Skip to content

Eylem Komut Dosyası Temelleri: Basit Durdurma Ekleme

24 de Haziran de 2021

Stop komutu, büyük olasılıkla tüm eylem komut dosyası komutlarının en temel ve en gerekli olanıdır. Durdurma, temel olarak, Flash filminize animasyonun sonuna kadar devam etmek veya sonsuz döngüye girmek yerine belirli bir karede duraklamasını söyleyen ActionScript program dilindeki bir talimattır.

Durdurma Komutunun Amacı

Dur komutları, kullanıcı yanıtını beklemek için duraklatmadan önce bir animasyon oynatıyorsanız özellikle yararlıdır; kullanıcı için seçenekler görüntülendiğinde, animasyonun sonuna bir durdurma komutu eklersiniz. Bu, animasyonun kullanıcıya birini seçme şansı vermeden seçenekleri atlamasını önler.

ActionScript’lere Erişim

ActionScripting bir programlama dili olsa da, Flash’ın kitaplığı, kodu gerçekten kendiniz yazmadan dilde “yazmanıza” olanak tanır. Animasyonunuzun herhangi bir noktasına durak eklemek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

  • Yeni bir katman oluşturun. Etiketle Hareketlertıklayın ve Flash filminizin durmasını istediğiniz kareye bir ana kare ekleyin.
  • Ana kareye sağ tıklayın ve seçin Hareketler. ActionScript kitaplığının ve arayüzünün Basit sürümü, çerçeveye uygulanmakta olan tüm eylemleri ve ayrıca genişleyen bir komut dosyası kategorileri listesini görüntülemenizi sağlayan bir pencere ile görünecektir.
  • Tıkla Hareketler genişletmek için kategori ve ardından Film Kontrolleri Kullanılabilir komutların listesini göstermek için alt kategori.
  • Bir durdurma komutu eklemek için, listeye çift tıklayın. Dur veya o çerçeve için ActionScripting’i görüntüleyen pencereye tıklayıp sürükleyin. Yeni bir komut dosyası öğesi eklemek için pencerenin üzerindeki “+” düğmesini de tıklayabilirsiniz.

Ve bu kadar. Filminize belirli bir karede duraklamasını söyleyen bir durdurma komutu eklediniz ve ilk kez ActionScripting ile çalıştınız.