Skip to content

Excel’de Zaman Çizelgesi Nasıl Oluşturulur

8 de Mayıs de 2021

Bir proje planlama sürecindeyseniz veya yalnızca olayları günlüğe kaydediyorsanız, Excel’de nasıl bir zaman çizelgesi oluşturacağınızı öğrenmek çok yardımcı olabilir. Bir zaman çizelgesi, izlemeye çalıştığınız zaman çizelgesi sırasında önemli kilometre taşlarından daha küçük, daha ayrıntılı olaylara kadar her şeyi izlemenize yardımcı olabilir. Kullandığınız Excel sürümüne bağlı olarak, Excel’de bir zaman çizelgesi oluşturmanın hem kolay bir yolu hem de biraz daha karmaşık bir yolu vardır. Bu öğreticideki bilgiler Excel 2019, Excel 2016, Excel 2013, Excel 2010 ve Mac için Excel için geçerlidir.

Excel Zaman Çizelgesi Akıllı Grafiği Oluşturun

Excel, Excel’de bir zaman çizelgesi oluşturmak için kullanabileceğiniz önceden hazırlanmış bir grafiğe sahiptir. Bu grafik, Excel’in SmartArt koleksiyonunun bir parçasıdır ve kullanımı çok kolaydır. SmartArt zaman çizelgesi, herhangi bir yere Excel sayfasına ekleyebileceğiniz genel bir zaman çizelgesi oluşturmanın basit bir yöntemidir. Ancak, çalışma sayfanızdaki bir aralığı kullanarak her noktayı dinamik olarak etiketlemenize izin vermez. Her zaman çizelgesi noktası için etiketi manuel olarak girmeniz gerekir. Bu nedenle, SmartArt zaman çizelgeleri daha kısa zaman çizelgeleri için en iyisidir. Bu yöntem yalnızca Excel 2019 veya Excel 365 ile çalışır.

 1. SmartArt zaman çizelgesi oluşturmak için seçin Ekle menüden ve İllüstrasyonlar grup seçimi Akıllı sanat.

 2. İçinde SmartArt Grafiği seçin pencere, seç İşlem sol bölmeden. İki zaman çizelgesi seçeneği göreceksiniz; Temel Zaman Çizelgesi ve Daire Vurgusu Zaman Çizelgesi. Temel Zaman Çizelgesi, çoğu insanın aşina olduğu geleneksel tek satırlık bir zaman çizelgesi için en iyisidir. Circle Accent zaman çizelgesi, bir satırda düzenlenen her görev için daireler görüntüler. Bu seçenek, zaman çizelgeniz için daha benzersiz bir stil sunar. Bu seçeneklerden birini seçin ve ardından TAMAM MI.

  Excel SmartGraphic'ten Temel Zaman Çizelgesi Seçme

 3. Yazan metin kutusunda Metninizi buraya yazın, zaman çizelgesindeki her nokta için bir etiket yazabilirsiniz. Bu manuel bir süreçtir, bu nedenle baştan sona çok fazla öğe içermeyen daha kısa zaman çizelgeleri için en iyisidir.

  Excel'de bir zaman çizelgesi oluşturmak

 4. Elektronik tablodaki herhangi bir hücreyi seçtiğinizde, giriş bölmesi kaybolur. Zaman çizelgesini gelecekte herhangi bir zamanda sadece seçerek ve yukarıdaki işlemi tekrarlayarak ek girişlerle düzenleyebilirsiniz.

  Excel sayfasındaki bir Excel zaman çizelgesinin ekran görüntüsü

Excel’deki SmartArt zaman çizelgeleri, basit projeleri veya sınırlı sayıda olay içeren herhangi bir planı izlemek için kullanabileceğiniz çok hızlı, küçük zaman çizelgeleri oluşturmak için mükemmeldir. Ancak, uzun bir görev listesiyle daha büyük bir projeyi yönetiyorsanız veya Excel’in daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, aşağıda açıklanan Dağılım Grafiği zaman çizelgesi daha iyi bir seçenek olabilir.

