Skip to content

Excel’de Mutlak Hücre Başvurusu Nasıl Kullanılır

26 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Birden çok öğeyi başka yerdeki hücrelere göre hesaplamak ve satırı veya sütunu sabit tutmak için mutlak bir hücre başvurusu kullanın.
 • Bu denklemde, mutlak hücre referansı şöyledir: 12 A $: = + B2 + B2 + A $ 12.
 • The $ sembolü, bir sütunu veya satırı aynı formülle kopyalarken veya doldururken bile satırı veya sütunu sabit tutar.

Bu makalede, formüllerin kaç satır veya sütun doldurduğunuza göre otomatik olarak ayarlanmasını önlemek için Excel 2010 ve sonraki sürümlerde bir mutlak hücre başvurusunun nasıl kullanılacağı açıklanmaktadır.

Excel’de Mutlak Hücre Başvurusu Nedir?

Excel’de formül içindeki bir hücreye başvurmanın iki tür yolu vardır. Göreli bir hücre referansı veya mutlak bir hücre referansı kullanabilirsiniz.

 • Göreli hücre referansı: Satır veya sütun koordinatlarının önünde $ sembolünü içermeyen bir hücre adresi. Bu referans, siz aşağıya veya çaprazına doldurduğunuzda sütunu veya hücreyi orijinal hücreye göre otomatik olarak güncelleyecektir.
 • Mutlak hücre referansı: Satır veya sütun koordinatlarının önünde $ sembolünü içeren bir hücre adresi. Bu, bir sütun veya satırı aynı formülle doldururken bile referans satırını veya sütun sabitini “tutar”.

Hücre referanslama, ona yeni başlayanlar için soyut bir kavram gibi görünebilir.

Excel’de Mutlak Hücre Başvurusu Nasıl Kullanılır

Excel’de mutlak bir başvuru kullanmanın birkaç farklı yolu vardır. Kullandığınız yöntem, referansın hangi bölümünü sabit tutmak istediğinize bağlıdır: sütun veya satır.

 1. Örneğin, birden çok öğe için gerçek satış vergisini, sayfanın başka bir yerindeki referans hücrelere göre hesaplamak istediğiniz bir elektronik tablo alın.

 2. İlk hücreye, ürün fiyatları için standart göreceli hücre referanslarını kullanarak formülü girersiniz. Ancak doğru satış vergisini hesaplamaya dahil etmek için satır için mutlak bir referans kullanırsınız, ancak hücre için kullanmazsınız.

  Mutlak satır kullanmanın ekran görüntüsü

 3. Bu formül, iki hücreye farklı şekillerde başvurur. B2 ilk satış vergisi hücresinin o hücrenin konumuna göre solundaki hücredir. The 12 A $ referans, A12’de listelenen gerçek satış vergisi numarasına işaret eder. $ Sembolü, bitişik hücreleri hangi yönde doldurduğunuza bakılmaksızın satır 12’ye olan başvuruyu sabit tutacaktır. Bunu eylemde görmek için bunun altındaki tüm hücreleri doldurun.

  Sütun doldurulduktan sonra mutlak hücre referansının ekran görüntüsü

 4. Sütunu doldurduğunuzda, ikinci sütundaki hücrenin B sütunundaki maliyet değerleri için göreceli hücre referansını kullandığını ve sütunu satış vergisi sütunuyla eşleşecek şekilde artırdığını görebilirsiniz. Bununla birlikte, satır referansını aynı tutan $ sembolü nedeniyle A12’ye yapılan başvuru sabit kalır. Şimdi C2 hücresinden başlayarak D sütununu doldurun.

  Excel'de mutlak bir referansla bir satırı doldurmanın ekran görüntüsü

 5. Şimdi, sağdaki satırı doldurmanın doğru eyalet satış vergisini (Indiana) kullandığını görebilirsiniz çünkü sütun referansı görecelidir (doldurduğunuz hücre gibi birini sağa kaydırır). Bununla birlikte, maliyet için göreceli referans şimdi de bir sağa kaydırılmıştır, bu da yanlıştır. C2’deki orijinal formülün B sütununa mutlak bir referansla başvurmasını sağlayarak bunu düzeltebilirsiniz.

  Excel'de mutlak sütun başvurusu kullanmanın ekran görüntüsü

 6. “B” nin önüne bir $ simgesi yerleştirerek, sütun için mutlak bir referans oluşturdunuz. Şimdi sağa doldurduğunuzda, maliyet için B sütununa yapılan başvurunun aynı kaldığını göreceksiniz.

  Excel'i sağda mutlak bir sütunla doldurmanın ekran görüntüsü

 7. Şimdi, D sütununu doldurduğunuzda, tüm göreceli ve mutlak hücre referanslarının tam istediğiniz gibi çalıştığını göreceksiniz.

