Skip to content

Excel’de Onay Kutusu Nasıl Eklenir

16 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • sahip olmanız gerekir geliştirici şeritteki sekme. Oradan, seçin Ekle > onay kutusu simgesi ve kutuyu istediğiniz yere yerleştirin.
 • Çok sayıda onay kutusuna ihtiyacınız varsa, en hızlı yöntem ilkini oluşturmak ve ardından geri kalanını gerektiği gibi kopyalamak/yapıştırmaktır.

Bu makale, şeride Geliştirici sekmesinin nasıl ekleneceğini, tek veya birden çok onay kutusunun nasıl ekleneceğini ve bir onay kutusunun nasıl silineceğini açıklar. Talimatlar Excel 2019, Excel 2016, Excel 2013, Excel 2010, Excel 2007, Microsoft 365 için Excel ve Web için Excel için geçerlidir.

Excel’de Onay Kutusu Nasıl Eklenir

Excel’de bir onay kutusunu nasıl ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. (Microsoft Word’de onay kutularının eklenme biçimine çok benzer.) Excel Online, onay kutusu işlevini desteklemez.

 1. sahip olduğunuzdan emin olun. geliştirici sekmesine tıklayın. Göremiyorsanız, adresine giderek ekleyebilirsiniz. Dosya > Seçenekler > Şeridi Özelleştir ve seçilmesi geliştirici onay kutusu. Tıklayın TAMAM MI. Excel 2007’niz varsa, Microsoft Office ve seçin Excel Seçenekleri > Popüler > Şeritte Geliştirici sekmesini göster.

 2. İçinde geliştirici sekme, seç Ekleöğesini seçin, ardından onay kutusu Form Kontrolleri altındaki simge.

  Excel'de bir onay kutusu eklemek için kullanılan Form Kontrolleri

 3. E-tabloda, onay kutusunu yerleştirmek istediğiniz yeri tıklayın. Onay kutusu göründükten sonra varsayılan metni düzenlemek için hemen yazmaya başlayabilir veya diğer özellikleri düzenlemek için onay kutusuna sağ tıklayabilirsiniz.

  Excel'de bir metin kutusu eklerken metin nasıl düzenlenir

 4. Onay kutusu biçimlendirme seçenekleri, dolgu rengi, metin rengi, kenarlıklar ve diğer seçenekleri içerir. Bunu sağ tıklayarak yapabilirsiniz ve seçme Biçim Kontrolü.

  Bir onay kutusundaki dolgu rengini, çizgiyi, boyutu ve diğer öğeleri düzenlemek için Biçim Denetimini kullanma.

Onay kutusundaki herhangi bir düzenleme, bir sağ tık; sol tıklama kutuyu işaretler veya işaretini kaldırır.

Excel’de Birden Çok Onay Kutusu Nasıl Oluşturulur

Geliştirici sekmesindeki Onay Kutusu işlevi, bir seferde yalnızca tek bir onay kutusu eklemenize izin verir. Ancak, sayfanızda birkaç tane olduğunda, birden fazla onay kutusu seçebilir ve elektronik tablonuza daha fazla öğe eklemek için kopyala/yapıştır özelliğini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak biraz zor çünkü bir onay kutusuna sol tıklamak kutunun kendisini kontrol eder/işaretini kaldırır. Bir onay kutusunu kopyalamak/yapıştırmak için sağ tıklayın ve kopyala. Ardından, yeni onay kutusunun gitmesini istediğiniz yere sağ tıklayın ve Yapıştırmak. Metni veya biçimlendirmeyi düzenlemek istiyorsanız, onay kutusuna tekrar sağ tıklayabilirsiniz. Satır öğelerinizi Excel sayfasındaki normal hücrelere girmeyi ve ardından onay kutusu metnini kullanmadan bir onay kutusu eklemeyi daha kolay bulabilirsiniz. Onay kutunuzu yerleştirmek için tıkladığınızda, metni tıklayıp vurgulayın ve Sil anahtar. kullanma Kopyala yapıştır onay kutularını çoğaltmak bu şekilde çok daha verimlidir ve metni düzenlemeyi de kolaylaştırır.

Excel’de Onay Kutusu Nasıl Silinir

Artık kontrol etmek istemediğiniz bir onay kutunuz mu var? Bir onay kutusunun nasıl silineceği hemen açık değildir, çünkü normal tıklamalar yalnızca kontrolü açıp kapatır. Bir onay kutusundan kurtulmak için üzerine sağ tıklayın ve Kesmek. Bu kadar! Sadece herhangi bir yere yapıştırmayın ve onay kutusu artık e-tablonuzdan güvenli bir şekilde çıkar.