Dağılım Grafiğinden Excel Zaman Çizelgesi Oluşturma

Excel’in daha eski bir sürümüne sahipseniz, şansınız kalmaz. Dağılım grafiklerini iyi biçimlendirilmiş zaman çizelgelerine dönüştürmek için kullanabileceğiniz gelişmiş bir yöntem var. Excel’deki Dağılım Grafiği, noktaları bir grafikte sıralı olarak çizmenize olanak tanır. Bu nedenle, öğeleri tarihe göre düzenlenmiş düz bir çizgide sipariş etmeniz için ideal bir platform oluşturur. Dağılım grafiğini doğru şekilde biçimlendirerek, orijinal proje elektronik tablonuzdaki görevlere ve tarihlere göre dinamik olarak değişen faydalı bir zaman çizelgesi grafiğine dönüştürebilirsiniz. Bu işlem, yukarıdaki zaman çizelgesi seçeneğinden biraz daha fazla zaman alır, ancak sonunda amaçlarınıza uyacak şekilde daha iyi özelleştirebilirsiniz. Dağılım grafiğinden zaman çizelgesi oluşturmanın bu yöntemi, Excel 2007’den daha yeni bir Excel sürümü kullanıyorsanız işe yarar.

 1. Herhangi bir projenin iyi bir zaman çizelgesine ihtiyacı vardır, ancak bir zaman çizelgesini görselleştirmeden önce, projedeki her adımı ve bitiş tarihlerini içeren bir elektronik tablo oluşturmanız gerekir. Başlamak için, bir “Dönüm Noktası” sütunu oluşturmak ve her kilometre taşının önemini 1’den 4’e kadar bir ölçekte derecelendirmek de iyi bir fikirdir. Bu ölçek, zaman çizelgesini daha iyi görselleştirmek için daha sonra değişebilir (aşağıya bakın).

  Bir zaman çizelgesi çalışma sayfasının ekran görüntüsü

 2. Görsel bir zaman çizelgesi oluşturmanın bu yöntemi, bir Dağılım Grafiğini dönüştürmeyi içerir. Bu nedenle, başlamak için seçtiğiniz tablonun tamamını vurgulayın. Ardından, Ekle menü ve seçin Dağılım grafiği -den Grafikler grubu.

  dağılım grafiği seçme

 3. Ardından, grafiğe sağ tıklayıp seçim yaparak zaman çizelgesi için belirli verileri seçin. Veri Seçin.

  Dağılım Grafiği verilerini seçme

 4. İçinde Efsane Girişleri (Seri) bölme, seç Düzenle.

  dağılım grafiği veri kaynağını seçme

 5. İmlecinizi X değerlerini seçin alanına girin ve ardından proje boyunca görevinizin bitiş tarihlerini içeren tüm sütunu vurgulayın. Bu, zaman çizelgesindeki madde işaretleri için ayrı son tarihler kullanacaktır.

 6. Ardından, Y değerlerini seçin alanına gidin ve her bir görev öğesi için görev kilometre taşı sıralamanızı içeren tüm sütunu vurgulayın. Bunlar, zaman çizelgesindeki her noktanın yüksekliğini tanımlayacaktır. Seçiniz TAMAM MI işin bittiğinde.

  dağılım grafiği serisini seçme

 7. Bu noktada oldukça iyi bir zaman çizelgeniz var, ancak zaman çizelgesinin tarihleri ​​ve görevleri daha net bir şekilde görüntülemesi için yapmanız gereken ek biçimlendirme var.

  İlk zaman çizelgesi dağılım grafiğinin ekran görüntüsü

 8. Seçin + grafiğin sağ üst köşesindeki simgeyi açmak için Grafik Öğeleri diyalog kutusu. Seçimi kaldır Grafik başlığı ve Kılavuz çizgileri zaman çizelgesine daha net bir görünüm vermek için.

  dağılım grafiği biçimlendirmesini kaldırma

 9. Ardından, yanındaki oku seçin. Eksenlerve seçimi kaldırın Birincil Dikey dikey eksen etiketlerini zaman çizelgesinden kaldırmak için. Bu, zaman çizelgesini tarihlerle birlikte yatay bir çizgiye ve o görev için kilometre taşları değeriniz tarafından tanımlanan yüksekliğe sahip noktalar olarak temsil edilen tek tek görevlere dönüştürür.

  dağılım grafiğini birincil dikey kaldırma

 10. Hala içinde Grafik Öğeleri, seçin Hata Çubukları her nokta için çapraz hata çubuklarını etkinleştirmek için. Bu çubuklar, zaman çizelgenizdeki her görev öğesi için dikey çizgilere dönüşecektir. Ancak bu dikey çizgileri oluşturmak için, hata çubuklarının nasıl göründüğünü yeniden biçimlendirmeniz gerekir.

