Skip to content

Exposure Blend Plugin ile GIMP’de bir HDR Fotoğraf oluşturun

29 de Mayıs de 2021

Yüksek Dinamik Aralık (HDR), standart dijital fotoğrafçılığa göre daha geniş bir parlaklık aralığı sunan bir görüntüleme tekniğini ifade eder. Başka bir deyişle, HDR, spektrumun hem aydınlık hem de karanlık uçlarında daha büyük aydınlatma ayrıntıları yakalar. HDR, fotoğrafçıların alan derinliklerinde meydana gelen pozlama farklılıklarını birleştirmelerine olanak tanır. Örneğin, ön plandaki öznelerin az pozlanmış olduğu arka planın patlatılması yerine, bir HDR görüntüsü daha renkli bir görüntü oluşturmak için iki veya daha fazla fotoğrafı farklı pozlamalarla birleştirir. GIMP’de bir HDR görüntüsü oluşturmanın birkaç yolu vardır. Burada, Pozlama Karışımı eklentisini kullanarak GIMP’de bir HDR görüntüsünün nasıl oluşturulacağını ele alıyoruz.

Poz Karışımı Eklentisini Yükleyin

Önce Exposure Blend eklentisinin bir kopyasını indirin. GIMP Eklenti Kaydı artık mevcut olmasa da, eklentinin eski sürümlerini GitHub’daki GIMP arşivinden hala bulabilirsiniz. Eklentiyi indirdikten sonra, eklentiyiKodlar GIMP kurulumunuzun klasörü. Bir Windows cihazında, bu klasörün yolu C: > Program dosyaları > GIMP-2.0 > Paylaş > gimp > 2.0 > Kodlar. Bir Mac cihazı için yemin talimatlarını burada bulabilirsiniz. GIMP zaten çalışıyorsa, şu adrese gitmeniz gerekir: Filtreler > Script-Fu > Komut Dosyalarını Yenile yeni yüklenen eklentiyi kullanmadan önce, ancak GIMP çalışmıyorsa, eklenti programı bir sonraki çalıştırmanızda otomatik olarak yüklenir.

Pozlama Karışımı Eklentisi Nasıl Çalıştırılır

GIMP’de bir HDR görüntüsü oluşturmak için Exposure Blend eklentisini nasıl çalıştıracağınız aşağıda açıklanmıştır. Üç ölçekleme pozuna sahip üç özdeş görüntüye ihtiyacınız olacak. Bu pozlamalar, üç ayrı çekimden veya son işlem sırasında ayarlanmış üç pozlama ile çoğaltılmış bir görüntüden alınabilir.

  1. GIMP menüsünde, şuraya gidin: Filtreler > Fotoğrafçılık > Pozlama Karışımı.

  2. Yanında Normal Pozlama etiketleyin, resim dosyalarınıza gidin ve seçin Açık. Seçin Kısa Pozlama ve Uzun pozlama aynı şekilde görüntüler. Üç resim seçildikten sonra, seçinTAMAM MI. Eklenti çalışmaya başlayacaktır.

Katman Opaklığıyla HDR Efekti Nasıl İnce Ayarlanır

Eklentinin çalışması bittiğinde, ikisi katman maskeleri uygulanmış üç katmandan oluşan bir GIMP belgesi ile kalacaksınız. Bu görüntüler, geniş bir dinamik aralığa sahip eksiksiz bir fotoğraf oluşturmak için birleşir. HDR yazılımında, Ton eşleme efekti güçlendirmek için görüntüye uygulanacaktır. Bu burada bir seçenek değil, ancak görüntüyü iyileştirmenin bazı yolları var. Genellikle bu aşamada, HDR fotoğraf biraz düz görünebilir. Buna karşı koymanın bir yolu, üstteki katmanlardan birinin veya ikisinin opaklığını azaltmaktır. Katmanlar palet. Katmanlar paletinde bir katman seçin ve Opaklık parlaklığın nasıl etkilendiğini görmek için kaydırıcıyı kullanın.

Kontrast Nasıl Artırılır

HDR görüntü kontrastını ayarlamak için şu adımları izleyin.

  1. Menü çubuğundan seçin Katman > Yeni katman yeni bir katman eklemek için. Basın D Varsayılan ön plan ve arka plan renklerini sırasıyla siyah ve beyaza ayarlamak için tuşuna basın.

  2. Menü çubuğundan seçin Düzenle > FG Color ile doldurun.

  3. İçinde Katmanlar palet, değiştir Mod bu yeni katmanın Yumuşak Işık. Görebilirsiniz Mod Ekteki resimde işaretlenmiş kontrol.

  4. Başka bir yeni katman ekleyin. Şuraya giderek bu katmanı beyazla doldurun Düzenle > BG Color ile doldurun ve tekrar değiştirerek Mod -e Yumuşak Işık.

Şimdi iki katman için güçlendirilmiş bir görüntü kontrastı görmelisiniz. İki katmanın opaklığını ayarlayarak ayarı değiştirebilirsiniz. Daha da güçlü bir etki için katmanlardan birini veya her ikisini çoğaltın.