsü

 2. Formülde kullanılacak ilk hücreye gitmek için klavyedeki ok tuşlarını kullanın. Bu hücrenin hücre referansı, formüle eşittir işaretinden sonra eklenir.

 3. İlk hücre referansından sonra operatörü formüle girmek için klavyedeki artı veya eksi işareti gibi matematiksel operatör tuşuna basın (etkin hücre vurgusu, formülü içeren hücreye döner).

 4. Formülde kullanılacak ikinci hücreye gitmek için klavyedeki ok tuşlarını kullanın. İkinci hücre referansı, matematiksel operatörden sonra formüle eklenir.

 5. Gerekirse, klavyeyi kullanarak ek matematiksel operatörleri ve ardından formül verileri için hücre referansını girin.

 6. Formül tamamlandığında, düğmesine basın. Giriş formülü tamamlamak ve cevabı hücrede görüntülemek için klavyedeki tuşa basın.