Skip to content

Excel’de Şerit Nedir?

17 de Mayıs de 2021

İlk olarak Excel 2007’de tanıtılan şerit, çalışma alanının üzerinde bulunan düğmeler ve simgeler şerididir. Şerit, Excel’in önceki sürümlerinde bulunan menülerin ve araç çubuklarının yerini alır. Bu makaledeki talimatlar Microsoft 365 için Excel, Excel 2019, Excel 2016, Excel 2013 ve Excel 2010 için geçerlidir.

Şerit Bileşenleri

Şerit, Giriş, Ekle, Sayfa Düzeni, Formüller, Veriler, Gözden Geçirme, Görünüm ve Yardım etiketli sekmeler içerir. Bir sekme seçtiğinizde, şeridin altındaki alan bir grup grubu ve gruplar içinde çeşitli komutları temsil eden düğmeleri görüntüler.

Excel açtığında, Giriş sekmesi, içindeki gruplar ve düğmelerle birlikte görüntülenir. Her grup bir işlevi temsil eder. Sayı grubu, örneğin ondalık basamakların sayısını artırmak veya azaltmak için sayıları biçimlendiren komutlar içerir. Hücreler grubu, hücre ekleme, silme ve biçimlendirme seçeneklerini içerir. Şeritte bir komutun seçilmesi, bağlamsal bir menüde veya seçilen komutla ilgili iletişim kutusunda bulunan diğer seçeneklere yol açabilir.

Şeridi Daraltın ve Genişletin

Bilgisayar ekranında görünen çalışma sayfasının boyutunu artırmak için şerit daraltılabilir.

Şerit daraltılmış Microsoft Excel

Şeridi daraltmanın dört yolu vardır:

 • Gibi bir şerit sekmesine çift tıklayın. Ev, Ekleveya Sayfa düzeni yalnızca sekmeleri görüntülemek için. Şeridi genişletmek için bir sekmeye çift tıklayın.
 • Basın CTRL + F1 yalnızca sekmeleri görüntülemek için klavyede. Şeridi genişletmek için CTRL + F1.
 • Seçiniz Şerit Görüntüleme Seçenekleri (Excel’in sağ üst köşesindeki şeridin üzerinde bulunur ve yukarı bakan oklu bir kutu gibi görünür) ve Şeridi Otomatik Gizle. Ne sekmeler ne de komutlar görünür olmayacak. Şeridi genişletmek için şunu seçin: Şerit Görüntüleme Seçenekleri, ve Seç Sekmeleri ve Komutları Göster.
 • Seçin yukarı ok şeridi daraltmak ve yalnızca sekmeleri görüntülemek için şeridin sağ tarafında bulunur. Şeridi genişletmek için bir sekmeye çift tıklayın.

Excel'de şerit okunu kapat

Şeridi özelleştirin

Excel 2010’dan beri, Şeridi Özelleştir’i kullanarak şeridi özelleştirmek mümkün olmuştur seçeneği. Bu seçeneği aşağıdakileri yapmak için kullanın:

 • Varsayılan sekmeleri ve grupları yeniden adlandırın veya yeniden sıralayın.
 • Belirli sekmeleri görüntüleyin.
 • Mevcut sekmelere komut ekleyin veya mevcut sekmelere komutları kaldırın.
 • Sık kullanılan komutları içeren özel sekmeler ve özel gruplar ekleyin.

Şeritte değiştirilemeyen komut özellikleri de vardır, özellikle Şeridi Özelleştir penceresinde gri metinle görünen varsayılan komutlar, örneğin:

 • Varsayılan komutların adları.
 • Varsayılan komutlarla ilişkili simgeler.
 • Şeritteki bu komutların sırası.

Şeride komut eklemek için:

 1. Şunun gibi bir sekme seçin: Ev, Ekleveya Sayfa düzeni.

 2. Şeridin boş bir alanına sağ tıklayın.

 3. Seçiniz Şeridi özelleştirin.

  Excel'de Şerit menü öğesini özelleştirin

 4. Şuraya git Ana Sekmeler listeye girin ve komut eklemek istediğiniz sekmeyi (örneğin Düzen sekmesini) seçin. Sonra seçin Yeni Grup. Şeride komut eklerken özel bir grup oluşturmanız gerekir.

  Excel'de Yeni Grup düğmesi

 5. Bir Yeni Grup (Özel) öğe, seçtiğiniz sekmenin altında görünür. Gruba daha özel bir ad vermek için, Adını değiştirmek.

  Excel'de düğmeyi yeniden adlandır

 6. İçinde Adını değiştirmek penceresine gidin, bir simge seçin ve ardından Ekran adı metin kutusuna girin ve komut için açıklayıcı bir ad girin. Seçiniz TAMAM MI.

  Excel'de diyaloğu yeniden adlandır

 7. Yeni oluşturduğunuz grubu seçin.

 8. İçinde Komutları seçin listesinden bu gruba eklenecek komutu seçin ve ardından Ekle.

  Excel'de düğme ekle

 9. Seçiniz TAMAM MI. Yeni grup ve komut şeritte görünür.