Skip to content

Excel’in Temiz İşlevi Nasıl Kullanılır

3 de Haziran de 2021

kullanabilirsiniz TEMİZ yazdırılabilir verilerle birlikte bir çalışma sayfasına kopyalanmış veya içe aktarılmış birçok yazdırılamayan bilgisayar karakterini kaldırma işlevi. Bu tür karakterler, verileri yazdırma, sıralama ve filtreleme gibi çalışma sayfası işlemlerinde verilerin kullanılmasını engelleyebilir. Bu talimatlar Microsoft Excel 2019, 2016, 2013, 2010 ve Microsoft 365 için Excel için geçerlidir.

Yazdırılamayan Karakterler Nelerdir?

Bilgisayardaki her karakter – yazdırılabilir ve yazdırılamaz – Unicode karakter kodu veya değeri olarak bilinen bir sayıya sahiptir. Başka, daha eski ve daha iyi bilinen bir karakter seti, Amerikan Bilgi Değişimi Standart Kodu anlamına gelen ASCII’dir ve Unicode setine dahil edilmiştir. Sonuç olarak, Unicode ve ASCII kümelerinin ilk 32 karakteri (0 ila 31) aynıdır. Farklı platformlarda yazıcılar gibi çevresel aygıtları kontrol etmek için programlar tarafından kullanılırlar. Bu nedenle, bir çalışma sayfasında kullanılmak üzere tasarlanmamışlardır ve mevcut olduklarında hatalara neden olabilirler. TEMİZ Unicode karakter kümesinden önce gelen işlev, yazdırılmayan ilk 32 ASCII karakterini ve aynı karakterleri Unicode kümesinden kaldırır.

CLEAN İşlev Sözdizimi ve Bağımsız Değişkenler

Bir işlevin sözdizimi, düzenidir ve adı, parantezleri ve bağımsız değişkenleri içerir. için sözdizimi TEMİZ fonksiyon: =TEMİZ(Metin)

type=”kod”>

Metin (gerekli), temizlemek istediğiniz çalışma sayfasında bu verilerin konumuna yönelik bir hücre başvurusudur. Örneğin, söyle hücre A2 şu formülü içerir: =CHAR(10)&”Takvim”&CHAR(9)

Bunu temizlemek için formülü başka bir çalışma sayfası hücresine girersiniz: =TEMİZ(A2)

type=”code”> Sonuç, A2 hücresinde yalnızca Takvim sözcüğünü bırakır. Yazdırılmayan karakterleri kaldırmaya ek olarak, TEMİZ işlevi ayrıca sayıları metne dönüştürür; bu, daha sonra bu verileri hesaplamalarda kullanırsanız hatalara neden olabilir.

Yazdırılamayan, ASCII Olmayan Karakterleri Kaldırma

iken TEMİZ işlevi yazdırılamayan ASCII karakterlerini ortadan kaldırmak için mükemmeldir, ASCII aralığının dışında kalan ve kaldırmak isteyebileceğiniz yazdırılamayan birkaç karakter vardır. Yazdırılamayan Unicode karakterler şunları içerir: sayılar 129, 141, 143, 144, ve 157. Ek olarak, kaldırmak isteyebilirsiniz 127, silme karakteridir ve ayrıca yazdırılamaz. Bu tür verileri kaldırmanın bir yolu, VEKİL işlevi onu bir ASCII karakterine dönüştürür. TEMİZ işlevi kaldırabilir. YERİNE GEÇ ve TEMİZLE işlevlerini daha kolay hale getirmek için iç içe yerleştirebilirsiniz. =TEMİZ(YEDEK(A3,KARAKTER(129),KARAKTER(7)))

type=”code”> Alternatif olarak, rahatsız edici yazdırılamayan karakteri hiçbir şey (“”) ile değiştirebilirsiniz. =İKAME(A4,KARAKTER(127),””)

type=”kod”>