  Excel'deki mutlak hücre referanslarının ekran görüntüsü

 8. Excel’deki mutlak hücre başvuruları, sütunları veya satırları doldururken hangi hücrelere başvurulacağını kontrol etmek için kritik öneme sahiptir. Doğru hücredeki doğru verilere başvurmak için satır veya sütun referansını sabit tutmak için hücre başvurusunda ihtiyacınız olsa da $ sembolünü kullanın. Göreli ve mutlak hücre referanslarını bu şekilde birleştirdiğinizde, buna karışık hücre referansı denir. Karma bir başvuru kullanıyorsanız, kaynak verilerin sütununu veya satırını formülü yazdığınız sütun veya satırla hizalamak önemlidir. Satır referansını göreli yaptıysanız, kenara doldurduğunuzda, kaynak verilerin sütun numarasının formül hücresinin sütunu ile birlikte artacağını unutmayın. Bu, yeni kullanıcılar için göreli ve mutlak adreslemeyi karmaşık hale getiren şeylerden biridir, ancak bunu öğrendikten sonra, formül hücre referanslarınıza kaynak veri hücrelerini çekme üzerinde çok daha fazla kontrole sahip olacaksınız.

Bir Hücre Referansını Sabitlemek İçin Mutlak Hücre Referanslarını Kullanma

Mutlak hücre referansını kullanmanın başka bir yaklaşımı, formülü, nerede olursa olsun yalnızca tek bir hücre kullanacak şekilde esasen “sabitlemek” için hem sütuna hem de satıra uygulamaktır. Bu yaklaşımı kullanarak, yana veya aşağıya doldurabilirsiniz ve hücre referansı her zaman aynı kalacaktır. Hem sütun hem de satırda mutlak bir hücre başvurusu kullanmak, yalnızca doldurduğunuz tüm hücrelerde yalnızca tek bir hücreye başvuruyorsanız etkilidir.

 1. Yukarıdaki aynı örnek e-tabloyu kullanarak, hem sütuna hem de satır referansına $ simgesini ekleyerek yalnızca tek eyalet vergi oranına başvurabilirsiniz.

  Bir sütun ve satır mutlak başvurusu kullanmanın ekran görüntüsü

 2. Bu, hücreleri hangi yönde doldurursanız doldurun, hem “A” sütununun hem de “12” satırının sabit kalmasını sağlar. Bunu uygulamada görmek için, formülü mutlak sütun ve satır referansıyla güncelledikten sonra tüm sütunu ME satış vergisi için doldurun. Her doldurulmuş hücrenin her zaman $ A $ 12 mutlak başvuruyu kullandığını görebilirsiniz. Sütun veya satır değişmez.

  Hem sütun hem de satır için mutlak başvuru kullanmanın ekran görüntüsü

 3. Indiana satış vergisi sütunu için aynı formülü kullanın, ancak bu sefer hem sütun hem de satır için mutlak referansı kullanın. Bu durumda bu 12 ABD doları.

  Sütun ve satır için mutlak başvuruyu kullanmanın ekran görüntüsü

 4. Bu sütunu doldurduğunuzda, hem sütun hem de satır için mutlak başvuru sayesinde B12 başvurusunun hiçbir hücrede değişmediğini göreceksiniz.

  Sütun doldurulduktan sonra mutlak sütun ve satır referansının ekran görüntüsü

 5. Gördüğünüz gibi, benzer görevleri gerçekleştirmek için Excel’de mutlak hücre referanslarını kullanmanın birden çok yolu vardır. Mutlak referansların size sağladığı şey, çok sayıda sütunu veya satırı doldururken bile sabit hücre referanslarını koruma esnekliğidir. Referansı vurgulayıp ardından düğmesine basarak göreli veya mutlak hücre referansları arasında geçiş yapabilirsiniz. F4. F4’e her bastığınızda, mutlak başvuru ya sütuna, satıra, hem sütuna hem de hücreye ya da hiçbirine uygulanmaz. Bu, $ sembolünü yazmak zorunda kalmadan formülünüzü değiştirmenin basit bir yoludur.

Mutlak Hücre Referanslarını Ne Zaman Kullanmalısınız?

Neredeyse her sektör ve alanda, Excel’de mutlak hücre referanslarını kullanmak isteyebileceğiniz birçok neden vardır.

 • Geniş bir öğe listesinde sabit çarpanları (birim fiyatı gibi) kullanma.
 • Yıllık kar hedeflerini öngörürken her yıl için tek bir yüzde uygulayın.
 • Fatura oluştururken, tüm kalemlerde aynı vergi oranına atıfta bulunmak için mutlak referanslar kullanın.
 • Tek tek kaynaklar için sabit kullanılabilirlik oranlarına başvurmak için proje yönetiminde mutlak hücre referanslarını kullanın.
 • Başvurulan hücrelerinizdeki sütun hesaplamalarını başka bir tablodaki sütun değerleriyle eşleştirmek için göreli sütun referanslarını ve mutlak satır referanslarını kullanın.

Sütunlar veya satırlar için göreli ve mutlak başvuruların bir kombinasyonunu kullanırsanız, kaynak veri sütunlarının veya satırlarının konumunun hedef hücrelerin sütun veya satırıyla (formülü yazdığınız yer) eşleştiğinden emin olmanız yeterlidir. .