Skip to content

Excel’de Otomatik Tamamlama Nasıl Açılır veya Kapatılır

8 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Excel 2019-2010: Git Dosya > Seçenekler > ileri. Altında Düzenleme Seçenekleri, aç / kapat Hücre değerleri için Otomatik Tamamlamayı etkinleştir açık veya kapalı.
 • Excel 2007: Ofis düğmesi > Excel Seçenekleri > ileri. Seç veya seçimi kaldır Hücre değerleri için Otomatik Tamamlamayı etkinleştir.
 • Excel 2003: Git Araçlar > Seçenekler > Düzenle. Seç veya seçimi kaldır Hücre değerleri için Otomatik Tamamlamayı etkinleştir.

Bu makale, siz yazarken verileri otomatik olarak dolduracak olan Microsoft Excel’deki Otomatik Tamamlama seçeneğinin nasıl etkinleştirileceğini veya devre dışı bırakılacağını açıklar. Talimatlar Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 ve 2003’ü kapsar.

Excel’de Otomatik Tamamlamayı Etkinleştirme / Devre Dışı Bırakma

Microsoft Excel’de Otomatik Tamamlamayı etkinleştirme veya devre dışı bırakma adımları, kullandığınız sürüme bağlı olarak farklılık gösterir:

Excel 2019, 2016, 2013 ve 2010’da

 1. Şuraya gidin: Dosya > Seçenekler Menü.

 2. İçinde Excel Seçenekleri pencere, açık ileri soldaki.

 3. Altında Düzenleme Seçenekleri bölüm, geçiş Hücre değerleri için Otomatik Tamamlamayı etkinleştir Bu özelliği açmak veya devre dışı bırakmak isteyip istemediğinize bağlı olarak açık veya kapalı.

  Excel gelişmiş seçenekler ekran görüntüsü

  Cankurtaran
 4. Tıklayın veya dokunun TAMAM MI değişiklikleri kaydetmek ve Excel’i kullanmaya devam etmek için.

Excel 2007’de

 1. Tıkla Ofis düğmesi.

 2. Seç Excel Seçenekleri getirmek için Excel Seçenekleri iletişim kutusu.

 3. Seç ileri soldaki bölmede.

 4. Yanındaki kutuyu tıklayın. Hücre değerleri için Otomatik Tamamlamayı etkinleştir Bu özelliği açmak veya kapatmak için seçenek kutusu.

 5. Seç TAMAM MI iletişim kutusunu kapatmak ve çalışma sayfasına dönmek için.

Excel 2003’te

 1. Şu yöne rotayı ayarla Araçlar > Seçenekler menü çubuğundan Seçenekler iletişim kutusu.

 2. Seç Düzenle sekmesi.

 3. Otomatik Tamamlamayı açma / kapatma düğmesini yanındaki onay işareti kutusu ile açın / kapatın. Hücre değerleri için Otomatik Tamamlamayı etkinleştir seçeneği.

 4. Tıklayın TAMAM MI değişiklikleri kaydetmek ve çalışma sayfasına dönmek için.

Otomatik Tamamlamayı Ne Zaman Kullanmalı ve Kullanmamalısınız?

Otomatik Tamamlama, çok sayıda kopya içeren bir çalışma sayfasına veri girerken faydalıdır. Otomatik Tamamlama açıkken yazmaya başladığınızda, veri girişini hızlandırmak için geri kalan bilgileri çevresindeki bağlamdan otomatik olarak doldurur. Birden çok hücreye aynı adı, adresi veya diğer bilgileri girdiğinizi varsayalım. Otomatik Tamamlama olmadan, verileri yeniden yazmanız veya kopyalayıp yapıştırmanız gerekir, bu da zaman kaybına neden olur. Örneğin, ilk hücreye “Mary Washington” yazdıysanız ve ardından sonraki hücrelere “George” ve “Harry” gibi birçok şey yazdıysanız, yalnızca “M” yazarak “Mary Washington” yazabilirsiniz. ve ardından Enter tuşuna basarak Excel’in tam adı otomatik olarak yazmasını sağlayın. Bunu herhangi bir dizideki herhangi bir hücredeki herhangi bir sayıdaki metin girişiyle yapabilirsiniz, yani Excel’in “Harry” önermesini sağlamak için en alttaki “H” yazabilir ve ardından ihtiyacınız olursa tekrar “M” yazabilirsiniz. isim otomatik tamamlandı. Herhangi bir veriyi kopyalamanıza veya yapıştırmanıza gerek yoktur. Ancak, Otomatik Tamamlama her zaman arkadaşınız değildir. Herhangi bir şeyi çoğaltmanız gerekmiyorsa, önceki verilerle aynı ilk harfi paylaşan bir şeyi yazmaya başladığınız her seferde otomatik olarak önerecektir, bu genellikle bir yardımdan daha zahmetli olabilir.