Skip to content

Excel’de Otomatik Sığdırma

6 de Haziran de 2021

Excel’deki varsayılan hücre boyutu 8,43 karakter genişliğindedir. Ancak bazen elinizde bundan daha fazla veri olur ve bunların doğru görünmesini istersiniz. Excel’de nasıl otomatik sığdırılacağını öğrenin, tüm verilerinizin en okunaklı, düzenli ve bilgilendirici bir şekilde sunulmasını sağlayabilirsiniz. Hücre boyutunu değiştirmenin birkaç yolu vardır. Hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna karar vermek için nasıl çalıştıklarını öğrenin. Bu makaledeki talimatlar Excel 2019, Excel 2016, Excel 2013, Excel 2010 ve Microsoft 365 için Excel için geçerlidir.

Excel’de Otomatik Sığdırma

Girilen verilere uyacak şekilde otomatik olarak yeniden boyutlandırmak için bir veya daha fazla sütunu biçimlendirin. Biçimlendirildikten sonra, sütunlar ve hücreler, girilen en uzun veri dizisini barındırmak için otomatik olarak genişler. Excel Online’da, veriler girildikten sonra bir sütun içeriğe uyacak şekilde otomatik olarak yeniden boyutlandırılır.

 1. Otomatik sığdırmak istediğiniz sütunu veya sütunları seçin.

  Bu sütunu seçmek için sütunun üstündeki harfi seçin. Alternatif olarak, tüm çalışma sayfasını seçmek için Hepsini seç, bir Excel çalışma sayfasında A ile 1 arasında küçük bir üçgen bulunan gri dikdörtgendir.

 2. Seç Biçim Giriş sekmesindeki Hücreler grubunda.

  Giriş sekmesindeki Hücreler grubunda biçimlendirin.

 3. Seç Otomatik Sığdır Sütun Genişliği Hücre Boyutu altında.

  Excel'de Otomatik Sığdır Sütun Genişliği menü ayarı.

İçeriği Otomatik Sığdırmak İçin Satır Yüksekliği Nasıl Değiştirilir

Verileri, çok büyük bir yazı tipini veya bir veya daha fazla hücrede bir nesneyi sardıysanız, hücre içeriğini otomatik olarak sığdırmak için satırları yüksekliği otomatik olarak değiştirecek şekilde biçimlendirin. Tüm çalışma sayfasını seçin ve ardından çalışma sayfasındaki tüm sütunları hızlı bir şekilde otomatik olarak sığdırmak için herhangi iki sütun başlığı arasındaki herhangi bir sınır çizgisini çift tıklayın.

 1. Otomatik sığdırmak istediğiniz satırı veya satırları seçin. Bu sütunu seçmek için sütunun üstündeki harfi seçin. Alternatif olarak, tüm çalışma sayfasını seçin. Hepsini seç Excel çalışma sayfasında A ile 1 arasında küçük bir üçgen bulunan gri dikdörtgen olan düğme.

 2. Seç Biçim Giriş sekmesindeki Hücreler grubunda.

  Giriş sekmesindeki Hücreler grubunda biçimlendirin.

 3. Seç Otomatik Sığdır Satır Yüksekliği Hücre Boyutu altında.

  Otomatik Sığdır Satır Yüksekliği.

Başka Bir Sütunun Genişliği Nasıl Eşleştirilir

Bir sütunun mevcut başka bir sütunun boyutuyla tam olarak eşleşmesini istiyorsanız, genişliği kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

 1. Sütunda kullanmak istediğiniz genişliğe sahip bir hücre seçin.

 2. Seç kopyala Giriş sekmesinin Pano grubunda veya seçili sütuna sağ tıklayın ve kopyala.

  Sağ tıklama menüsünde kopyala

 3. Hedef sütunu seçin.

 4. seçin ok aşağıda Yapıştır Giriş sekmesindeki Pano grubunda.

 5. Seç Özel yapıştır. Özel Yapıştır iletişim kutusu açılacaktır.

  Özel yapıştır

 6. Seç Sütun Genişlikleri Yapıştır bölümünde.

  Özel Yapıştır iletişim kutusunda Sütun Genişlikleri

 7. Seç TAMAM MI sütun boyutunu uygulamak ve Özel Yapıştır iletişim kutusunu kapatmak için.

  Tamam seçiliyor.

Fareyi Kullanarak Sütunları veya Satırları Yeniden Boyutlandırma

Excel’de otomatik sığdırma yöntemi olmasa da, bir sütunu veya satırı ihtiyaçlarınıza daha uygun bir boyuta sürükleyebilirsiniz. Otomatik sığdırma etkin değilse, bir sütunun veya satırın boyutunu sürüklediğinizde, bu durumda sabit kalacaktır; veriler genişletilmiş boyutun ötesine geçerse, otomatik olarak bir sonraki hücrenin arkasına gizlenecektir. Bu yöntemi, bir çalışma sayfasındaki varsayılan hücre boyutunu değiştirmek için de kullanabilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz sütunu veya satırları seçin, ardından sütun genişliğini veya satır yüksekliğini değiştirmek için sınırı sürükleyin.

Excel'de seçili sütunların ekran görüntüsü

Bitişik olmayan satırları veya sütunları seçmek için Ctrl onları seçerken tuşuna basın. Bitişik olan birden çok satırı veya sütunu seçmek için Vardiya tuşuna basın, ilk satırı veya sütunu seçin, ardından son satırı veya sütunu seçin.