Skip to content

Excel’de Geri Al, Yinele ve Tekrarlama Nasıl Kullanılır

11 de Mayıs de 2021

The geri alma Excel’deki düğmesi, çalışma sayfanızı en son eylemi gerçekleştirmenizden hemen önceki durumuna döndürür. Yeniden yap tam tersi bir etkiye sahiptir, örneğin yanlışlıkla bir şeyi silmeniz gibi, az önce geri aldığınız şeyi yeniden yapmak. Tekrar et yazı tipi rengini değiştirmek gibi bir hücrede tamamladığınız işlemin aynısını ek hücrelerde gerçekleştirmenize olanak sağlar.

Geri Al, Yinele ve Tekrar Ne Zaman Kullanılmalı?

Belirli durumlar kullanım gerektirir geri alma, yeniden yapmak, ve tekrar et. Hangisinin kullanılacağını ve nasıl kullanılacağını bilmek, daha hızlı çalışmanıza ve görevleri otomatikleştirmenize yardımcı olacaktır. Erişebilirsiniz yeniden yapmak, tekrar et ve geri alma Excel menüsünden veya klavye kısayollarını kullanabilirsiniz. Bu talimatlar Excel 2019, 2016, 2013, 2010 ve Microsoft 365 için Excel için geçerlidir.

Excel’de Geri Alma Nasıl Çalışır?

Excel’in geri alma özelliği, önceki eylemleri hızla tersine çevirmenizi sağlar. Örneğin, aşağıdaki görevlerden birini gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz:

  • Hücreden sildiğiniz formülü geri alın
  • Bir hareketten sonra bir hücreyi önceki konumuna taşıma
  • Yanlışlıkla çok büyük veya çok küçük yaptığınız bir satırı veya sütunu yeniden boyutlandırma
  • Kaldırdığınız bir grafiği yeniden ekleyin

Excel, menü öğelerini tıklama, dosyaları kaydetme ve sayfaları silme gibi bazı eylemleri geri alamaz. Windows kullanıcıları şunları yapabilir: geri alma Excel’de klavye kısayoluyla Ctrl + Z Mac kullanıcıları Command + Z. Daha fazla eylemi geri almak için bu klavye kısayollarını birden çok kez tekrarlayabilirsiniz.

Kullanmanın başka bir yolu geri alma Excel’deki seçenek, Hızlı erişim çubuğu, Excel elektronik tablolarının en üstünde çalışan. Sola dönük oklu simgeyi bulun. Bu simgenin tam konumu, kullandığınız Excel sürümüne bağlı olarak farklılık gösterecektir. Masaüstü sürümlerinde, simgenin yanındaki aşağı doğru daha küçük oku seçmek, tek seferde birini veya birkaçını aynı anda geri alabileceğiniz önceki tüm eylemleri gösterir.

Excel’de Geri Almanın Sınırlamaları

Maksimum sayı geri alma varsayılan olarak gerçekleştirebileceğiniz eylemler 100’dür. Windows kullanıcıları, Windows Kayıt Defterinde ince ayar yaparak sınırı daha küçük bir sayıya ayarlayabilir. Kayıtlı eşiği bulabilirsiniz. Geçmişi Geri Al HKCU kovanında bulunan değer, altında Yazılım Microsoft Office Seçenekler . Windows Kayıt Defterinizi düzenlemek, Windows yüklemenize ciddi şekilde zarar verebilir. Bunu yalnızca sürece aşina iseniz yapın.

Yinele Excel’de Nasıl Çalışır?

Yeniden yap Yanlışlıkla Geri Al düğmesine bastığınızda faydalıdır. Sen yapabilirsin yeniden yapmak kullanmak Ctrl + Y Windows’ta klavye kısayolu veya Command + Y Mac’te. Geri alma eylemi gibi, yineleme aynı klavye kısayolunu defalarca kullanarak birden çok kez gerçekleştirilebilir.

Yeniden yapılabilecek tüm eylemleri gösteren bir açılır menüye sahip Excel'in Yeniden Yap düğmesinin ekran görüntüsü.