  dağılım grafiği hata çubuklarını seçme

 11. Bunu yapmak için, grafiğin alt eksenine sağ tıklayın ve Ekseni Biçimlendir.

  dağılım grafiği eksenini biçimlendirme

 12. Yanındaki açılır oku seçin Eksen Seçenekleri ve seçin X Hata Çubukları seçim.

  X hata çubuklarını ayarlama

 13. Bu seçeneklerde seçin Satır yok. Bu, zaman çizelgesi noktalarının her birinden yatay çizgiyi kaldıracak ve sadece dikey çizgi kalacaktır.

  hata çubuklarını ayarlamak satır yok

 14. Ardından, dikey çizginin yalnızca her bir zaman çizelgesi noktasına ulaşmasını, daha yükseğe ulaşmamasını isteyeceksiniz. Bunu yapmak için Y Hata Çubuklarını düzenlemeniz gerekir. Grafikte alt eksene tekrar sağ tıklayın ve Ekseni Biçimlendir. Seçiniz Eksen Seçenekleri ve seçin Y Hata Çubukları açılır listeden.

  Y Hata çubuklarının ayarlanması

 15. Çubuk grafik simgesini seçin ve Yön seçim Eksi. Altında Hata Miktarı, seçin Yüzdeve alanı şu şekilde değiştirin: 100%. Bu değişiklikler, dikey çizginin zaman çizelgesi noktasında durmasını sağlayacaktır. Ayrıca dikey “hata çizgisini” eksenden her noktaya kadar uzatacaktır.

  Dikey Hata Çubuğu ayarları

 16. Şimdi zaman çizelgeniz aşağıdaki gibi görünüyor, zaman çizelgesi noktaları tarihe göre yayılmış ve bu görev tarihinden zaman çizelgesi noktasına kadar uzanan dikey bir çizgi ile.

  Neredeyse bitmiş dağılım grafiği zaman çizelgesinin ekran görüntüsü

 17. Bununla birlikte, her bir zaman çizelgesi noktası çok açıklayıcı değildir. Yalnızca her noktaya verdiğiniz zaman çizelgesi kilometre taşı değerini görüntüler. Bunun yerine, her noktayı görev adıyla etiketlemek isteyeceksiniz.

  Seri veri etiketlerini ayarlama ekran görüntüsü

 18. Bunu yapmak için Eksen Seçenekleri açılır menüsüne geri dönün ve Veri etiketleri.

  Veri Etiketi Aralığını Ayarlama

 19. Bir Veri Etiketi Aralığı kutusu göreceksiniz. Seçin Veri Etiketi Aralığı alanına gidin ve ardından görev açıklamalarının bulunduğu hücre aralığını seçin. Seçiniz TAMAM MI bitirmek için.

  gömülü veri etiketleri

 20. Şimdi, tüm görev açıklamalarının her nokta için veri etiketleri olarak göründüğünü göreceksiniz. Gördüğünüz gibi, bu her noktayı daha açıklayıcı hale getirirken, aynı zamanda zaman çizelgeniz için biraz dağınıklık yaratır.

  Kilometre taşı ayarlarını düzeltmenin ekran görüntüsü

 21. Her görev öğesi için kilometre taşı değerini değiştirerek bunu düzeltmeye başlıyorsunuz. Kilometre taşını ayarlarken, zaman çizelgesindeki o noktanın yüksekliğini artırır veya azaltır.

  Kilometre taşlarının ayarlanmasına ilişkin ekran görüntüsü

 22. Bu, zaman çizelgesini organize etmek için iyi bir iş çıkarsa da, zaman çizelgesinin net olması için zaman çizelgesi noktalarını yeterince ayıramayabilirsiniz. Aç Eksen Seçenekleri tekrar ve çubuk grafik simgesini seçin. Altında Sınırlar, ayarla Minimum ve Maksimum alanlar. Artan Minimum ilk kilometre taşını zaman çizelgesinin sol kenarına yaklaştırır. İndirme Maksimum son kilometre taşını zaman çizelgenizin sağ kenarına taşıyacaktır.

  minimum ve maksimum sınırları ayarlama

 23. Tüm bu ayarlamaları yaptıktan sonra, zaman çizelgeniz her görev etiketi için bolca yer olacak şekilde iyi organize edilmelidir. Artık genel proje zaman çizelgesini ve her dönüm noktasının tarihini baştan sona net bir şekilde gösteren bir zaman çizelgesine sahipsiniz.

  Excel'de tamamlanmış bir zaman çizelgesinin ekran görüntüsü

 24. Gördüğünüz gibi, dağılım grafiğini kullanmak bilgilendirici bir zaman çizelgesi tasarlamak için biraz daha fazla çaba gerektirir, ancak sonunda çaba herkesin takdir edeceği iyi tasarlanmış bir zaman çizelgesi ile sonuçlanır.