Skip to content

Excel’de Rapor Nasıl Oluşturulur

29 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Grafikleri kullanarak bir rapor oluşturun: Seçin Ekle > Önerilen Grafikler, ardından rapor sayfasına eklemek istediğinizi seçin.
 • Pivot tablolarla bir rapor oluşturun: Seçin Ekle > Pivot tablo. Tablo/Aralık alanında analiz etmek istediğiniz veri aralığını seçin.
 • Yazdır: Git Dosya > Yazdır, yönü değiştir Manzara, ölçeklendirme Tüm Sütunları Tek Sayfaya Sığdırve seçin Tüm Çalışma Kitabını Yazdır.

Bu makale, temel çizelgeler ve tablolar oluşturma, özet tablolar oluşturma ve raporu yazdırma gibi temel becerileri kullanarak Microsoft Excel’de nasıl rapor oluşturulacağını açıklar. Bu makaledeki bilgiler Excel 2019, Excel 2016, Excel 2013, Excel 2010 ve Mac için Excel için geçerlidir.

Excel Raporu için Temel Grafikler ve Tablolar Oluşturma

Rapor oluşturmak genellikle bilgi toplamak ve hepsini tüm bilgiler için rapor sayfası görevi gören tek bir sayfada sunmak anlamına gelir. Bu rapor sayfaları, yazdırılması da kolay olacak şekilde biçimlendirilmelidir. İnsanların Excel’de rapor oluşturmak için kullandığı en yaygın araçlardan biri grafik ve tablo araçlarıdır. Bir Excel rapor sayfasında bir grafik oluşturmak için:

 1. Seç Ekle menüden ve grafikler grubunda rapor sayfasına eklemek istediğiniz grafik türünü seçin.

 2. Grafik Tasarımı menüsünde, Veri grubunda, Veri Seçin.

  Excel'de veri seçin

 3. Verileri içeren sayfayı seçin ve grafiğini oluşturmak istediğiniz verileri içeren tüm hücreleri seçin (başlıklar dahil).

  Excel'de veri seçme

 4. Grafik, rapor sayfanızda verilerle güncellenecektir. Başlıklar, iki eksendeki etiketleri doldurmak için kullanılacaktır.

  Bir rapora grafik ekleme

 5. Raporunuzda göstermek istediğiniz verileri uygun şekilde temsil eden yeni grafikler ve grafikler oluşturmak için yukarıdaki adımları tekrarlayın. Yeni bir rapor oluşturmanız gerektiğinde, yeni verileri veri sayfalarına yapıştırmanız yeterlidir; çizelgeler ve grafikler otomatik olarak güncellenir.

  Rapora grafik eklemenin ekran görüntüsü

  Excel kullanarak bir rapor düzenlemenin farklı yolları vardır. Tablo (sayısal) verilerle aynı sayfaya grafikler ve çizelgeler ekleyebilir veya birden çok sayfa oluşturabilirsiniz, böylece görsel raporlama bir sayfada, tablo verileri başka bir sayfada vb.

Excel Elektronik Tablosundan Rapor Oluşturmak için PivotTable’ları Kullanma

Pivot tablolar, Excel’de rapor oluşturmak için başka bir güçlü araçtır. Pivot tablolar, verileri daha derinlemesine incelemeye yardımcı olur.

 1. Analiz etmek istediğiniz verileri içeren sayfayı seçin. Seç Ekle > Pivot tablo.

  Excel'de Pivot Tablo'yu seçme

 2. Özet Tablo Oluştur iletişim kutusundaki Tablo/Aralık alanında, analiz etmek istediğiniz veri aralığını seçin. Konum alanında, çalışma sayfasının analizin gitmesini istediğiniz ilk hücresini seçin. Seç TAMAM MI bitirmek için.

  PivotTable iletişim kutusu oluştur

 3. Bu, yeni sayfada pivot tablo oluşturma sürecini başlatacaktır. PivotTable Alanları alanında, seçtiğiniz ilk alan referans alanı olacaktır.

  pivot tabloda analiz edilecek verileri seçme

  Bu örnekte, bu pivot tablo, web sitesi trafik bilgilerini aya göre gösterecektir. Yani, önce, seçeceksin Ay.

 4. Ardından, verilerini göstermek istediğiniz veri alanlarını PivotTable alanları bölmesinin değerler alanına sürükleyin. Kaynak sayfadan pivot tablonuza aktarılan verileri göreceksiniz.

  Excel'de PivotTable analizinin ekran görüntüsü

 5. Pivot tablo, birden çok öğe için tüm verileri ekleyerek (varsayılan olarak) derler. Bu örnekte, en çok sayfa görüntülemesinin hangi aylarda gerçekleştiğini görebilirsiniz. Farklı bir analiz istiyorsanız, sadece açılır ok Değerler bölmesindeki öğenin yanında, ardından Değer Alanı Ayarları.

  Bir pivot tabloda Değer Alanı Ayarları.

 6. Değer Alanı Ayarları iletişim kutusunda, hesaplama türünü tercih ettiğiniz şekilde değiştirin.

  alan hesaplama türünü değiştirme

 7. Bu, pivot tablodaki verileri buna göre güncelleyecektir. Bu yaklaşımı kullanarak, kaynak veriler üzerinde istediğiniz analizi yapabilir ve raporunuzdaki bilgileri ihtiyacınız olan şekilde görüntüleyen pivot grafikler oluşturabilirsiniz.

Excel Raporunuzu Nasıl Yazdırırsınız

Oluşturduğunuz tüm sayfalardan basılı bir rapor oluşturabilirsiniz, ancak önce sayfa başlıklarını eklemeniz gerekir.

 1. Seç Ekle > Metin > Üstbilgi Altbilgi.

  Excel'de bir başlık ekleme

 2. Rapor sayfasının başlığını yazın, ardından normal metinden daha büyük olacak şekilde biçimlendirin. Yazdırmayı planladığınız her rapor sayfası için bu işlemi tekrarlayın.

  rapor sayfaları için bir başlık oluşturma.

 3. Ardından, rapora dahil edilmesini istemediğiniz sayfaları gizleyin. Bunu yapmak için sayfa sekmesine sağ tıklayın ve Saklamak.

  Excel'de sayfa sekmelerini gizleme

 4. Raporunuzu yazdırmak için Dosya > Yazdır. Yönlendirmeyi şu şekilde değiştir: Manzarave ölçeklendirme Tüm Sütunları Tek Sayfaya Sığdır.

  Excel kullanarak rapor yazdırma

 5. Seç Çalışma Kitabının Tamamını Yazdır. Artık raporunuzu yazdırdığınızda, yalnızca oluşturduğunuz rapor sayfaları ayrı sayfalar olarak yazdırılacaktır. Raporunuzu kağıda yazdırabilir veya PDF olarak yazdırabilir ve e-posta eki olarak gönderebilirsiniz.