Hızlı Erişim Araç Çubuğu’nda ayrıca bir Yeniden yap geri al düğmesinin hemen yanındaki düğme; simgesi, sağa dönük bir oktur.

Excel’de Yeniden Yapmanın Sınırlamaları

Yalnızca son 100 geri alma işlemini yeniden yapabilirsiniz. Bu eylem bir geri alma eyleminden etkilenmediği sürece bir şeyi yeniden yapamazsınız. Örneğin, bir çalışma sayfası silme işlemini geri alamayacağınız için, yineleme, çalışma sayfası sekmelerinde değişiklik yapamaz.

Excel’de Tekrarlama Nasıl Çalışır?

The tekrar et Excel’deki eylem, yinelemeyle aynı kısayolları kullanır (Ctrl + Y Windows için ve Command + Y Mac için). Tekrar, farklı bir hücre veya hücrelerde yaptığınız en son şeyi tekrarlamanıza olanak tanır. Excel ve Excel Online’ın mobil sürümleri tekrar özelliğini desteklemez. Örneğin, bir hücreye kırmızı metin uygularsanız, başka bir hücreyi (hatta birden çok hücreyi) tıklatabilir ve bu hücrelere aynı biçimlendirme stilini tekrarlayabilirsiniz. The tekrar et seçeneği, sütun ve satır eklemek ve silmek gibi başka şeyler için de kullanılabilir.

Tekrar et içinde mevcut değil Hızlı erişim çubuğu varsayılan olarak.

Hızlı Erişim Araç Çubuğunu özelleştirmek için Excel'in Seçenekler iletişim kutusunun ekran görüntüsü.

Erişmek için klavye kısayolunu kullanın veya aşağıdaki adımları kullanarak araç çubuğuna ekleyin:

  1. Sayfanın sağ tarafındaki açılır oku tıklayın. Hızlı erişim Araç çubuğu.

  2. Seçiniz Daha Fazla Komut.

  3. İletişim kutusunun üstünde seçin Popüler Komutlar açılır menüden.

  4. Seçiniz Tekrar et alfabetik sıraya göre sıralanmış komutlar listesinden.

  5. Tıklayın Ekle >>.

  6. Tıklayın TAMAM MI.

Excel’de Yineleme Sınırlamaları

Yinele ve Yinele hiçbir zaman aynı anda kullanılamaz. Yinele düğmesi yalnızca siz bir eylemi geri aldıktan sonra kullanılabilir; Tekrarla düğmesi, çalışma sayfasında bir değişiklik yaptıktan sonra kullanılabilir.

Excel'de tekrarla düğmesi

Örneğin: içindeki metnin rengini değiştirirseniz hücre A1 maviye, sonra Tekrar et üzerindeki düğme Kurdele aktif ve Yeniden yap düğmesi grileşir. Böylece, biçimlendirme değişikliğini başka bir hücrede tekrarlayabilirsiniz, örneğin B1, ancak renk değişikliğini yeniden yapamazsınız A1. Tersine, renk değişikliğini geri almak A1 etkinleştirir yeniden yapmak seçenek, ancak devre dışı bırakıyor tekrar et. Bu nedenle, renk değişikliğini yeniden yapabilirsiniz. hücre A1, ama başka bir hücrede tekrar edemezsiniz.

Excel Bellek Yığını

Excel, bir çalışma sayfasında yapılan son değişikliklerin listesini (genellikle yığın olarak adlandırılır) tutmak için bilgisayarın RAM’inin bir bölümünü kullanır. The geri alma/yeniden yapmak komutlar kombinasyonu, bu değişiklikleri ilk yapıldıkları sırayla kaldırmak veya yeniden uygulamak için yığın içinde ileri ve geri gitmenize olanak tanır. Diyelim ki deniyorsun geri alma bazı yeni biçimlendirme değişiklikleri, ancak yanlışlıkla bir adım fazla ileri gidersiniz. Geri almak için gerekli biçimlendirme adımlarından geçmek zorunda kalmak yerine, yeniden yapmak yığını bir adım ileri götürür ve son biçim değişikliğini geri getirir.