Skip to content

Facebook Haberleri Herkese Açık

20 de Nisan de 2021

Birçoğumuz haberlerimizi olduğu gibi sosyal medyadan aldığımız için, Facebook herkese yerel ve ulusal gazetecilik içeriği sağlamayı ve sahte haberleri minimumda tutmayı umuyor.

Orijinal resim: mockup yapıyor musun
Facebook nihayet, özel bir yerel haber modülü de dahil olmak üzere, Salı günü ABD’deki herkese özel Haberler bölümünü kullanıma sundu. İlk olarak TechCrunch tarafından bildirilen özellik, Ekim 2019’dan beri test ediliyor.

Orada ne var? Facebook, bütünlük ve gerçek bilgiler için Facebook kurallarını karşılayan yayın ortaklarından genel, çeşitli, güncel ve yerel haberleri içereceğini söylüyor. Haber kaynağınıza nelerin dahil edileceğine insanlar karar verecek (algoritmalar olsa da, TechCrunch, rol oynamaya devam edecek).

Nasıl elde edilir: Facebook mobil uygulamanıza gidin, küçük hamburger (üç satır) menüsüne dokunun ve Haberler’i seçin. Sık erişirseniz, kısa süre sonra Facebook uygulamanızın üstündeki (veya altındaki) sekme çubuğunda Haberler simgesinin göründüğünü göreceksiniz. Ayrıca son dakika haber uyarıları, COVID-19 gibi güncel konularla ilgili haber özetleri ve hatta daha fazla hedeflenmiş bildirim görebilirsiniz. Haberler özelliği yakında masaüstünde görünecek, ancak henüz başlatılmadı, TechCrunch notlar.

Sonuç olarak: Facebook, tarafsız Haber içeriğiyle en iyi sicile sahip olmasa da, bu mevcut itme, yalnızca ailenizin ve arkadaşlarınızın yayınladığını duymak yerine haberleri takip etmenin daha iyi bir yolu olabilir. Daha iyi gazetecilik standartları gerektirdiğinden Facebook, sahte ve yüksek önyargılı haberlerin ağında yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Facebook Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin