Skip to content

Facebook Arkadaş Listesi Haber Kaynağınızı Kontrol Etmenize Yardımcı Olabilir

24 de Mayıs de 2021

Facebook Arkadaş Listesi, Facebook’ta ne yaptığınızı ve haber akışınızda her bir arkadaşınızın etkinliğini ne kadar gördüğünüzü kontrol etmenize olanak tanıyan güçlü bir araçtır.

Arkadaş Listesi nedir?

Facebook Arkadaş Listesi iki işleve sahiptir:

 • Gönderdiğiniz her durum güncellemesini hangi arkadaşlarınızın görebileceğine karar vermenizi sağlar.
 • Arkadaşlarınızın her birinden ne kadar ve ne tür durum güncellemelerini ve etkinlik bildirimlerini görmek istediğinize karar vermenizi sağlar.

Varsayılan olarak, dünyanın en büyük sosyal ağı sizin için bir dizi Facebook arkadaş listesi oluşturur. Bunlar, yakın arkadaşlarınız, tanıdıklarınız ve ağ üzerinde ait olabileceğiniz herhangi bir iş veya üniversite grubu için olanları içerir. Ayrıca özel bir arkadaş listesi de oluşturabilirsiniz.

Facebook Listeleri Neden İşleri Kolaylaştırır?

Bir arkadaş listesiyle ilgili kullanışlı bir şey, tek bir tıklama ile üzerindeki herkes için bir ayar seçebilmenizdir. Bu, Facebook arkadaşlarınızı gizlemek için her arkadaşınızın görüntü ayarlarını ayrı ayrı düzenlemekten sizi kurtarır, böylece güncellemeleri haber kaynağınızda görünmez. Sadece benzer hissettiğin kişilerle onları listenize ekleyin. Örneğin, uzak tanıdıklar bir listeye girebilir ve uzun süredir kayıp olan çocukluk arkadaşları diğerine gidebilir. İş arkadaşları bir liste oluşturabilir ve sizinle bir hobiyi paylaşan arkadaşlar başka bir liste oluşturabilir.

Haber Kaynağınızın İçeriğini Kontrol Edin

En azından, pek duymak istemediğiniz kişileri belirli bir listeye koyun. Bunu yaparsanız, güncellemelerinin Facebook haber akışınızda ne sıklıkta görünmesini istediğinize ilişkin ayarı değiştirmek yalnızca bir tıklama alır.

Belirli Bir Kişi Listesine Ulaşın

Bu kişilerin bir listede bulunması, belirli bir listeye seçilerek bir durum güncellemesi göndermenize ve başka kimsenin görmemesine olanak tanır. İlk önce, en iyi arkadaşlarınızı Yakın Arkadaşlar listenize ekleyin. Ardından, başka kimsenin görmesini istemediğiniz bir güncelleme gönderdiğinizde, yayınlama kutusundan Arkadaşları Kapat listesini seçin. Notunuz yalnızca bu listeye gönderilir. Yayınları belirli listelere göndermek için, gönderi düğmesinin solundaki açılır menüyü seçin ve istediğiniz listeyi seçin. Bunun tersini de yapabilirsiniz — bir arkadaş listesinin belirli bir gönderiyi görmesini engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, Bu listeyi engelle güncellemeyi gönderdiğinizde seçenek.

Facebook Arkadaş Listesine Kişiler Nasıl Eklenir

Herhangi bir listeye arkadaş eklemek için şu adımları izleyin:

 1. Listenize eklemek istediğiniz kişinin adının üzerine gelin ve ardından Arkadaşlar buton.

  Facebook Arkadaşlar düğmesi

 2. Seçiniz Arkadaş Listesini Düzenle.

  Facebook Arkadaş Listesini Düzenle

 3. Kişinin dahil edilmesini istediğiniz arkadaş listesini seçin.

  Facebook Arkadaş Listesini Düzenle seç

Varsayılan Arkadaş Listesi seçenekleri şunlardır:

 • Yakın arkadaşlar Facebook’un, ağdaki insanlarla ne kadar etkileşim kurduğunuza göre otomatik olarak oluşturduğu bir listedir.
 • The Tanıdıklar liste otomatik olarak doldurulmaz; manuel olarak kişi eklersiniz.
 • Kullanıcıları şuraya ekleyin: Kısıtlı sadece manuel olarak seçtiğinizde onlarla paylaşmak istiyorsanız bunları listeleyin.

Özel bir Facebook Arkadaş Listesi Nasıl Oluşturulur

Yeni bir liste oluşturmak için şu adımları izleyin:

 1. Soldaki ana menüden Arkadaş Listeleri. Seçmeniz gerekebilir Daha fazla gör Arkadaş Listesi seçeneğini ortaya çıkarmak için.

  Facebook Arkadaş listesi düğmesi

 2. Bu sizi Facebook arkadaş listelerinizi yönetmek için sayfanıza götürür. Herhangi bir listeyi seçerek düzenleyin.

  Facebook Arkadaş Listesini düzenle

 3. Seçiniz Liste Oluştur yeni bir liste başlatmak için. Listenize bir isim verin ve üye ekleyin. Yazın Üyeler aralarından seçim yapabileceğiniz arkadaşların listesini gösteren kutu.

  Facebook listelere ekleniyor

 4. Seçiniz Oluşturmak bitirdiğinde. Listeyi oluşturduktan sonra, listenin ana sayfasından veya Haber Kaynağından bir kişi seçerek listeye daha fazla arkadaş ekleyebilirsiniz.

Arkadaş Listesindeki Kişilerle Nasıl İçerik Paylaşılır?

Artık gönderi yayınladığınızda, yalnızca belirli bir listeye dahil olanların gönderiyi görebileceği şekilde ayarlayabilirsiniz. Belirli bir liste için gönderi yapmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Haber Kaynağında, Aklınızdan ne geçiyor yeni bir gönderi oluşturmak için kutu.

  Facebook Gönderi Oluştur

 2. Gönderinizi yazın veya oluşturun, ardından Arkadaşlar buton.

  Facebook arkadaş seç

 3. Aşağı kaydırın ve seçin Belirli Arkadaşlar.

  Facebook'a özel arkadaşlar

 4. Gönderiyi paylaşmak istediğiniz arkadaş listesinin adını yazın. Listeyi seçin ve ardından Değişiklikleri Kaydet.

  Facebook arkadaş listesi paylaşımı

 5. Yayınlamaya hazır olduğunuzda seçin İleti. İçeriğiniz, seçtiğiniz arkadaş listesiyle paylaşılır.