Skip to content

Excel’de Koşullu Biçimlendirme Nasıl Kullanılır

6 de Mayıs de 2021

Excel’de koşullu biçimlendirme eklemek, belirlediğiniz belirli koşulları karşılayan bir hücreye veya hücre aralığına farklı biçimlendirme seçenekleri uygulamanıza olanak tanır. Bu tür koşulları ayarlamak, elektronik tablonuzu düzenlemenize ve taramayı kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir. Kullanabileceğiniz biçimlendirme seçenekleri arasında yazı tipi ve arka plan rengi değişiklikleri, yazı tipi stilleri, hücre kenarlıkları ve verilere sayı biçimlendirme ekleme yer alır. Excel, belirli bir değerden büyük veya küçük sayıları bulmak veya ortalama değerin üzerinde veya altında olan sayıları bulmak gibi yaygın olarak kullanılan koşullar için yerleşik seçeneklere sahiptir. Bu önceden ayarlanmış seçeneklere ek olarak, Excel formüllerini kullanarak özel koşullu biçimlendirme kuralları da oluşturabilirsiniz. Bu talimatlar Excel 2019, 2016, 2013, 2010 ve Microsoft 365 için Excel için geçerlidir.

Excel’de Birden Çok Koşul Uygulama

Farklı koşulları test etmek için aynı verilere birden fazla kural uygulayabilirsiniz. Örneğin, bütçe verileri, toplam bütçenin% 50’si,% 75’i ve% 100’ü gibi belirli harcama düzeylerine ulaşıldığında biçimlendirme değişikliklerini uygulayan koşullara sahip olabilir.

Bu tür durumlarda, Excel önce çeşitli kuralların çakışıp çakışmadığını belirler ve böyleyse program, verilere hangi koşullu biçimlendirme kuralının uygulanacağını belirlemek için belirli bir öncelik sırasını izler.

% 25’i Aşan ve% 50 Artışı Olan Verileri Bulmak

Aşağıdaki örnekte, aralığa iki özel koşullu biçimlendirme kuralı uygulanacaktır. B2 hücreleri -e B5.

 • İlk kural, verilerin içeri girip girmediğini kontrol eder. hücreler A2: A5 karşılık gelen değerden daha büyüktür B2: B5 % 25’ten fazla.
 • İkinci kural, aynı verilerin içinde olup olmadığını kontrol eder. A2: A5 içinde karşılık gelen değeri aşıyor B2: B5 % 50’den fazla.

Yukarıdaki görüntüde görülebileceği gibi, yukarıdaki koşullardan herhangi biri doğruysa, hücre veya aralıktaki hücrelerin arka plan rengi B1: B4 değişecek.

 • Farkın% 25’ten fazla olduğu veriler için hücre arka plan rengi yeşile dönecektir.
 • Fark% 50’den fazlaysa hücre arka plan rengi kırmızıya dönüşür.

Bu görevi gerçekleştirmek için kullanılan kurallar, Yeni Biçimlendirme Kuralı iletişim kutusu. Örnek verileri girerek başlayın. hücreler A1 -e C5 yukarıdaki resimde görüldüğü gibi. Finalde öğreticinin bölümünde hücrelere formül ekleyeceğiz C2: C4 hücrelerdeki değerler arasındaki tam yüzde farkını gösteren A2: A5 ve B2: B5; bu, koşullu biçimlendirme kurallarının doğruluğunu kontrol etmemize olanak tanır.

Koşullu Biçimlendirme Kurallarını Ayarlama

İlk olarak, yüzde 25 veya daha fazla önemli bir artış bulmak için koşullu biçimlendirme uygulayacağız.

Yeni Kural seçili olarak Excel'in koşullu biçimlendirme açılır menüsünün ekran görüntüsü.

İşlev şöyle görünecektir: = (A2-B2) / A2>% 25

tür = “kod”>

 1. Vurgulamak B2 hücreleri -e B5 çalışma sayfasında.

 2. Tıkla Ana sayfa sekmesi of kurdele.

 3. Tıkla Koşullu biçimlendirme içindeki ikon kurdele açılır menüyü açmak için.

 4. Seç Yeni kural açmak için Yeni Biçimlendirme Kuralı iletişim kutusu.

 5. Altında Bir Kural Türü seçinson seçeneği tıklayın: Hangi hücrelerin biçimlendirileceğini belirlemek için bir formül kullanın.

 6. Yaz formül yukarıda aşağıdaki boşluğa not edildi Bu formülün doğru olduğu yerlerde değerleri biçimlendirin:

 7. Tıkla Biçim iletişim kutusunu açmak için düğmesine basın. Tıkla Sekmeyi doldur ve bir renk seçin.

 8. Tıklayın TAMAM MI iletişim kutularını kapatmak ve çalışma sayfasına dönmek için.

 9. Arka plan rengi hücreler B3 ve B5 seçtiğiniz renge değişmelidir.

Şimdi, yüzde 50 veya daha büyük bir artış bulmak için koşullu biçimlendirme uygulayacağız. Formül şöyle görünecek:

 1. Yukarıdaki ilk beş adımı tekrarlayın.

 2. Yaz formül aşağıdaki alanda yukarıda sağlanmıştır Bu formülün doğru olduğu yerlerde değerleri biçimlendirin:

 3. Tıkla Biçim iletişim kutusunu açmak için düğmesine basın. Tıkla Sekmeyi doldur ve önceki adımlarda yaptığınızdan farklı bir renk seçin.

