Skip to content

Excel’den Ekstra Boşluklar Nasıl Kaldırılır

5 de Mayıs de 2021

Metin verilerini bir Excel çalışma sayfasına aktardığınızda veya kopyaladığınızda, genellikle fazladan boşluklarla karşılaşırsınız. Excel’in KIRP işlevini veya Excel’in arama ve değiştirme özelliğini tetiklemek için bir kısayol tuşunu kullanarak bu gereksiz boşlukları kolayca kaldırabilirsiniz. KIRP işlevi durumunda, temiz metniniz için çalışma sayfasında yeni bir sütun oluşturmanız gerekir. Ardından temiz metni kopyalayıp orijinal sütuna geri yapıştırabilirsiniz. Çok daha hızlı bir numara, CTRL+H sorun sütununda arama yapmak ve tüm fazladan boşlukları hızla kaldırmak için kısayol tuşu.

TRIM İşlevi Nasıl Çalışır?

KIRP işlevinin sözdizimi şöyledir: = KIRP (Metin)

type = “code”> Bu durumda Metin, gereksiz boşluklara sahip verilere başvurur. Bu argüman şunlar olabilir:

 • Tırnak işaretleri içine alınmış gerçek metin
 • Çalışma sayfasındaki metin verilerinin konumuna bir hücre referansı

Çoğu kişi, KIRP işlevinin yalnızca metnin başındaki ve sonundaki boşlukları kaldırdığını düşünür. Gerçekte, tüm fazladan boşluklardan kurtulur. Örneğin, A1 hücresindeki metin: Bu gerçekten kötü bir cümledir.

Excel işlevi = KIRP (A1) şu sonucu verecektir: Bu gerçekten kötü bir cümle.

tür = “kod”>

TRIM İşlevini Kullanma

KIRP işleviyle fazla boşlukları kaldırmak için şu prosedürü izleyin:

 1. Tıklamak A6 hücresi onu aktif hücre yapmak için – fonksiyonun gideceği yer burasıdır.
 2. Tür = KIRP (A4).
 3. Basın Giriş.
 4. A4’ten fazladan boşluklar içeren metin A6’da görünecek, ancak tüm fazladan boşluklar kaldırılacaktır.

Bu noktadaki sorun, hem A4 hem de A6’nın, yalnızca temiz metnin (A6’da) dağınık metnin (A4’te) yerini almasını istediğinizde sayfada bulunmasıdır. İçeriği A6’dan A4’e değiştirmek basittir:

 1. Sağ tıklayın A6.
 2. Seçiniz Kopyala.
 3. Sağ tıklayın A4.
 4. Seçiniz Özel yapıştır.
 5. Seçiniz Değerler ve sonra tıklayın TAMAM MI.
 6. Metni şuradan sil A6.

Artık sayfada boşluksuz yalnızca temiz metin var. Excel Online kullanıyorsanız yukarıdaki 4. ve 5. adımları göz ardı edin. Bunun yerine, aşağı ok altında Yapıştırmak Ana şeritte, ardından seçin Değerleri Yapıştır.

Tüm Sütundan Fazladan Boşlukları Kaldırma

Yukarıdaki yöntem, yalnızca bir hücredeki boşlukları temizliyorsanız iyi çalışır, ancak ya tüm bir sütundaki boşlukları kaldırmak istiyorsanız? Bir sütunla ilgilenme prosedürü, bir hücreyle uğraşmaktan çok farklı değildir. Bu örnekte, çok fazla boşluğa sahip sütun A2 ile başlar.

 1. Boşluk kaldırmak istediğiniz sütunun yanında yeni bir boş sütun oluşturun (bu örnekte bu yeni sütun B2 ile başlar).
 2. Yeni sütununuzdaki (B2) en üstteki boş hücreye tıklayın.
 3. Tür = KIRP (B2) ve bas Giriş.
 4. Basılı tutun Vardiya tuşuna basın ve imleç, üzerinde ve altında bir ok bulunan iki yatay çizgiye dönüşene kadar farenizi B2 hücresinin altında tutun. (Bu özellik Excel Online’da mevcut değildir; formülü kopyalamak için Doldurma Tutamacını kullanmanız gerekir.)
 5. Tüm sütunu otomatik olarak doldurmak için sağ fare düğmesine çift tıklayın

Artık fazladan boşlukların bulunduğu A sütununa ve aynı metnin temizlendiği B sütununa sahip olacaksınız. Önceki adımdaki aynı kopyalama ve yapıştırma (yalnızca değerler) prosedürünü uygulayın, ancak tek tek hücreler yerine tüm sütunları kopyalayıp yapıştırın. Son olarak, tüm sütunu vurgulamak için B sütununun üstüne sağ tıklayın ve e-tablodaki diğer tüm hücreleri sola kaydırarak silin.

Ara ve Değiştir Kısayol Tuşunu Kullanma

Sütununuzdaki metinde metnin hemen öncesinde veya sonrasında fazladan boşluklar varsa, Excel’in Ara ve Değiştir özelliğini kullanarak bu metni hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz.

 1. Temizlemek istediğiniz tüm sütunu seçin.
 2. Basın CTRL+H Excel’in Ara ve Değiştir penceresini açmak için kısayol.
 3. İçinde Ne buldun alanına iki boşluk yazın.
 4. İçinde Şununla değiştir alanına bir boşluk yazın.
 5. Basmaya devam edin Hepsini değiştir Tüm fazladan boşluklar kaybolana kadar düğmesine basın.

Bu yaklaşımı kullanmanın yararı, KIRP işlevi ile ihtiyaç duyduğunuz tüm kopyala ve yapıştır prosedüründen geçmeniz gerekmemesidir. Excel’de fazladan boşlukları kaldırmak için kullandığınız yöntem, orijinal verilerinizin neye benzediğine ve boşlukların nerede olduğuna bağlıdır. Her iki durumda da, bu iki yöntemden biri, elektronik tablonuzdaki bu dağınık metni temizlemenize yardımcı olmak için iyi çalışmalıdır.