Skip to content

EXO Dosyası Nedir?

17 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bir EXO dosyası büyük olasılıkla bir Video Chunk dosyasıdır.
  • Android YouTube uygulamasıyla otomatik olarak açılır.
  • Bazı EXO dosyaları bir komutla MCS’ye dönüştürülebilir.

Bu makale, her türün nasıl açılacağı ve dönüştürmenin nasıl çalıştığı dahil olmak üzere EXO uzantısını kullanan farklı formatları açıklamaktadır.

EXO Dosyası Nedir?

EXO dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Video Chunk dosyasıdır. Bu dosyalar, kelimenin tam anlamıyla, bazı Android cihazlardaki YouTube uygulamasında olduğu gibi, video akışlarını barındıran bir web sitesinden veya uygulamadan çevrimdışı bir video istendiğinde oluşturulan daha büyük bir dosyanın parçalarıdır. Özellikle YouTube EXO dosyaları çok sık şifrelenir ve sıkıştırılır. Çevrimiçi videolardan alınan diğerleri de şifrelenmiş olabilir. Bu uzantıyı kullanan bazı dosyalar hiç video dosyası olmayabilir, bunun yerine Motorola EXORmacs Veri dosyaları olabilir. Diğerleri bunun yerine genel olabilir sistemi bazı tescilli yazılım programlarını destekleyen dosyalar.

EXO Dosyası Nasıl Açılır

Android YouTube uygulaması, YouTube Video Chunk dosyaları olan EXO dosyalarını açmanın tek yoludur. Her YouTube videosu çevrimdışı oynatma için mevcut değildir ve YouTube uygulamasının kullanılabildiği her ülke bu videoyu çevrimdışı kullanım için videoları kaydetmek için gerçekten kullanamaz. Ancak, bunu yapabilen ülkeler için, aynı uygulama EXO dosyalarını açmak için kullanılır. Maalesef bu manuel olarak yapılmaz. EXO dosyaları açılır otomatik olarak uygulama ile hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan. Uygulama, tüm farklı EXO dosyalarını bir araya getirir, böylece parçalar bir kez daha bütün bir dosya haline gelir ve ardından uygulama, oynatılabilmesi için video dosyasının şifresini çözer. Bu dosyaları bir bilgisayarda tutmak size hiçbir fayda sağlamaz çünkü yalnızca onları bir araya getirip şifresini çözebilen Android için YouTube uygulaması gibi belirli uygulamalardır. Google’ın blogunda YouTube çevrimdışı özelliği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Dosyanız büyük olasılıkla bir videoyla ilişkilidir, ancak değilse, bir Motorola EXORmacs Veri dosyası olabilir. Bu dosyalar, Xilinx iMPACT ile JTAG aracılığıyla geçici olmayan belleğe yüklenir. Xilinx web sitesinde bu işlem hakkında daha fazla bilgi var. Yukarıda bahsedilen EXO dosyaları (özellikle video dosyaları) muhtemelen bir metin düzenleyiciyle görüntülenemese de, tamamen farklı bir dosyanız olabilir ve dır-dir metin tabanlı. Bu, dosyanın içeriğini görüntülemek için Windows’ta Not Defteri gibi bir programı veya herhangi bir ücretsiz metin düzenleyiciyi kullanabileceğiniz anlamına gelir. EXO dosyanız bir metin dosyası değilse, bu durumda metnin çoğu okunaksız ve karıştırılmışsa, tüm o bilgisayar çöpünün içinde dosyanın ne olduğunu açıklayan bir şey bulmak için Not Defteri gibi bir metin düzenleyicisi kullanabilirsiniz. İlginç bir şey bulduğunuzu varsayarak, onu oluşturmak için hangi programın kullanıldığını görmek için çevrimiçi olarak biraz araştırma yapabilirsiniz.

EXO Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Video Chunk dosyaları, bir video dönüştürücü ile MP4, AVI, MKV veya başka bir videoya dönüştürülemez çünkü dosyalar şifrelenir ve yalnızca onu oluşturan program veya hizmet bağlamında ilgilidir. Aşağıdaki gibi bir komut kullanarak Motorola EXORmacs Dataan .EXO dosyasını .MCS’ye (Intel MCS86) dönüştürün: promgen –p mcs –r input.exo –o out.mcs

EXO’yu MCS’ye dönüştürme hakkında daha fazla bilgiyi bu PDF’de Xilinx web sitesinden okuyabilirsiniz.

Hala Açamıyor musunuz?

Dosya uzantıları benzer harfleri paylaşsa da EXO dosyaları EXE, EXR veya EX4 dosyalarıyla aynı değildir. Bunun yerine bu dosyalardan birini açmaya çalışıyorsanız, bilgisayarınızda ihtiyacınız olan program hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu bağlantıları tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

  • EXO dosyalarını bir bilgisayarda açabilir misin? Hayır. Bu, Android için bir YouTube Video Chunk dosyası olduğundan, EXO dosyaları bir bilgisayarda açılamaz.
  • EXO dosyalarını silersem ne olur? EXO dosyalarını silerseniz, artık YouTube’dan indirdiğiniz videoları oynatamazsınız.