Skip to content

Excel’de İmleç Hareket Yönü Nasıl Değiştirilir

17 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Windows Excel: Şuraya gidin: Dosya > Seçenekler > ileri. Git Enter tuşuna bastıktan sonra seçimi taşıyın ve kullan Yön yön seçmek için ok.
 • Mac Excel: Şuraya gidin: Excel > Tercihler > Düzenle. Git Enter tuşuna bastıktan sonra seçimi taşıyın ve kullan Yön yön seçmek için ok tuşuna basın.

Bu makalede, Excel 2019, 2016, 2013 ve 2010’da imleç hareket yönünün nasıl değiştirileceği açıklanmaktadır; Mac için Excel; ve Microsoft 365 için Excel.

Windows için Excel’de İmleç Yönünü Değiştirme

Varsayılan olarak, Microsoft Excel etkin hücre vurgulamasını veya hücre imlecini, tuşa bastığınızda bir hücre aşağı taşır. Giriş klavyedeki tuş. Bu varsayılan bir ayardır çünkü çoğu kullanıcı bu şekilde veri girer. Ancak, veri girerken imlecinizin sağa, sola veya yukarı hareket etmesini tercih edebilirsiniz. Hatta hareket etmemesini bile tercih edebilirsiniz. Windows için Excel’de imlecin hareket yönünü değiştirmek kolaydır.

 1. Excel’i açın.

 2. Seçin Dosya şeridin sekmesini açmak için Dosya Menü.

 3. Seçiniz Seçenekler menüde açmak için Excel Seçenekleri.

 4. Seçiniz ileri iletişim kutusunun sol bölmesinde.

 5. İçinde Düzenleme Seçenekleri bölüm, git Enter tuşuna bastıktan sonra, seçimi taşı sağ bölmede. Yanındaki aşağı oku seçin Yön ve Seç yukarı, ayrıldıveya sağ.

 6. Hücre imlecinin aynı hücrede kalması için yanındaki kutudan onay işaretini kaldırın. Enter tuşuna bastıktan sonra seçimi taşıyın.

 7. Seçiniz TAMAM MI değişikliklerinizi kaydetmek için. Excel imleç yönü artık değiştirildi.

Mac için Excel’de İmleç Yönünü Değiştirme

Excel imleç yönünü değiştirmek, Mac’te benzerdir.

 1. Excel’i açın.

 2. Seçin Excel menü seçeneği.

 3. Seçiniz Tercihler menüde açmak için Excel Tercihleri.

 4. Seçin Düzenle seçeneği.

 5. İçinde Düzenleme Seçenekleri bölüm, git Enter tuşuna bastıktan sonra, seçimi taşı sağ bölmede. Yanındaki aşağı oku seçin Yön ve Seç yukarı, sağveya ayrıldı.

 6. Hücre imlecinin aynı hücrede kalması için yanındaki kutudan onay işaretini kaldırın. Return tuşuna bastıktan sonra seçimi taşı.

 7. Seçiniz TAMAM MI değişikliklerinizi kaydetmek için. Excel imleç yönünüz artık değiştirildi.

Sütunlar yerine satırlar arasında veri girmek istiyorsanız, Excel imleç yönünüzü değiştirmenize gerek yoktur. Bunun yerine, Sekme verilerinizi girerken çalışma sayfasında soldan sağa gitmek için tuş.