 4. Tıklayın TAMAM MI iletişim kutularını kapatmak ve çalışma sayfasına dönmek için.

Arka plan rengi B3 hücresi sayılar arasındaki yüzde farkını gösterecek şekilde aynı kalmalıdır hücreler A3 ve B3 yüzde 25’ten büyük ancak yüzde 50’den az veya buna eşit. Arka plan rengi B5 hücresi seçmiş olduğunuz yeni renge değişmeli ve bu, içindeki sayılar arasındaki yüzde farkının hücreler A5 ve B5 yüzde 50’den fazla.

Koşullu Biçimlendirme Kurallarını Kontrol Etme

Girilen koşullu biçimlendirme kurallarının doğru olduğunu doğrulamak için hücrelere formüller girebiliriz C2: C5 bu, aralıklardaki sayılar arasındaki tam yüzde farkını hesaplayacak A2: A5 ve B2: B5.

C2 hücresinde formül içeren bir Excel elektronik tablosunun ekran görüntüsü.

C2 hücresindeki formül şuna benzer: = (A2-B2) / A2

tür = “kod”>

 1. Tıklamak C2 hücresi onu aktif hücre yapmak için.

 2. Yukarıdaki formülü yazın ve Giriş klavyedeki tuş.

 3. Cevap% 10 görünmelidir C2 hücresi, içindeki sayının A2 hücresi içindeki sayıdan% 10 daha büyük B2 hücresi.

 4. Biçimlendirmeyi değiştirmek gerekebilir C2 hücresi Yanıtı yüzde olarak görüntülemek için.

 5. Kullan doldurma tutamacı formülü şuradan kopyalamak için C2 hücresi -e hücreler C3 -e C5.

 6. İçin cevaplar hücreler C3 -e C5 % 30,% 25 ve% 60 olmalıdır.

Bu hücrelerdeki cevaplar, koşullu biçimlendirme kurallarının doğru olduğunu göstermektedir, çünkü hücreler A3 ve B3 yüzde 25’ten fazla ve arasındaki fark hücreler A5 ve B5 yüzde 50’den fazla.

Hücre B4 renk değiştirmedi çünkü arasındaki fark hücreler A4 ve B4 yüzde 25’e eşittir ve koşullu biçimlendirme kuralımız, arka plan renginin değişmesi için yüzde 25’ten büyük bir yüzde gerektiğini belirtti.

Koşullu Biçimlendirme için Öncelik Sırası

Aynı veri aralığına birden çok kural uyguladığınızda, Excel önce kuralların çakışıp çakışmadığını belirler. Çakışan kurallar, biçimlendirme seçeneklerinin aynı verilere her ikisinin birden uygulanamayacağı kurallardır.

Excel'in Koşullu Biçimlendirme Kuralları Yöneticisi iletişim kutusunun ekran görüntüsü.

Örneğimizde, her ikisi de aynı biçimlendirme seçeneğini kullandığı için – arka plan hücre rengini değiştirerek – kurallar çakışmaktadır. İkinci kuralın doğru olduğu durumda (iki hücre arasındaki değer farkının yüzde 50’den fazla olması), o zaman birinci kural (değerdeki farkın yüzde 25’ten büyük olması) da geçerlidir. Bir hücre aynı anda iki farklı renkli arka plana sahip olamayacağından, Excel’in hangi koşullu biçimlendirme kuralını uygulaması gerektiğini bilmesi gerekir. Excel’in öncelik sırası, Koşullu Biçimlendirme Kuralları Yöneticisi iletişim kutusundaki listede daha üstte bulunan kuralın ilk olarak uygulandığını belirtir. Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi, bu eğitimde kullanılan ikinci kural listede daha yüksektir ve bu nedenle ilk kurala göre önceliğe sahiptir. Sonuç olarak, arka plan rengi hücre B5 yeşil. Varsayılan olarak, yeni kurallar listenin en üstüne gider; sırayı değiştirmek için kullanın Yukarı ve aşağı iletişim kutusundaki ok düğmeleri.

İhtilafa Yol Açmayan Kuralları Uygulama

İki veya daha fazla koşullu biçimlendirme kuralı çakışmazsa, her kuralın test ettiği koşul doğru olduğunda ikisi de uygulanır. Örneğimizdeki ilk koşullu biçimlendirme kuralı hücre aralığını biçimlendirdiyse B2: B5 turuncu arka plan rengi yerine turuncu bir kenarlıkla, iki koşullu biçimlendirme kuralı çakışmaz çünkü her iki biçim diğerine müdahale etmeden uygulanabilir.

Koşullu Biçimlendirme ve Normal Biçimlendirme

Koşullu biçimlendirme kuralları ile manuel olarak uygulanan biçimlendirme seçenekleri arasında çakışma olması durumunda, koşullu biçimlendirme kuralı her zaman önceliklidir ve manuel olarak eklenen biçimlendirme seçenekleri yerine uygulanacaktır.